Készült: 2024.04.19.07:32:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.), 44. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönjük elismerő szavait, amellyel a tavaszi életvédő kampányt méltatta. Sajnos, önnel ellentétben bizonyos intézmények és egyes szervezetek közel sem ennyire elfogadóak a kampány céljainak megértésében, sőt némelyek tudatosan értelmezik félre a plakátkampány üzeneteit, és alaptalanul riogatnak.

Teszik mindezt annak ellenére, hogy számos nemzetközi dokumentum, valamint beszédes statisztikák is rendelkezésre állnak, amelyek jól mutatják, hogy igenis, van értelme beszélni erről a súlyos társadalmi problémáról és az arra adható válaszokról, megoldásokról.

Nézzük először a gyermekek jogairól szóló ENSZ-egyezmény VI. cikkelyét, amelyet Magyarországon 1991. november 6-ától kell alkalmazni. Az egyezményben szerepel a következő mondat: "Az egyezményben részes államok elismerik, hogy minden gyermeknek velejáró joga van az életre." Ugyanezt az álláspontot erősíti meg az Európai Unió Legfelsőbb Bíróságának egy hónappal ezelőtt döntése is. A bíróság kimondja, hogy az a sejt is, amely az emberré való kifejlődés lehetőségét magában hordja, már emberi embriónak tekintendő.

E nemzetközi dokumentumokkal összhangban Magyarország alaptörvénye így szól: "Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg." Ezt a családok védelméről szóló törvénytervezet kiegészíti azzal, hogy a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem és tisztelet, valamint külön törvényben foglaltak szerint támogatás illeti meg. Ezen túl a törvénytervezet külön említést tesz az örökbefogadásról, miszerint az állam annak érdekében, hogy minden gyermek családban nevelkedhessen fel, támogatja az örökbefogadást, és gyors, méltányos határidőn belüli, a gyermek érdekeit szem előtt tartó örökbefogadási eljárás kialakítására törekszik.

Ennek érdekében már az idei évben is történtek jogszabályi változások. A gyermekvédelmi törvénybe például bekerültek olyan, a nyílt örökbefogadást elősegítő szolgáltatások, amelyeket a várandós anya és a gyermeket örökbe fogadni szándékozó szülő számára az erre a feladatra szakosodott civil szervezetek nyújthatnak. Ilyen szolgáltatás egyebek mellett a kapcsolatfelvételhez nyújtott segítség, a tanácsadás, a családok átmeneti otthonában való elhelyezés biztosítása, valamint nyilvántartás vezetése az örökbefogadásokról.

Nézzük a statisztikákat! Ahogy képviselő úr is említi, valóban jelentősen csökkent az abortuszok száma az idei évben, és szembetűnő a kedvező változás a tavaszi hónapokban, azaz a kampányt követően. 2011 első 9 hónapjában 7,5 százalékkal, azaz 2350-nel kevesebb terhességmegszakítás volt hazánkban, mint az előző év azonos időszakában.

Az örökbefogadások számának lassú növekedése is tapasztalható, például július és október között másfélszer annyi újszülöttet érintő zárt örökbefogadás zajlott, mint előző évben, bár a végleges adatokkal csak év végén fogunk rendelkezni.

Az említettekből is jól látszik, hogy nem dughatjuk homokba a fejünket, az abortuszokról és az örökbefogadásról igenis lehet és kell beszélni nemcsak a közéletben, hanem a családokban és az iskolákban is. Reményeink szerint az emberi élet értékéről, az egészséges életmódról, a házasságra való felkészítésre szolgáló felelősségteljes párkapcsolatról és a családi életről szóló ismeretanyag az alap- és középfokú oktatási intézményekben folytatott oktatás tárgya lesz. A figyelemfelkeltést és az értelmes párbeszédet tehát mindenképpen folytatni kell, és a kormány ennek érdekében már meg is tette a 2012. évre vonatkozó előkészületeket.

Köszönöm szépen írásban is beadott kérdését, képviselő úr, kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai