Készült: 2024.05.08.19:09:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (1999.06.15.), 18. felszólalás
Felszólaló Pokorni Zoltán (Fidesz)
Beosztás oktatási miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Az egyensúly kérdéséhez nem kívánok hozzászólni. Azt a nálam járatosabb médiapolitikusok és médiaszakemberek majd megítélik, hogy hogyan lesz, lehetséges-e egyáltalán a közszolgálati, a piaci médiában bármiféle egyensúly, harmónia. Nem vitatom, hogy az ön értékelése, álláspontja az egyik lehetséges értékelés a hazánkban kialakult médiaviszonyokról. Én ezt nem osztom, de nem az a dolgom, hogy ezzel vitatkozzam.

Az viszont dolgom, hogy a közgazdaság-tudományi egyetem képzésével kapcsolatban elmondjak néhány információt. Nem az említett személyekkel kapcsolatban, hiszen azt, hogy kik tanítanak egy ilyen kurzuson, a közgazdaság-tudományi egyetem vezetése, intézményi tanácsa dönti el, nem a kormányzat, nem bármely politikai erő, hanem - ha úgy tetszik - a sokat emlegetett autonóm intézményi önigazgatás.

Nem is ez a kérdés, hanem az, hogy van-e ebben közpénz - ahogyan ön fogalmazott. Nincsen, mert ez a kurzus az én tudomásom szerint egy önköltséges képzési forma, ahol a hallgatók maguk döntik el, hogy vevők-e arra a kínálatra, arra az étlapra, amit az egyetem kínál számukra, vagy sem. Tehát nem áll emögött központi költségvetésből finanszírozott hallgatói létszám, hanem a közgazdaság-tudományi egyetem - ha úgy tetszik - vállalkozásként, önköltséges képzési formában meghirdeti az ön által idézett oktatókkal ezt a képzést, és ha van hallgató Magyarországon, akinek ez kell, be fogja fizetni a nem alacsony költségtérítéses képzési díjat, és hallgatni fogja ezt.

Az Oktatási Minisztérium szándéka és célja az, hogy a magyar egyetemeken, főiskolákon legyen újságíróképzés, ne legyen az újságíró szakma betanított, értelmiségi szakmunkás vagy segédmunkás szakma, ahol csak a szerkesztőségek szintjén lehet elsajátítani, valóban a gyakorló újságírók igen jelentős ráhatásával, bevezetésével az újságíró szakma napi fortélyait, hanem ezt emeljük ki a napi betanítás jellegű küzdelmekből, és vigyük egy tágasabb, levegősebb környezetbe, az egyetemi környezetbe, ahol talán szabadabb, differenciáltabb szellemi impulzusok érik az újságíróvá válni kívánó magyar fiatalokat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(9.10)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai