Készült: 2024.09.19.18:20:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2000.05.23.),  166-171. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:34


Felszólalások:   160-166   166-171   172-181      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Az interpelláló képviselő a választ nem fogadta el. Megkérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 148 igen szavazattal, 68 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

 

(14.20)

 

Most visszatérünk az első interpellációra, amelyet Szalay Gábor úr tett fel. Emlékeztetném önöket, hogy a képviselő úr nem fogadta el a belügyminiszter úr válaszát. Kérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 143 igen, 65 nem, 7 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Vincze László, a Független Kisgazdapárt képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdasági miniszterhez: "Hogyan szolgálja a budapesti nagybani zöldségpiac a mezőgazdasági kistermelők érdekeit?" címmel. Vincze László képviselő urat illeti a szó.

 

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A választókerületemből, Csongrád és környékéről, Szatymazról, Forráskútról, de más helyekről is, szinte az ország minden részéből kapok jelzéseket, észrevételeket a gyümölcs- és zöldségtermesztőktől, akik folyamatos elégedetlenségüket fejezik ki. Néhány alapvető problémát ezúton szeretnék önöknek felvetni a nagybani zöldségpiacok működésével kapcsolatosan.

Évek óta - tömören fogalmazva - egy nemkívánatos balkáni állapotot lehet tapasztalni a nagybani zöldségpiacokon. Pesten több éve nem lehet hozzájutni új bérelt elárusítóhelyhez, az éjféli piacnyitás előtt hat-hét órával sorba kell állni ahhoz, hogy esélyt lehessen találni a megfelelő helyhez jutáshoz.

A legnagyobb problémát a piaci helyfoglalás jelenti. Sok termelő másodmagával kénytelen menni, hogy az egyik személy sorba állhasson a járművével, addig a másik személy gyalogosan bejut a piac területére, és ott próbál helyet foglalni. A piacfelügyelőség néhány esetben úgy reagált, hogy a termelőket kutyás őrökkel eltávolíttatta a piac területéről. Ez mindenképpen helytelen megoldás.

Természetesen megjelent a korrupció is. A gazdák elmondása szerint egy jó hely lehetőségéért 1000 és 5000 forint közötti pénzösszeget is elkérnek, elkérhetnek a termelőktől. A nagy tolongásban rendszeresen bedugul és autóval járhatatlanná válik a piac, mind befelé, mind kifelé menet. A bérlet megléte mégsem jelent garanciát, mivel nincs megkövetelve a bérelt helyek üresen hagyása. Hatalmas gond van tehát, ami időt és energiát emészt fel, és mindennek a levét a gazdák isszák meg.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen intézkedés várható azért, hogy a budapesti nagybani piac, de a többi nagybani piacok is a termelők és fogyasztók érdekeit szolgálhassák a jövőben?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az FKGP soraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra Glattfelder Béla államtitkár úr válaszol. Megadom a szót.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A képviselő úr az interpellációját 1999. szeptember 3-án nyújtotta be. Az interpellációra adandó válaszban az azóta eltelt időben meghozott intézkedésekről is szeretnék beszámolni. A válasz megadása érdekében egyeztettünk és egyetértésre jutottunk a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal.

A budapesti nagybani piac részvénytársasági formában működik, ebben állami tulajdoni rész nincsen, így tehát a kormánynak nincs jogi lehetősége arra, hogy felszólítsa a piac üzemeltetőjét a működési rend módosítására. Ennek ellenére a piacon való helyfoglalási gondok miatt megkerestük a Nagybani Piac Részvénytársaságot és annak legnagyobb tulajdonosát, a Főpolgármesteri Hivatalt Budapesten. A kistermelők által panaszolt és a képviselő úr által felvetett szabálytalan helyfoglalással kapcsolatos jelzésünkre a piac üzemeltetője intézkedett, és a következő változtatásokat hajtotta végre.

Módosította a számítógépes beléptető rendszer programját, hogy az arra jogosult termelők fennakadás nélkül foglalhassák el a helyüket a piacon. Új gyakorlatként múlt év szeptember 1-jétől a szabad árusítóhelyekre is bevezették a havi helybiztosítási szerződéseket, így a nyitást követő torlódások elkerülhetőnek tűntek. Az illegális helyfoglalások megakadályozására betonkerítést építettek. Ha bárki korrupciót észlel vagy ilyen gyanú merül fel, kérjük, haladéktalanul értesítse a piac üzemeltetőjét, hiszen ebben az esetben ő jogosult eljárni.

A nagybani piacon kötelezően ki kell függeszteni a működési rendet - ezt megtették -, a piac rendjét a rendeletek alapján az önkormányzat jegyzője, a kamara, valamint a piacfelügyelő ellenőrzi. A piaci rend megszegése esetén szigorú bírságok szabhatók ki, ezért ennek érdekében, ha bárki szabálytalanságot észlel, kérjük, az illetékesekhez forduljon.

Összefoglalva az elmondottakat, megállapítható, hogy a jogszabályok alapján a piaci rend előírása a piac rendezőjének, fenntartójának feladatkörébe tartozik. Megkeresésünkre a piac üzemeltetője módosította a piaci beléptetés szabályait, anyagi források igénybevételével bővíti a számozott elárusítóhelyek számát, javítja a piac kulturáltságát. Remélhető, hogy ezáltal megszűnnek a különböző szabálytalanságok.

Az ellátás biztonsága érdekében azonban továbbra is szorgalmazni kívánjuk, hogy a rendelkezésünkre álló lehetőségeken belül a termelők érdekérvényesítő szervezetei olyan termelői szövetkezeteket hozzanak létre, amelyek lehetővé teszik, hogy a termelők szövetkezeti formában közvetlenül léphessenek a piacra, és az általuk meghatározott rend szerint kereskedhessenek. Megítélésünk szerint a kereskedelmi tevékenységet folytató termelők által tulajdonolt szövetkezetek nemcsak egy jobban áttekinthető piaci rend létrejöttét segítenék elő, hanem a magyar mezőgazdaságot is közelebb vinnék az Európai Unió normáihoz.

Köszönöm szépen a figyelmét. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

 

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm, államtitkár úr, elfogadom a válaszát. Egyben kérem, hogy ezek az ellenőrzések, illetve odafigyelések váljanak folyamatossá, és ne csak a budapesti nagybani piacra vonatkozzon, hanem az ország minden nagybani piacára.

A felvetéséről pedig annyit mondanék, hogy valóban tömörülni kell és szövetkezni kell az értékesítésben. De megjegyezném, hogy vannak azért olyan áruféleségek és olyan mennyiségek, ahol mégis helye van a kisebb tételek vonatkozásában a most üzemelő nagybani piacok meglétének, és nem mindegy és másodlagos, hogy ezek milyen nyitva tartással üzemelnek, hiszen a szegedire utalok: ott is hat-hét óra hosszákat kell várni, és a termelők utána kerülnek bebocsátásra.

A válaszát elfogadom. Köszönöm a türelmüket. (Taps az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:   160-166   166-171   172-181      Ülésnap adatai