Készült: 2024.09.21.08:46:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2008.02.19.), 40. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, az mindannyiunk számára egyértelmű, hogy az elmúlt évtizedekben az energia és az energiahordozók stratégiai cikké váltak. Különösen igaz ez mostanában, az elmúlt években, amikor olyan helyzet áll elő, hogy a magyarországi energiaárakat alapvetően az befolyásolja, hogy Kínában és Indiában hogyan alakul az energiafelhasználás, az ottani kőolaj és földgáz iránti igények, amelyek nyilván alapvetően befolyásolják a világpiaci árakat, és ez nyilvánvalóan hatással van a magyarországi energiaszektorra is.

Ugyanakkor azt is el kell mondanunk, hogy különösen igaz ez egy olyan országra, ahol az energia-hozzáférés, az energiaforrások meglehetősen korlátozottak, tehát mindenképpen szükséges és indokolt egy ilyen energiastratégia megfogalmazása. Már csak azért is, mert ez az az iparág, ahol az, hogy milyen irányban akarunk a következő időszakban menni, alapvetően befolyásolja a különböző beruházási döntéseket. És ez az az iparág, ahol minden egyes beruházás hatalmas pénzekbe kerül, és a megtérülés alapvetően meghatározó tényező és komponens. Tehát az energiastratégia, illetve a hosszú távú elképzeléseink alapvetően befolyásolják és meghatározzák ezeket a döntéseket.

Ugyanakkor tapasztaltuk az elmúlt időszakban, hogy ennek a szektornak is egyre inkább versenypiaci körülmények között kell működnie, tehát a piac lesz az, ami alapvetően befolyásolja ennek a szektornak a működését is. Ugyanakkor az energiaellátás biztonsága szempontjából meghatározó jelentősége kell legyen az energiaszabályozásnak, a jogalkotásnak és a megszületett jogszabályok betartatása szempontjából azoknak a hatóságoknak - például az Energia Hivatalnak -, amelyek érvényt szereznek azoknak a döntéseknek, amelyek itt például, a parlamentben megszületnek.

Ilyen szempontból tehát igenis iránymutatónak kell lennie, és a kormányzat nyilvánvalóan ilyennek is szánta ezt az energiapolitikai koncepciót. Ugyanakkor már eddig is látható, hogy ezerféle érdek húzza különböző irányokba a benyújtott határozati javaslatot meg egyáltalán a koncepciót is, tehát kiszámítható volt előre, hogy szerteágazó vita lesz itt a parlamentben, de az egyes bizottságokban is.

Itt nincs mód természetesen az összes elemére öt percben reagálni, én két dologra szeretnék rávilágítani, ami talán leginkább foglalkoztatja az utóbbi időben a közvéleményt. Az egyik a távhőszolgáltatás és az ehhez kapcsolódó kapcsolt energiatermelés kérdésköre. Ez abból a szempontból mindenképpen átgondolandó a jövőben, és a kormányzatnak ezzel mindenképpen foglalkoznia kell, mert a távhőszolgáltatás árai az utóbbi időben éppen azon piaci okok miatt, amiről már az előzőekben beszéltem, jelentősen megnövekedtek, és közel kétmillió embert - mert 645 ezer lakásról beszélt az államtitkár úr, és ha egy lakásban körülbelül három ember lakik, akkor ez közel kétmillió ember - érint, tehát ezzel az üggyel mindenképpen foglakozni kell.

(10.50)

A másik a megújuló energia kérdésköre, amit elméleti szinten mindenki támogat és fontosnak tart, hogy mielőbb elterjedjen Magyarországon, de érdekes módon amikor egy-egy ilyen beruházás megkezdődik, megindul, akkor mindenféle akadályokat gördítenek állami hivatalok is az ilyen beruházások elé. Itt csak szeretnék utalni a szerencsi szalmatüzelésű erőmű kérdéskörére, hogy itt aztán mindenki talált valamilyen kifogást ezzel kapcsolatban. Tehát itt át kell gondolni azt, hogy az állami hatóságok hogyan viszonyulnak ahhoz az alapvető elképzeléshez, hogy ennek a megvalósítása egyébként fontos.

A határozati javaslattal kapcsolatban pedig azt mindenképpen el kell mondani, hogy vannak nekünk is aggályaink, és módosító indítványok megfogalmazását tartjuk szükségesnek, mert ez bizony nem felel meg annak a követelménynek, amit az elmúlt években egy országgyűlési határozati javaslatban korábban megfogalmaztunk, tehát ilyen módosító indítványokra sort kerítünk.

Összességében a bizottság többsége általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai