Készült: 2024.09.22.21:27:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2020.11.30.), 155. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  155  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Éppen tíz éve annak, hogy a Fidesz-KDNP felszámolta Magyarországon a magánnyugdíjpénztárakat (Dr. Rétvári Bence: Azt hittem, a demokráciát!), mindezt két hónap alatt vitte véghez, 2010 novemberében és decemberében. Még a 2010. év elején védendő értéknek nevezte a Fidesz a magánnyugdíjpénztárak intézményét, nyilván erről szólt a programja is, majd bő fél évvel a kormány megalakulása után teljesen megváltozott a vélemény: Orbán Viktor miniszterelnök úr nyilatkozta, hogy nincsen szükség a magánnyugdíjpénztárakra, Brüsszelben kijelentette, hogy Magyarországon a hárompilléresből kétpilléressé válik a nyugdíjrendszer. Három példa állt a kormány előtt, hogy mit valósítson meg ezzel kapcsolatban: a legdrasztikusabb Argentína példája volt, 2008-ban ott 100 százalékban államosították a magánnyugdíjkasszát; aztán a kettes volt a finomabb módszer, ösztönözni a tagokat az önkéntes visszalépésre az állami rendszerbe; a hármas pedig az, hogy állami alapba vinni a magánnyugdíjpénztárak pénzét, és ott külön számlán kezelni az egyes polgároknak a megtakarítását.

2010 őszén több mint hárommillió tagja volt Magyarországon a magánnyugdíjpénztáraknak. (Dr. Rétvári Bence: A kötelező magánnyudíjpénztáraknak!) És hogy milyen nagy összegről van szó: 3000 milliárd forint, ez volt a tétje ennek. Ezt sikerült a 2010. október 25-ei törvény alapján tenni: járulékelvonás a magánnyugdíjpénztáraktól, majd megnyitották a visszalépés lehetőségét, de mivel ez nem vezetett eredményre, nem lett tömeges mértékű a visszalépés, ezért kilátásba helyezték, hogy aki december 31-éig nem lép vissza az állami rendszerbe, azt megfosztják az állami nyugdíj lehetőségétől.

Ennek eredményeként az érintettek 97 százaléka úgy döntött, hogy visszalép, ez alapján 3000 milliárd forint került vissza az állam kasszájába, és ezzel mind a mai napig nem számoltak el. Hol van a magánnyugdíjkassza vagyona? Hol a pénz, államtitkár úr? Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  155  Következő    Ülésnap adatai