Készült: 2024.09.20.06:07:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 330. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Határozathozatal módosítókról
Videó/Felszólalás ideje 12:09


Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat érkezett, amelyről határoznunk kell. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a gazdasági bizottság módosító javaslatát, amely a törvényjavaslat 67. § (1) bekezdés f) pontjának módosítására irányul. Az indítvány a kockázatmegosztásra irányuló tanulmányi díjszerződés fogalmát kívánja elhagyni. Az alkotmányügyi bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 120 igen szavazattal, 187 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Arra figyelemmel, hogy az Országgyűlés nem fogadott el módosító javaslatot, a napirendi ajánlás szerint most a zárószavazásra is sor kerülhet. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a formatervezési minták oltalmáról szóló T/4141. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 299 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 10 tartózkodás mellett elfogadta.

(Dr. Kis Zoltán: Ibolya, meggyőzött! - Dr. Dávid Ibolya: A következőt is, jó?)

Képviselő úr, kérhetem, hogy esetleg az udvarlását halassza későbbre? (Derültség.)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/4163. számon, a bizottságok együttes ajánlásait pedig T/4163/17. és 23. számokon kapták kézhez. Emlékeztetem önöket, hogy a miniszteri zárszó már elhangzott, így a határozathozatalok következnek.

Előtte bejelentem, hogy az ajánlás 4., valamint a kiegészítő ajánlás 2., 3., 4., 6., 7. és 8. pontjairól nem döntünk, mert azok nem kapták meg a szükséges bizottsági támogatást, és nem határozunk az ajánlás 12. pontjáról sem, amelyet előterjesztője visszavont.

Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az előterjesztő az ajánlás 6. és 14. pontjaiban, valamint a kiegészítő ajánlás 1. és 5. pontjaiban foglalt indítványokat támogatja. Ezek közül az SZDSZ képviselőcsoportja külön szavazást kért az ajánlás 14. és a kiegészítő ajánlás 1. pontjáról annak érdekében, hogy szavazni lehessen az ajánlás 1., 3. és 13. pontjairól.

Bejelentem, hogy a támogatott javaslatok elfogadása kizárja az ajánlás 5. pontját.

Most tehát a támogatott módosító javaslatokról döntünk, a külön szavazásra kért ajánlás 14. és a kiegészítő ajánlás 1. pontja kivételével. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 199 igen szavazattal, 15 nem ellenében és 96 tartózkodás mellett elfogadta.

Az ajánlás 1. pontjában Mécs Imre a törvényjavaslat preambulumának módosítását javasolja. Szintén a preambulum módosítására irányuló indítványt nyújtott be Takács Imre a ajánlás 2., valamint Bauer Tamás és más képviselők az ajánlás 3. pontjában, továbbá Csáky András a kiegészítő ajánlás 1. pontjában. Valamennyi indítvány nyelvtani módosításokat kezdeményez. Az ajánlás 1. pontjának elfogadása kizárja a felsorolt további javaslatokat, a kiegészítő ajánlás 1. pontjában szereplő indítvány pedig az ajánlás egymás mellett is elfogadható 2. és 3. pontjait.

Először az ajánlás 1. pontjáról szavazunk. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 31 igen szavazattal, 275 nem ellenében, 8 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a kiegészítő ajánlás 1. pontját teszem fel szavazásra Csáky András javaslata alapján. Az előterjesztő és a bizottságok is támogatják, de frakció kérésére külön szavaz az Országgyűlés.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 193 igen szavazattal, 113 nem ellenében, 6 tartózkodás mellett elfogadta.

 

 

(19.40)

 

Az ajánlás 7. pontjában Bauer Tamás és más képviselők a törvényjavaslat 2. §-ának megváltoztatásával az emlékünnep napjának március utolsó vasárnapját javasolják. A javaslat magában foglalja a 8. és 10., egymás mellett is elfogadható ajánláspontokat, valamint alternatívát képez a 9. pontban található indítvánnyal. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 25 igen szavazattal, 199 nem ellenében, 95 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a 8. pontot teszem fel szavazásra Bauer Tamás és más képviselők indítványa szerint. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 24 igen szavazattal, 202 nem ellenében, 92 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most Csizmár Gábor és Zuschlag János indítványáról döntünk a 9. pont szerint, amelyben július 21-ét javasolják a magyar hősök emlékünnepének. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 118 igen szavazattal, 194 ellenében, 6 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most Mécs Imre javaslatáról döntünk a 10. pont alapján. Az önkormányzati bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 118 igen szavazattal, 194 nem ellenében, 6 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 11. pontjában Bauer Tamás és más képviselők a törvényjavaslat 3. §-ának elhagyását javasolják. A rendelkezés az emlékünnep méltó megünneplésének elvárását juttatja kifejezésre. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 116 igen szavazattal, 193 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 13. pontjában Bauer Tamás és más képviselők a törvényjavaslat 4. §-ának elhagyását kezdeményezik. Az alaprendelkezés a Millenniumi Emlékmű készítőinek emlékét rögzíti, valamint fővárosi közgyűlési rendeletalkotási hatáskört részletez. A javaslat elfogadása kizárja az ajánlás 14. pontjában szereplő, az előterjesztő által is támogatott indítványt. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 126 igen szavazattal, 183 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most az ajánlás 14. pontját teszem fel szavazásra, Csáky András javaslata szerint. Ebben azt kezdeményezi, hogy a Millenniumi Emlékmű és a Hősök Emlékköve nemzeti emlékhely legyen. Az előterjesztő és a bizottságok is támogatják. Frakciókérésre külön szavaz az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 197 igen szavazattal, 102 ellenében, 21 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Most soron következik a Magyar Köztársaság alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslatról történő határozathozatal. Az előterjesztést T/4083. számon kapták kézhez. Mivel módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor, a határozathozatal egyetlen döntést igényel. Megkérdezem, van-e ezzel kapcsolatban valakinek észrevétele. (Senki sem jelentkezik.) Nincs. Most tehát a határozathozatal következik.

A törvényjavaslat elfogadásához az alkotmány 24. § (3) bekezdése értelmében az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a Magyar Köztársaság alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 188 igen szavazattal, 124 nem ellenében, 14 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Miután az iménti döntésével az Országgyűlés nem fogadta el az alkotmány módosítására irányuló törvényjavaslatot, és arra figyelemmel, hogy a Nemzeti Bankról szóló T/4084. számú törvényjavaslatban vannak olyan módosító javaslatok is, amelyek feltételezik az előbb elutasított előterjesztés elfogadását, a jövő héten mindenképpen sor kerül záróvitára. A Házszabálynak ez a rendelkezése megfelelő lehetőséget biztosít arra, hogy a keletkezett koherenciazavarokat az Országgyűlés majd kiküszöbölje.

Ugyanakkor nyilvánvalóan az iménti döntés nem akadálya annak, hogy a Nemzeti Bankról szóló törvénynek azokról a rendelkezéseiről is döntsön a Ház, amelyek egyébként a feles döntés szabályai szerint még eldönthetőek, illetve támogathatóak.

 

Tehát most a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslat módosító indítványainak határozathozatala következik. Az előterjesztést T/4084. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig 4084/62. és 75. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Varga Mihály pénzügyminiszter úrnak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra.

 




Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai