Készült: 2024.04.26.10:35:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 324. felszólalás
Felszólaló Tóth Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Vezérigazgató Úr! A Paksi Atomerőmű stratégiai fontosságával összhangban van az atomerőmű társadalmi elfogadottsága, ami kiemelkedő, országosan, tartósan 70 százalék fölött van.

Az üzemidő-hosszabbítás támogatottsága is egyértelműen pozitív és fokozatosan növekvő. Ilyen támogatottság igen kevés cég, intézmény működéséről, létéről mondható el manapság. Persze az is igaz, hogy kevés olyan cég, intézmény van hazánkban, amely jobban rá lenne szorulva a lakossággal való jó együttműködésre, a lakosság támogatására, mint az atomerőmű.

Tisztelt Országgyűlés! Teljesen egyértelmű az atomerőmű környezetében élők támogató állásfoglalása az üzemidő-hosszabbítás kérdésében. Ezt a tényt sokan és sokszor visszásan értelmezik, hangsúlyozva a környékben élők és a környék gazdasági szereplőinek kiszolgáltatottságát, mondván, hogy ez kizárja a tárgyilagos véleményalkotást.

Tény, hogy az atomerőmű szerepe rendkívül fontos a régió életében, jövőjének alakulásában, hiszen a Paksi Atomerőmű a környezetének legjelentősebb foglalkoztatója, legerősebb gazdasági szereplője, hatása a környező települések társadalmi életére meghatározó.

Mégsem a kiszolgáltatottság az, ami meghatározó az atomerőmű működésének és üzemidő-hosszabbításának társadalmi támogatottságában. Tudni kell, hogy min alapul a társadalmi véleményalkotás. Megállapítható, hogy először immáron egy új nemzedék nőtt fel az erőmű közelében, és ennek viszonyát az erőműhöz nem a beletörődés, hanem a tudatosság jellemzi. Egyértelmű a tájékoztatás iránti igény a lakosság részéről, és a tájékoztatás szándéka is megvan az atomerőmű részéről. Jó a PA Rt. együttműködése az önkormányzatokkal, a helyi civil szervezetekkel, a lakosság képviselőivel. Én nyugodtan mondhatom, hiszen hosszú-hosszú évek óta ott élek az erőmű tövében.

A környezetben élők számára az erőmű tevékenysége egyre inkább átlátható. Ez a jó viszony erősíti a bizalmat a lakosságban, és erősíti az erőmű üzemeltetői és vezetői felelősségtudatát, akik lényegében ennek a lakosságnak nem elidegenült, hanem vele együtt élő, helyben élő részét képezik.

Tisztelt Országgyűlés! A lakosság tehát nem előítéletekre vagy médiaszereplőkre hallgatva, hanem felelősen és tájékozódva, tájékozottan foglal állást. Az üzemidő-hosszabbítás biztonságát az üzemeltetők szakmai felkészültsége, biztonsági kultúrája, illetve a felügyelő hatóságok következetessége mellett az átláthatóság, a tájékoztatás kötelezettsége, a tájékoztatás joga, azaz a fejlett társadalmi kontroll garantálja. A politika szerepe ebben az, hogy biztosítsa, hogy ez a társadalmi kontroll, aminek a legfontosabb szereplői az atomerőmű környezetében élők, a meglévő jó kezdeményezések folytatásaként működjék és fejlődjék.

Köszönöm a figyelmüket, megtisztelő volt. (Taps minden oldalon.)




Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai