Készült: 2024.09.24.14:06:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (1998.12.22.), 189. felszólalás
Felszólaló Kiss Andor (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ANDOR (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az építőipar és a hozzá tartozó építéstervezés bizonyos területein már évekkel ezelőtt megtörtént a szakértői és a tervezői jogosultságok jogszabályi rendezése, amely többé-kevésbé működik is. A jogosultságokat a mérnöki és az építészkamara adja ki és tartja nyilván. Bár ezen a területen is vannak viharok a szerkezetépítő mérnökök bizonyos építéstervezési jogosultságának a mérnöktársadalom szerint indokolatlan megvonása miatt, kérdésem a kivitelezői jogosultságok szabályozására vonatkozik.

1949-ig ez kitűnően működött az építőmester-szakképzettség megszerzésével. Építéskivitelezést szakmájukhoz kitűnően értő, jól képzett mesterembereket végezhettek; kontárok, szakmai tapasztalatokkal nem rendelkezők, más végzettségűek az építkezések környékére sem mehettek. Ilyen feltételek mellett épült fel ez a tisztelt Ház is, amelyben most ezt a kérdést feltehetem. De a szocializmus az ilyen tudással rendelkező kitűnő szakembereket azonnal osztályidegenné tette, helyüket át kellett adni a nagyvállalatok élére került sztahanovista elvtársaknak, akik szakmai felkészültsége enyhén szólva kívánnivalót hagyott maga után. (Dr. Torgyán József tapsol.) Ezért a kivitelezői jogosultság személyhez kötését gyorsan el is törölték. A kilencvenes években újra felmerült ennek kérdése, így az ÉVOSZ és a svájci építőmester-szövetség közreműködésével újra megindulhatott a közelmúltban az építőmester-képzés.

Kérdéseim ezek alapján: hogyan kívánják szabályozni a kivitelezői jogosultságokat? Milyen képzettségekhez és gyakorlathoz kötik az egyes kivitelezői jogosultsági szinteket? Az építészmérnöki képzettséggel, illetve a szakmában tevékenykedő gépész-, villamos-, faipari, egyéb mérnökök szakmai ismereteinek pótlására milyen külön képzést írnak elő, hogy ismereteikben felzárkózhassanak a valódi mérnökök, illetve építőmérnökök szakmai színvonalára? Mikorra várható a szabályozás megjelenése és hatálybalépése?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai