Készült: 2024.09.24.11:47:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2008.11.04.), 134. felszólalás
Felszólaló Kárpáti Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÁRPÁTI TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a vita irányát visszaforgassam a Külügyminisztérium költségvetésével kapcsolatos észrevételeimre.

Magyarország 2011-ben az EU elnökségét fogja ellátni. Mostanában elég sok aggasztó hírt hallunk, hogy Csehország milyen mértékben nem felkészült, ezért alapvető fontosságú az, hogy Magyarország felkészülése példás legyen, és jól lássuk el ezeket a feladatokat.

A költségvetésben nem nagyon találjuk meg a felkészülés forrásait, ezért hadd egészítsem ki azzal, hogy a 2011. évi magyar EU-elnökségre való felkészüléssel kapcsolatosan a feladatok megosztásáról, a kiadások mértékéről és ütemezéséről, valamint a létszámigényekről kormányrendelet, kormány-előterjesztés van, ez alapján a fedezet biztosítására a jövő év közben nyílik majd lehetőség. A felkészüléssel összefüggő előrelátható összköltség Külügyminisztériumot érintő része a 2009. évre összesen 6,2 milliárd forintos nagyságrend.

A PM ígéretet tett arra is, hogy a jövő évi működési gondok enyhítésére - hisz jelentős többletfeladatokat vállalt ebben az évben a Külügyminisztérium - megvizsgálja a 2009. évről 2008-ra előrehozható bérleti díjak, egyes tagdíjak kifizetését, másrészt fedezetet biztosít az EU-elnökséggel összefüggő biztonságtechnikai és informatikai beruházások, a brüsszeli EU-s állandó külképviseletekkel kapcsolatos beruházás biztosítására is. Tehát úgy gondolom, hogy nyugodtak lehetünk azzal kapcsolatban, hogy a Külügyminisztérium költségvetése elegendő lesz a feladatai ellátására.

Szeretnék beszélni most a miniszterelnökség fejezetében a határon túli magyarok programjainak támogatásáról, négy jogcímcsoport összetételéről, fejezeti kezelésű előirányzatáról. A költségvetési tétel nagyságrendje az újratervezett számokkal együtt is gyakorlatilag megegyezik a 2008. évi - ami egyébként 2007-hez képest több mint 924 millió forinttal növelt - végleges fejezeti előirányzattal. Az ismertetett összeg a nemzetpolitikához kapcsolódó Szülőföld Alap számára külön törvény alapján évente kötelezően tervezendő 1 milliárd forint előirányzaton túl biztosított. Ez, figyelemmel az elkövetkező évekre, a költségvetési kiadások jelentős csökkentését felvállaló új, valamennyi parlamenti párt által is támogatott költségvetés-tervezési programra, önmagában is jól jelzi a kormány nemzetpolitikai elkötelezettségét, és kiszámítható bázist biztosít a nemzetpolitikai feladatok végrehajtásához. Ez nemzetközi, a határon túli magyarok figyelmére is érdemes fejezet, tehát figyelem övezi, ezért kicsit a részleteibe is hadd menjek bele.

Az első jogcímcsoport a határon túli magyarok oktatási programjainak támogatása. Erre több mint 1 milliárd forint van biztosítva, a Sapientia Alapítvány által finanszírozott erdélyi magyar egyetemek működési támogatására. A Sapientia Alapítvány működése által biztosított felsőoktatási intézmények tevékenysége kiemelt érdek. Ez az előirányzat számszerűen azonos a 2008. évivel. Megjegyzendő azonban, hogy ehhez a támogatáshoz járult és járul a jövőben is a nemzeti intézmények több évre garantált támogatási programjából további 200 millió forint, illetve ugyanazon a nemzetpolitikai tevékenység támogatása jogcímcsoportból még ez évben biztosított 160 millió forint, ami a 2008/2009-es tanév szerződésben garantált normatív támogatása. Így az egyetemekkel közösen kialakított tervezési számok alapján biztosítható a jövő év során is az intézményi működésük.

A második jogcímcsoport egy felülről nyitott előirányzat, a kedvezménytörvény alapján járó oktatási-nevelési támogatás, valamint a szórványoktatás és a csángómagyarok támogatása, mintegy 3 milliárd 473 millió forinttal a kedvezménytörvény végrehajtását biztosítja. Az e jogcímcsoportnál javasolt összeg a 2008. évivel megegyező nagyságrendben felülről nyitott keretként van tervezve. A várható teljesítés során 2009-re előreláthatóan 5,6 milliárd forint kiadással lehet számolni. Ez azt jelenti, hogy tanévente több mint 200 ezren jutnak tanulói, illetve hallgatói támogatáshoz.

A harmadik jogcímcsoportban a nemzetpolitikai tevékenység támogatására 2 milliárd 407 millió forint nyújt fedezetet a szomszédos államokban élő magyarok szülőföldön való boldogulását célzó tevékenységek megvalósításához, a külhoni magyarok kiemelten fontos rendezvényeihez, a külhoni média és kiemelt kulturális programok támogatására, az e célokra létrehozott intézmények és szervezetek működtetésének és fenntartásának finanszírozására, más forrásból nem finanszírozható működési zavarainak elhárításához. A jogcímcsoport összege nem egészen 0,7 százalékkal alacsonyabb, mint a 2008-as, vagyis gyakorlatilag azonos azzal. E jogcímcsoport teremti meg a nemzeti jelentőségű intézményi kör, illetve programok, ideértve a már említett romániai magyar nyelvű felsőoktatási intézmények kormányzat által vállalt középtávú finanszírozását, évi 677 millió forint nagyságrendben. A támogatásokról szóló döntés során előnyben részesülnek a tartósan az EU határain kívül eső régiók, mint a Vajdaság, Kárpátalja, ahol a fentiek mellett az intézményrendszer támogatása is kiemelt cél. Az előirányzat erénye, hogy széles körű, az élet majd' minden területét felölelő kiterjesztéssel képes a gyors segítség nyújtására, kiegészítve a pályázati kiírások keretei között zajló támogatásokat, amely koordinációs keretként működik.

Ez a jogcímcsoport szolgál forrásul a határon átnyúló fejlesztéspolitikai, gazdaságfejlesztési és vállalkozásösztönzési célú kezdeményezések pályázati úton történő támogatásához, az erre létrehozott szervezet, a Corvinus Zrt. bevonásával. A cél a versenyképesség növelése, a források eséllyel történő megszerzésére való felkészítés, a határ menti térségek közös térség-, valamint intézményfejlesztése érdekében.

Itt szeretném megjegyezni, hogy amikor mi különböző határon túli támogatásoknál 10-20-100 millió forinton vitatkozunk, akkor csak nagy ritkán gondolunk arra, hogy a határon átnyúló fejlesztések kerete, valamint a határon túli magyarok részére az anyaországban rendelkezésre álló pályázati lehetőség a kohéziós és strukturális alapokból, ezzel 100 milliárdos nagyságrendű pénzek érhetők el. Tehát alapvető fontosságú az számunkra - és gyakorló pályázók ezt pontosan tudjuk -, hogy arra kell fordítani nagyon sok pénzt, hogy az ott élő magyarok megtanulják, hogyan kell jó pályázatokat készíteni, hogyan kell jó projekteket kimunkálni, és ha ezeket elsajátítják, sokkal nagyobb összegű támogatáshoz és ezen belül boldoguláshoz juthatnak, mintha csak a hagyományos támogatási keretekre pályáznának vagy azokat vennék igénybe.

A negyedik jogcímcsoportból - röviden, ez a magyar-magyar kapcsolattartás erősítése mintegy 662 millió forintos kerettel - ez szolgál, tekintettel a vízumkötelezettségre, kiemelten a magyarigazolvánnyal rendelkező szerb, valamint ukrán állampolgárok átalánydíjas támogatására, akik oktatási, kulturális, művészeti, közművelődési, tudományos, hitéleti, média-, sport-, civil-, magyar-magyar együttműködési, illetve kegyeleti okokból utaznak Magyarországra, másfelől az e célú magyar-magyar együttműködést elősegítő közös tevékenységek, programok, intézmények támogatására. A jogcímcsoport összege a 2008. évihez képest mintegy 57 millió forinttal alacsonyabb, mint amit a 2008-ról áthúzódó források ellentételeznek, így a támogatás összességében nem csökken.

(17.30)

A Szülőföld Alap említett kötelező egymilliárd forintos támogatása 2009-re is kiegészítésre kerül a Munkaerő-piaci Alapból, ez esetben is törvényben meghatározottan, rögzített arányban, és a miniszterelnökség fejezetből olyan mértékben, hogy a pályázati támogatási összeg a megelőző évek nagyságrendjét, a legalább kétmilliárd forintot meghaladja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Befejezésül még egyszer szeretnék szólni arról a felelősségről, amely az államháztartás stabilitásának biztosítása érdekében ránk hárul. Az ország csak közösen védheti meg magát, a sikeres védelem feltétele a felelősség és az összefogás. Most a részérdeknél fontosabb a nemzeti érdek, a pártérdeknél a közös felelősség, ahogy több képviselőtársaim is már ezt elmondta. E védelem érdekében a nemzetközi együttműködés már létrejött, most a nemzeti összefogásra kell törekednünk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai