Készült: 2024.05.04.06:02:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2012.11.20.), 34-36. felszólalás
Felszólaló Dr. Szócska Miklós
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  34 - 36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÓCSKA MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: (Hangosítás nélkül.) Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés!

ELNÖK: Államtitkár úr, legyen szíves a kártyáját betenni. Az időt majd ennek megfelelően beszámítjuk. Köszönöm, rendben van; még nincs rendben, tessék megigazítani a kártyáját! (Dr. Szócska Miklós államtitkári helyére lép, és kártyáját elhelyezi a gépben.) Na, most lesz jó. Köszönöm.

DR. SZÓCSKA MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Elnézést kérünk a rövid zavarért. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Amikor azokra a népegészségügyi adatokra néz egy egészségügyért felelős államtitkár, hogy a rizikófaktorok közül a dohányzás a roma lakosság 77,4 százalékában van az összlakosság 31,4 százalékával szemben; amikor azt látjuk, hogy a 19 éves kor feletti roma népesség 66,3 százaléka szenved betegségben, 16 százaléka egynél több betegségben, illetve 23 százaléka egyszerre három vagy több krónikus betegségben; amikor azt látjuk, hogy a romák betegségaránya legalább a kétszerese a teljes népességnek a daganatos megbetegedések esetén, hat betegségcsoportban több mint ötszöröse, asztma, a gyomor megbetegedései például, és háromban - látáskárosodás, vashiányos vérszegénység, tüdő fertőző betegségei - több mint tízszerese, akkor indokolt az, hogy külön figyelmet szentelünk ezeknek az egészségi állapotban megmutatkozó különbségeknek, mert a Semmelweis-tervnek az az alapvető elve, hogy minden polgártársunkat megillet az egészséghez való jog és az ellátás.

Számos intézkedést teszünk a háziorvosi alapellátásban. Az alapellátásban megközelítőleg 124 ezer fő roma származású személy szűrésére és kapcsolódó életmód-tanácsadására kerül sor. A védőnői alapellátásban komoly lépéseket teszünk, az ötezer fő alatti településeken a védőnők lesznek felelősek a méhnyakszűrésért, egészségfejlesztési irodák fogják koordinálni. Jelenleg zajlik annak a 119 beérkezett pályázatnak az elbírálása, amely kiemelten a hátrányos helyzetű kistérségekkel is foglalkozik. Tehát olyan lépéseket igyekszünk tenni, amelyek ezt a speciális népegészségügyi helyzetet kezelni kívánják.

Külön szeretném kiemelni azt, hogy a svájci program forrásai a hátrányos helyzetű térségek, kistérségek elhagyott praxisainak betöltését, megerősítését; a Markusovszky-ösztöndíj folytatásaként megjelent Méhes Károly-ösztöndíj a házi gyermekorvosi, az ellátatlan, a betöltetlen házi gyermekorvosi praxisok feltöltését külön, kiemelten célozzák.

(10.20)

És ne felejtsük el, hogy a Semmelweis Egyetemen roma ösztöndíjasok tanulnak, akik közül - a személyes találkozón meggyőződhettem erről - többen a roma egészségi állapot javítását tűzik ki életcélul. Amikor velük találkozunk, azt látjuk, hogy valami elindult, és egy szervezett, céltudatos munkával ez a helyzet megváltoztatható lehet, és meg is fogjuk változtatni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  34 - 36  Következő    Ülésnap adatai