Készült: 2024.09.23.10:22:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Érzékelem, hogy az elmúlt fél évben ön végezte a munka dandárját a pártjában, mert ön tette a legképtelenebb állításokat. Így volt ez az elmúlt fél évben is és így volt a mostani napirend előtti felszólalásában is. Engedje meg, hogy pár tényt megosszak önnel mind a költségvetéssel, mind a munkaerőpiaci helyzettel, mind a kormány politikájával összefüggésben, amelyeket ön említett. Egyrészt rögzítenünk kell  ön kritikát fogalmazott meg a költségvetéssel kapcsolatban , hogy hála a Jóistennek, a magyar emberek megérdemlik a dicséretet, mert, azt gondoljuk, azokat a sikereket, amelyeket az elmúlt tíz évben el tudott az ország érni, a magyarok teljesítménye nélkül nem tudtuk volna elérni. Ezért óvatosságra inteném önt, bár nem tisztem ez ügyben állást foglalni, amikor a magyar állampolgárokkal és választópolgárokkal kapcsolatban fogalmaz meg kritikát. Amellett, hogy nem értek egyet önnel, azt gondolom, talán nem egy jó politikai stratégia.

Mindenesetre mi úgy gondolkodunk, hogy az elmúlt tíz év sikerei minden magyar ember sikerei, és ez teremtette meg azt a lehetőséget, hogy a koronavírus-járvány elleni védekezésben is stabil gazdasági alapokról tudjunk indulni. Azt gondoljuk, hogy a koronavírus elleni védekezésben a stabil gazdasági alapokat arra kell használni, hogy a járvány elleni védekezés későbbi szakaszaira felkészüljünk, mert amellett, hogy a járvány elleni védekezés első szakaszát nemzetközi összehasonlításban is sikerrel vette az ország, fel kell készülnünk arra, hogy esetleg később még nehéz lesz.

Ezért aztán ennek a költségvetésnek a járvány elleni védekezés költségvetésének kell lennie, a munkahelyek megvédésének és a gazdaság újraindítása költségvetésének kell lennie. Ha megnézi az adatokat, teljesen egyértelmű, hogy erről van szó. Gazdaságvédelemre több mint 2500 milliárd forintot fordítunk, a járvány elleni védekezésre, egészségügyre, egészségbiztosításra 3000 milliárdot. Lehet, hogy ön azt gondolja, a családok, a nyugdíjasok, az egyszerű vállalkozók, a munkavállalók  nem tudom  nem a magyar nemzet részei, hanem valamiféle jobboldali oligarchák, mert igazából az ön felszólalásából valami ilyen világkép alakul ki, de azt gondoljuk, hogy a magyar kormánynak és a magyar parlament által elfogadott költségvetésnek pont ezeket a társadalmi csoportokat kell támogatnia. A nyugdíjasokat, a családosokat, a rászorulókat, bérből és fizetésből élőket, kis- és középvállalkozókat.

Nézze meg, az erre vonatkozó minden tétel megtalálható a költségvetésben! Így például családtámogatásra az egész Európai Unióban GDP-arányosan a legtöbbet költjük, immár a GDP 4,5 százalékánál vagyunk. Az egészségügyre vonatkozó kiadások is emelkednek, a jövőbe fektetett kiadások, tehát az oktatási kiadások is folyamatosan emelkednek, ez már 784 milliárd forint növekedést jelent 2010 óta. Lehet, hogy az ön számára ez nem jelent semmit, de mi azt gondoljuk, hogy annak a több millió nyugdíjasnak, aki él ebben az országban, fontos, hogy azt, amit elvettek tőlük a baloldaliak  az a baloldal, aki jelen pillanatban ellenzékben van, és akikhez önök is csatlakoztak , vissza tudjuk adni nekik. Ezért fontosnak tartjuk a 13. havi nyugdíj visszaépítését. Ennek a költségvetési alapjai is ott vannak a jövő évi költségvetésben 77 milliárd forint erejéig, amellett, hogy a 2020-as nyugdíjprémium kifizetésének a költségvetési alapjai is 53 milliárd forint értékben megtalálhatók.

Tehát azt gondoljuk, hogy ezek fontos tételek. Emellett tovább folytatódik az adócsökkentés politikája. Lehet, hogy elkerülte az ön figyelmét, de éppen július 1-jétől lépett hatályba az a módosítás, amely járulékcsökkentést jelentett és tulajdonképpen újabb 2 százalékpontos járulékcsökkentést eredményezett. Gyakorlatilag a felére csökkentek 2010-hez képest a munkáltatói terhek. Emellett a koronavírus elleni védekezéssel összefüggésben bértámogatást nyújtunk, illetve a magyar vállalkozásoknak, nem egy-két vállalkozónak és nem politikai színezet alapján, hanem minden vállalkozónak támogatást nyújtunk, és ezzel több mint 1 millió 300 ezer munkahelyet tudtunk megvédeni.

Elnök úr, köszönöm szépen a türelmet. Ha megengedi, csak annyit javasolnék, hogy kérem, fejezzék be az álhírgyártást és az álhírek továbbközvetítését, mert higgyék el, hogy mind a magyar emberek, mind pedig a megmaradt jobbikos szavazók ezt értékelnék. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai