Készült: 2024.09.23.01:09:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 383. felszólalás
Felszólaló Dr. Pálinkás József
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  383  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselők! A kormány törvényjavaslatot nyújtott be az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem állami elismeréséről. Az oktatási és tudományos bizottságban és itt a Házban lefolytatott általános és részletes vita során kifejtettük, hogy az új felsőoktatási intézmény létrehozását a kormány azért támogatja, azért tartja fontosnak, mert fontos és időszerű célnak tartja egy olyan német nyelvű, posztgraduális képzést nyújtó egyetem működését Magyarországon, amely Közép-Európában és Közép-Európáért felelősséget vállaló vezető szakembereket nevel majd.

Az egyetem működésével erősíteni fogja Közép-Európa évszázados hagyományokon nyugvó kohézióját, és hozzá fog járulni az európai integrációhoz, és az Európai Unió távlati bővítéséhez is. Az Andrássy Egyetem nemzetközi támogatással és nemzetközi együttműködésben jön létre. Ezt a nemzetközi megállapodást a magyar, az osztrák, a bajor és a baden-württembergi kormányfők által 2001. február 22-én Ulmban aláírt közös nyilatkozat rögzíti. A fontos és időszerű célokat egy újonnan létrehozott önálló egyetem képes megvalósítani. Új egyetem létrehozásának azonban a felsőoktatási törvény szerint jelenleg olyan szigorú feltételei vannak, amelyeknek egy újonnan létrehozott felsőoktatási intézmény ma Magyarországon reálisan tíz-húsz év alatt képes megfelelni.

Az Andrássy Egyetem által megvalósítandó célokkal a parlamenti vitában részt vevők szinte kivétel nélkül kifejezetten egyetértettek. Nem volt vita arról sem, hogy e fontos és jelentős célok megvalósításának igénye és szándéka mindeddig nem jelent meg a hazai felsőoktatásban, és így sem a felsőoktatás intézményrendszere, sem pedig jogszabályrendszere nincs felkészítve ilyen speciális feladatok befogadására és ellátására. Meg kell tehát teremtenünk az ezeket a célokat megvalósítani képes speciális felsőoktatási intézmény létrehozásának a feltételeit.

Tisztelt Ház! Az erről szóló törvényjavaslat 2. §-a az Andrássy Egyetemre vonatkozó egyedi feltételeket rögzíti, olyan feltételeket, amelyek csak minimális eltérést engedélyeznek a felsőoktatási törvény 3. §-ától. Semmilyen engedményt vagy kivételt nem kívánunk tenni a minőség biztosítása és ellenőrizhetősége vonatkozásában, ezért fontosnak és elengedhetetlennek tartjuk a Magyar Akkreditációs Bizottság véleményét. A kormány ezért is támogatja az oktatási és tudományos bizottság által benyújtott módosító javaslatot, amely a felsőoktatásról szóló törvény 81. §-a (2) bekezdésének a) pontjában foglaltak teljesüléséhez köti a törvény hatálybalépését. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az Andrássy Egyetem előakkreditációjára vonatkozó kérelmet a Magyar Akkreditációs Bizottság márciusban kézhez kapta. A kormány ugyancsak támogatta Lezsák Sándor képviselő úr módosító javaslatait, amelyek azonban az oktatási és tudományos bizottságban sem érték el a legalább egyharmados támogatottságot, ezért erről a Ház nem szavaz.

Tisztelt Ház! Amikor az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem állami elismeréséről szóló törvényjavaslatról, illetve az ehhez kapcsolódó módosító javaslatokról szavaznak, arra gondoljanak, hogy a Magyar Köztársaság nemzetközi súlyát növelő, sürgető fontosságú közfeladatokat ellátó és a hazai felsőoktatást korszerű képzésekkel bővítő intézmény megteremtéséről döntenek. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  383  Következő    Ülésnap adatai