Készült: 2024.05.07.02:22:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2018.06.11.), 203. felszólalás
Felszólaló Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Így a nyári idegenforgalmi szezon kezdetén, az előszezonban úgy gondolom, számos híradásból értesültek önök, sőt személyesen is tapasztalhatták, hogy egyre nagyobb a munkaerőhiány az idegenforgalom területén. Amiért mégis úgy döntöttem, hogy az úgynevezett szűzbeszédemet ebben a témában tartom, az az, hogy az elmúlt héten két, egymással ellentétes nyilatkozat jelent meg. Az egyiket a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke, Hoffmann Henrik úr tette meg, aki annyit mondott, hogy a munkaerőhiány kezelhető, jó szervezéssel megoldható. Megfigyeltem az elmúlt években Hoffmann Henrik elnök úr felszólalásait, nyilatkozatait figyelemmel kísérve, hogy bizony-bizony, amikor kormánykritikus hangok jelennek meg a sajtóban, akkor ő mindig megnyilatkozik és védi az álláspontokat. De amikor azt mondta, hogy betanított, átképzett és diákmunkásokkal megoldható az a munkaerőhiány, amely jelenleg a nyári turisztikai szezonban kiemelkedik, én azt gondolom, hogy ez nagyon nagy baj. Hiszen ő is tudja, hogy csak szakképzett munkaerővel lehet ellátni azt, hogy minőségi turizmus legyen a Balatonnál, hiszen erre van kereslet, erre vágynak nemcsak a belföldi, de a külföldi turisták is.

Ezzel szemben a kereskedelmi és vendéglátó vállalkozók Somogy megyei érdekképviseletének ügyvezető társelnöke, Kertész Rezső ennek az ellenkezőjét fogalmazta meg. Elmondta, hogy nagyon nagy probléma a munkaerőhiány, egyre többen döntenek úgy, hogy ki sem nyitnak, mert nem találnak szakképzett munkaerőt, nem tudják feltölteni azokat az álláshelyeket. Én emlékszem rá, hiszen a múlt héten is sétáltam a Balaton partján, hogy lassan több megállító táblával találkozom, ahol nem a termékeket, szolgáltatásokat reklámozzák, hanem ki van írva, hogy felszolgálót, szakácsot, konyhai kisegítőt keresnek. Tehát azt látom, hogy jelenleg a munkaerőhiány nemcsak a Balaton partján, hanem az egész országban óriási problémát okoz a turisztikai ágazatban.

S még egy vetületre felhívnám a figyelmet. Hoffmann Henrik elnök úr annyit mondott már, hogy megközelítették a nyugati bérszínvonalat a turisztikai ágazatban a bérek. Végeztem egy nagyon kicsi kutatást a Központi Statisztikai Hivatal honlapját áttekintve, s a Balaton és Somogy megye vonatkozásában a Somogy megyei adatokra kerestem rá, összehasonlítva az országos adatokkal. 2018 első negyedévi adatokat találtam, amelyek szerint Somogy megyében 118 ezer forint a nettó átlagkereset a vendéglátás területén, országosan 128 ezer, amíg a szálláshely-szolgáltatás esetében 127 ezer Somogy megyében, országosan pedig 158 ezer forint. Ma közel 320 forint az euró árfolyama. Átszámoltam, és a vendéglátás területén ez 361 euró nettó bért jelent, a szálláshely-szolgáltatás esetén pedig 388 eurót. A 400 eurót sem éri el a nettó bér ezekben az ágazatokban, ezekben a szakterületeken. S akkor arról beszélünk, hogy azokban a cikkekben 200 ezer forintos bér jelent meg. Igaz, nem volt odaírva, hogy nettó vagy bruttó, és előfordult már, hogy a kormánypárti képviselők akár a siófoki képviselő-testületben sem tudták megkülönböztetni a nettó és a bruttó bért. Én úgy gondoltam, hogy valószínűleg nettó bérekről beszél, amikor azt írta, azt nyilatkozta, hogy 200 ezer forint a szobaasszonyok bére. Csak remélni merem, hogy nem a szürkegazdaságot, a szürkefoglalkoztatást erősítik, mert azért valljuk be, ha egy szobaasszony 200 ezer forint nettót keresne, akkor bizony-bizony ezek az átlagkeresetek a szálláshely-szolgáltatásnál magasabbak lennének, mint 400 euró. Látjuk azt, és mindenki szemlesütve figyeli a hónap végén, amikor a borítékban csúszik az a bizonyos pénz; borzasztóak ezek a körülmények, és ezen változtatni kell.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom már több mint két éve felvetette a bérunió kérdését, és örömünkre szolgál, hogy az Európai Bizottság össznemzeti, összeurópai konzultáció keretében fogja ezt a kérdést vizsgálni.

Még egy dolog: a szociális hozzájárulási adó, amelyről ma már volt szó, hogy csökkenni fog a következő években, még mindig kevés. Jelenleg 15-féle adókedvezmény van, amelyből csak egyetlenegy kötött FEOR-számhoz. Javasoljuk, hogy más vendéglátóipari és szálláshely-szolgáltatási FEOR-számok is kerüljenek be a szociális hozzájárulási adókedvezmények körébe. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai