Készült: 2024.05.06.09:29:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati és rendészeti bizottság ez év február 1-jén megtartott ülésén megtárgyalta és véleményezte a hulladékgazdálkodásról szóló T/2034. számú törvényjavaslatot.

A bizottsági vitában implicite egyetértés volt abban, hogy egyfelől a kérdéskör szabályozása időszerű és sürgető, másfelől abban is, hogy a hulladékgazdálkodás törvényi szinten legyen szabályozva. A vita során kifejtették, hogy a törvény - mindenekelőtt a feladatok számának bővítésével és kiszélesítésével, ezeken keresztül a terhek növekedésével - közvetlenül érinti az önkormányzatokat; ezzel összefüggésben is hiányolták az önkormányzati szövetségeknek a tervezettel kapcsolatos véleményét, illetve annak az előterjesztéshez való csatolásának elmaradását.

A bizottsági vitában nehezményezték, hogy a törvény bevezetésének hatáselemzését csak a bizottsági vita megkezdésekor kapták kézhez, így annak megállapításaira támaszkodni nem tudtak.

A vitában felvetették, hogy nem látnak garanciákat a törvény által előírt többletfeladatok megfelelő finanszírozásához. Bár a törvénytervezet előterjesztője igyekezett a bizottságot megnyugtatni, hogy az önkormányzatok nem maradnak egyedül a feladatellátásban és állami segítségre is számíthatnak, mégis többen hiányolták ennek konkrét formáit és garanciáit.

Az illegális hulladéklerakással összefüggésben a vita során kifogásolták, hogy a szennyező kilétének megállapítása el van nagyolva az anyagban, ami azt jelenti, hogy az okozott kárért a törvénytervezet nem az elkövetőt, hanem az ingatlan tulajdonosát teszi felelőssé.

A bizottsági vitában szó esett a hulladékgazdálkodási tervekről is. Ezzel kapcsolatosan felvetették, hogy lényegében nem tudni, mi a célja a jogalkotónak az önkormányzatok által elkészítendő hulladékgazdálkodási tervek elkészítésének előírásával.

A vitában elhangzott, hogy az önkormányzatok által ellátott, hulladékkal összefüggő közszolgáltatás alól a törvénytervezet jelenlegi megfogalmazásának elfogadása esetén kibújási lehetőség van. Példaként említették meg ezzel kapcsolatosan, hogy a törvénytervezet szerint a közszolgáltatást a gazdálkodó szervezetek - például bt.-k - nem kötelesek igénybe venni.

Jóllehet a törvénytervezet előterjesztője szerint a dokumentumban használt fogalmak megfelelnek az Európai Közösség által használtaknak, a bizottsági vitában mégis megfogalmaztak olyan véleményt is, amely szerint az ott használt irányelvek tükörfordításával vagy nem minden esetben szerencsés magyar adaptációjával olyan megfogalmazások is bekerültek a törvénytervezetbe, amelyek később zavarokat okozhatnak.

A vita során felhívták a figyelmet arra, hogy elnagyolt és nem kellően kimunkált a közszolgáltatást ellátóval szemben megfogalmazott követelményrendszer. Ezzel kapcsolatosan kifejtették, hogy a hulladékszállítási követelményeknek ma nagyon kevés vállalat felel meg, hiszen speciális eszközök kellenek hozzá.

Kritikaként fogalmazták meg, hogy a törvénytervezet nem számol a főváros igazgatásának kétszintűségével és csak Budapestnek ad feladatokat, miközben nyilvánvalóan a kerületeknek is vannak és lesznek is feladatai a hulladékgazdálkodással kapcsolatosan, ezek a helyi szintű tennivalók azonban nem olvashatók ki a törvénytervezetből. Nem derül ki belőle az sem, hogy hulladékhasznosítási tervet 23 kerületnek vagy csak Budapestnek kell-e készítenie.

A köztisztasági vállalatok pályáztatásával kapcsolatosan is több észrevételt, pontosítási igényt fogalmaztak meg. Egyfelől a jelenlegi megfogalmazás szerint egyértelműen nem értelmezhető a jegyző nyilvántartásában való szereplés feltétele, másfelől nem tudni, hogy a pályáztatás közben kivel végezteti, végeztetheti el az önkormányzat a törvényből rá háruló kötelező feladatait.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A megfogalmazott kérdőjelek, erős kritikák és komoly fenntartások ellenére az önkormányzati és rendészeti bizottság többsége úgy látta, hogy a törvénytervezet általános vitára bocsátása, majd a dokumentum módosító javaslatokkal való feljavítása megteremteni annak az esélyét, hogy a hazai hatályos jogszabályok által előírt jogalkotási kötelezettségek teljesüljenek, orvosolja a hulladékgazdálkodás jelenlegi szabályozatlanságából adódó jogi, gazdasági és környezeti problémákat, továbbá lehetőséget biztosít az Európai Unióhoz való csatlakozás jogharmonizációs előkészítésére.

A felemlített szempontokra tekintettel, különösen arra, hogy módot adjunk a szükséges és feltételezhetően nagy számú módosító javaslat beépítésére, az önkormányzati és rendészeti bizottság 14 igen, 6 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(10.10)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai