Készült: 2024.09.23.13:59:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony, Frakcióvezető Asszony! Tisztelt Ház! A mai napon is fontos megköszönnünk azoknak az embereknek a munkáját, akik valóban érdemben segítenek azoknak, akik nehéz helyzetbe kerültek, vagy születésüknél fogva, vagy azért, mert valamilyen fogyatékossággal élnek, vagy azért, mert megváltozott munkaképességűek, vagy más okból olyan helyzetbe kerültek, hogy az állam támogatására és az állam segítségére van szükségük ahhoz, hogy a mindennapjaikat élni tudják. Ezen több mint 90 ezer ember, aki akár otthonában, akár bentlakásos intézményben vagy más módon segít a rászorulóknak, ezen a napon is és más napokon is elismerést és megbecsülést érdemel.Az ön felszólalása két fő részre tagozódott. Egyrészt a szociális szférában, a szociális ágazatban dolgozók helyzetével kapcsolatban fejtette ki itt a gondolatait, de a tényeket igyekezett nélkülözni a felszólalásában, hogy bátrabban szárnyaljanak a gondolatai, és a kormányba még nagyobbakat tudjon belerúgni, valótlanul. A másik pedig a hajléktalansággal kapcsolatos. Ezeket engedje meg, hogy helyrebillentsem, helyreállítsam.

2014-ben vezettünk be egy általános szociális bérpótlékot a szociális ágazatban. Ez csak erre az ágazatra kiterjedő bérpótlék volt. 12 milliárd forint többletet fordítottunk erre, és átlagosan 8800 forinttal emelte az itt dolgozók bérét, volt, akinek 17 200-zal is. Ez 90 ezer dolgozó számára jelentett egy bérpótléknyi előrelépést. Önök ennek az alapbéresítését követelték, és a további béremeléseknek is, amelyek viszont a későbbi garantált bérminimum emelésekor elvették volna ezeket a többleteket a szociális dolgozóktól.

2015-ben további 7,6 milliárd forintból egy nem teljes mértékben egyenlő mértékű, hanem a magasabb képzettséggel és régebb óta a szakmában dolgozókat nagyobb mértékben jutalmazó bérkiegészítésre került sor. 66 ezer fő kapott átlagosan 16 ezer forintot, de ez is különböző mértékű volt, ez akár 68 ezer forint összeg is lehetett. Ahogy mondtam, ez 7,6 milliárd forintos többlet volt 2015-ben.

Az első ágazati bérpótlékkal egy általános bérelőrelépést szerettünk volna segíteni a szociális szférában dolgozóknál. A bérkiegészítés viszont differenciált volt. Pontosan azért, hogy azok, akik jobban képzettek, ne hagyják el a szociális szférát, ne menjenek el máshova dolgozni, hanem itt tevékenykedjenek, hiszen az ő munkájukra még inkább szükség van; az ő végzettségük, tapasztalatuk magasabb.

2016-ban szintén 7,6 milliárd forintos többletet jelentett az összevont ágazati pótlék, így két év alatt átlagosan 17 százalékkal tudtuk emelni a szociális szférában dolgozók bérét. Ahogy említettem, a szakmunkás szakvégzettséghez kötött minimálbér emelése is sok mindenkit érintett. Ennek a bérelemnek is a megduplázása sokak számára jelentett előrelépést, és az is, hogy 2017-ben a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók részére 7,5 milliárd forint többletforrást biztosítottunk.

Ha azt nézzük, hogy mennyivel kapnak most többet a szociális szférában dolgozók, akkor elég magas összeget láthatunk, hiszen 2014 óta, az elmúlt öt esztendőben 103 milliárd forint költségvetési többletforrást biztosítottunk. Emlékezhetnek arra is nyilván sokan, amikor 2015-ben egyhavi bért elvettek a baloldali kormányok, akikkel önök mindig szövetségben indulnak a választáson: nos, ők elvettek egyhavi bért minden, a szociális szférában dolgozótól. Mi igyekeztünk növelni a bérüket, és növelni például a házi segítségnyújtásban dolgozók vagy mások létszámát azért, hogy a többletfeladatokhoz többlet emberi erőforrás is rendelkezésre álljon.

Tisztelt Képviselő Asszony! Többféle hozzáállás létezik a szociálisan nehéz helyzetben levő emberekhez, vagy úgy is mondhatjuk egyszerűbben, hogy a szegény emberekhez. Az önök hozzáállása az, hogy segélyezéssel tartják folyamatos nélkülözésben azokat az embereket, akik valamilyen okból a társadalom peremére szorultak. (Moraj, közbekiáltások az ellenzéki padsorokból.)

A mi hozzáállásunk ezzel szemben az, hogy ezeknek az embereknek munkalehetőséget adunk, képzést  először közfoglalkoztatást, majd alacsony adók melletti piaci munkavégzési lehetőséget, több mint 700 ezer embernek tettük ezt , éppen ezért ki tudnak törni a szegénységből. (Nagy zaj az ellenzéki padsorokban.)

Nincs jobb szociálpolitika, tisztelt képviselő asszony, mint a munkahelyteremtés. Az önökkel szövetségben induló pártok a munkanélküliséget növelték, mi a foglalkoztatottságot növeltük. Ők növelték a szegénységet, ezt Ferge Zsuzsától kezdve nagyon sokan még a baloldalon is elmondták. (Nagy zaj, közbekiáltások az ellenzéki padsorokban.  Szabó Timea: Ledózeroljátok a kunyhókat! Börtönbe zárjátok az embereket.) Ezzel szemben nekünk szerencsére a bérből és fizetésből élők stabilitását sikerült növelnünk (Az elnök többször csenget.  Közbekiáltások az ellenzéki padsorokból: Ferge Zsuzsát te olvasd el!  Szabó Timea: Szégyen!  Egy hang a Jobbik padsoraiból: Pfuj!), és a szegénység kockázatának kitettek létszámát 1,3 millióval sikerült csökkentenünk.

Amit pedig a hajléktalanokról mondott, tisztelt képviselő asszony, az a legembertelenebb. Ön azért szólalt föl itt az Országgyűlésben, hogy emberek továbbra is életvitelszerűen lakhassanak aluljárókban, utcaszéleken vagy erdőkben. (Szabó Timea: Nem! Lakhatás! Lakhatás!) Mi pedig segíteni szeretnénk nekik. Az elmúlt hetekben is 80 százalékot épp hogy csak elérte a hajléktalanszállók mostani telítettsége. Bőven van hely, mindenkit tudnak fogadni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Tartalékalapot képeztünk plusz 300 millió forintból, hogy minden embernek segíthessünk. Önök nem segítenének, mi segítenénk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai