Készült: 2024.09.24.11:13:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (1999.06.15.), 141. felszólalás
Felszólaló Szalay Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Happy end, vagyis magyarul "boldog befejezés", "kedvező vég". Tavaly április 9-én a választási kampány idején minden bizonnyal a cég neve beteljesítette önmagát. Ekkor kötött ugyanis vállalkozási szerződést egymással a Postabank Részvénytársaság és a Happy End Kft. A Happy End Kft.-ről annyit kell tudni, hogy ez a cég találta ki és irányította a Fidesz '94-es és '98-as választási kampányát, s nyilván a véletlenek egybeesése folytán ő nyerte el idén márciusban az állami rendezvények és ünnepségek megrendezésére kiírt közbeszerzési pályázatot is, miután az összes többi - öt - pályázó ajánlatát a bíráló bizottság elnöke, Várhegyi Attila államtitkár úr, a pályázatból formai okokra történő hivatkozással véletlenül kizárta. (Várhegyi Attila: Nem igaz!)

A Happy End Kft. korábbi ügyvezetője jelenleg a miniszterelnök úr tanácsadója. A Postabank egy - idézem - "munkahelyi képzésben felhasználandó kétrészes, körülbelül kétszer húsz perc időtartamú oktatófilm" elkészítését rendelte meg a Happy End Kft.-től. Noha a szerződés nem foglalkozott olyan, feleslegesnek ítélt részletekkel, mint hogy például mi is legyen az oktatófilm témája, miről szóljon annak forgatókönyve s egyebek, az árat és a fizetési feltételeket precízen meghatározta. Eszerint a Happy End Kft. 86 millió forint plusz 12 százalék áfa díjra jogosult a két kis oktatófilm-kazettáért, valamint hogy ebből az összegből 50 millió forint plusz 12 százalék áfát a Postabank a szerződés aláírásakor azonnal ki is fizet a Happy End Kft.-nek.

Az oktatófilm azonban sem az 1998. december 31-ei határidőre, sem azóta nem készült el - tudomásunk szerint. Ennek ellenére a Postabank tulajdonképpen mindezt a helyzetet tudomásul vette, hogy 50 milliót a nagy semmiért fizetett ki, és meg sem mozdult, hogy bármit is tegyen annak érdekében, hogy a Happy End Kft. visszafizesse a jó egy évvel ezelőtt felvett 50 millió forintos baráti kölcsönt, amely kamatokkal együtt mára már jó 60 millió forintot tehet ki.

Tisztelt Miniszter Úr! Lehet-e másnak, mint színlelt szerződésnek minősíteni ezt a szerződést, ahol vélhetően csak az előre fizetés volt komoly és kölcsönös szándék, míg a teljesítésre feltehetően egyik fél sem gondolt igazán? A Postabank veszteségeinek hosszú listájában a kétes befektetéseken és kintlévőségeken túl szerepel-e a Happy End Kft.-vel kötött vállalkozási szerződés és más, egyéb ilyen jellegű szerződések is? Várom válaszát. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai