Készült: 2024.04.26.10:46:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 20. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Számomra nem meglepő, hogy a mai napon pont ön veti fel a tanyák problémáját, akiről tudom, hogy tanyán tanított, és az egyik legnagyobb tanyasi térség országgyűlési képviselője, tehát nyilván az indíttatása okán is sokkal nagyobb affinitása van ezekhez a kérdésekhez. Én ugyan nem tanyán születtem, Dunántúlon nem is jellemző a tanyasi világ, de nagyon sok az apró falu. Tehát látjuk azokat, akik naponta küzdenek meg a mindennapos létért, és azzal teljesen egyetértek, hogy ha elengedjük a kezüket, akkor olyan szelete hullhat ki a magyar valóságnak, ami utána nem lesz pótolható.

Miután az országgyűlési határozat tervezetét ismerem, hiszen a képviselő úrral a konferencia után erről részletesen is beszéltünk, nyugodtan mondhatom, hogy a tartalmával semmiféle problémánk nincsen, azt gondolom, ez olyan közös kezdeményezése lehet a Magyar Országgyűlésnek, ami talán egy kicsit kimozdítja abból a helyzetből ezt a kérdést, amiben most van. Nyilván ez azt is jelenti, hogy meg kell kezdeni az ötpárti egyeztetéseket, a minisztérium pedig segít abban, hogy ez egy olyan szöveg legyen a végén, ami jogilag, kodifikációs szempontból is elfogadható.

Azt gondolom, miután ma, pont a mai napon alakul meg a nemzeti vidéki hálózat, ami európai uniós kötelezettségünk is, de azt gondolom, nagyon fontos eleme a vidékfejlesztés jövőjének, és ennek egyik, talán legfontosabb feladata lehet, hogy például ezekre a problémákra próbáljon valami megoldást találni. Azt is látom, hiszen volt egy napirend utáni hozzászólás, amikor nagyjából elmondtuk, hogy szanaszéjjel milyen források állnak rendelkezésre, és meg kell próbálni ezeket a forrásokat egy kicsit szervezettebb módon fölhasználni.

Általában mindig az a problémánk, hogy vannak különböző célirányos törekvéseink. A mi rendszereinkben most, amit el tudtunk kezdeni, az a szolgáltatásfejlesztés, a busszal kapcsolatos fejlesztési programok. Több mint 1100 busz került ki a vidéki térségekbe, és nyilván tanyasi térségekbe is, ami egyfajta szolgáltatásbővítést hozhat nyilván, de azért az alapvető kérdéseket nem oldja meg.

Különböző térségfejlesztési programokban készültek felmérések a tanyavilág infrastrukturális fejlesztése kapcsán, és azt is látni kell, hogy ahogy a világ fejlődik, talán ezek a problémák is könnyebben megoldhatók, hiszen nagyon sok olyan lehetőség van, például a villamosítás kapcsán nem biztos, hogy csak a villanyvezetékes megoldások alkalmazhatók, hanem sokkal szélesebb az a kör, ami a mostani kornak megfelelően ezekben a térségekben jobb életet teremthet.

Azt gondolom, azt látni kell, és persze ezen itt a parlamentben is sokat vitatkoztunk, hogy most a 2007-2013 közötti európai uniós fejlesztéspolitikában mi megpróbáltuk azt az utolsó lehetőséget kihasználni, ami az agrármodernizációt segítheti. Mert ugyanis látszik az európai uniós törekvésekből, hogy a következő időszakban, tehát 2013 után várhatóan ilyen típusú fejlesztések nem lesznek. Ezért ebből az is következik, hogy nyilván most a tanyán élőknek is elsősorban az agráriumhoz kötődő fejlesztéseikben tudunk első lépésben segíteni. Viszont most folyik a 2013 utáni európai uniós vidékfejlesztési programoknak az előkészítése, amiből teljesen világosan látszik, hogy milyen célprogramok lesznek azok, amelyeket az Európai Unió állampolgárai az adóforintjaikból is szívesebben támogatnak.

Azt gondolom, ha ennek az országgyűlési határozatnak a mentén és akár ebből adódóan majd egy törvényi felhatalmazással össze tudunk rakni 2013 utánra egy olyan csomagot, elő tudjuk készíteni, föl tudjuk mérni konkrétan ezeket a dolgokat, ami egyébként nagyjából kézben van, hiszen nagyon sokan foglalkoztak ezzel az üggyel, ahogy a képviselő úr is mondta, az elmúlt néhány évben, csak meg kell próbálni ezeket az információkat rendszerbe terelni, és ebből egy olyan csomaggal előállni, ami a normál közösségi támogatáson felül egy speciális magyar nemzeti kincsnek a megmentéséért akár külön uniós források hozzáférhetőségét is segítheti.

Ebben a dologban szeretném is, meg akarom is felajánlani a minisztérium segítségét, és úgy gondolom, egy olyan ügy mellé állunk, ami talán egy kicsit visszafordíthatja azokat a nagyon káros folyamatokat, amelyekről képviselőtársunk beszélt, és új hitet, új lehetőséget ad a tanyán élőknek, nem beszélve ennek a gazdasági eredményéről, hiszen egy olyan, a világ számára megmutatható különlegességet tudunk talán visszahozni az enyészetből vagy a feledés homályából, ami egész Magyarország számára nagyon fontos ügy lehet, és talán még akár a turizmus kapcsán is komoly fellendülést hozhat, hiszen nem nagyon van a világon máshol olyan hely, ahol ilyen lehetőségek lennének.

Köszönöm szépen a felvetéseit, és egyúttal föl is ajánlom az együttműködést. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai