Készült: 2024.09.19.00:00:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 103. felszólalás
Felszólaló Csatári József (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt évben sem nyújtott ideális feltételeket a természet a mezőgazdasági termeléshez: viharkárok és belvízkárok sújtották a magyar mezőgazdaságot; a termelők helyzetét értékesítési nehézségek nehezítették; a mezőgazdasági kormányzatnak súlyos gondot okozott a túlsúlyos sertések felvásárlása és értékesítése.

Mi, agrárszakemberek azt is tudjuk, hogy ha a sertés súlya a 100 kilogrammot meghaladja, akkor a további súlygyarapodás már a sertéshús minőségének a rovására történik, mégis szembe kell nézni a 200 kilogrammot jóval meghaladó súlyú sertések tömeges felvásárlásával és értékesítésével. Kitekintve az Európai Unió országaiba azt is látjuk, hogy a mezőgazdaságban a 70-170 hektár közötti termőterülettel rendelkező családi magángazdaságok, illetve a belőlük tulajdoni alapon szerveződő szövetkezések és társulások a legéletképesebbek.

Mindezek alapján az is látszik, hogy Magyarországon a mezőgazdaság további jelentős struktúraváltás előtt áll, ami ha nem fog megtörténni, végérvényesen hátrányos helyzetbe fog kerülni hazánk mezőgazdasága az európai uniós keretek között folyó gazdasági versenyben.

Ennek a gazdasági versenynek a sikeres megvívásához a struktúraváltáson kívül intenzív agrárdiplomáciára van szükség. Ezen belül fontos, hogy néhány olyan, mezőgazdaságon belüli ágazat fejlesztésére is sor kerüljön, mint a biodízel előállítása, a halastavi fejlesztések, a vetőmagtermesztés fejlesztése, a tenyészállat-előállítás feltételeinek javítása, amelyek olyan alternatív termékek előállítását teszik lehetővé, amivel agrár-külkereskedelmünk egyrészt a kisebb konkurencia irányába tud elmozdulni, illetve a termőterületeinket alternatív módon tudjuk hasznosítani.

Az elmondottak tükrében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) szeretném megkérdezni a tisztelt miniszter úrtól, hogy miként értékeli az FVM a magyar mezőgazdaság 1999. évi teljesítményét. (Taps az FKGP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai