Készült: 2024.09.20.10:03:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2004.09.06.), 104-106. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  104 - 106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID GYULA (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 2004 áprilisától a német vámhivatalok nagyszabású razziasorozatot hajtottak végre a németországi szerződéses konstrukcióban tevékenykedő magyar cégek körében. Korábban a magyar állam és a Német Szövetségi Köztársaság államközi szerződést kötött magyar cégek németországi munkavégzésének biztosítására. Ez az államközi szerződés hosszú időn keresztül jól betöltötte szerepét, a magyar vállalatoknak, vállalkozóknak lehetőséget biztosított a fejlettebb német piac megismerésére, technológiai, logisztikai, marketing- és egyéb képességeik fejlesztésére. Az államközi szerződést több más, alacsonyabb szintű megállapodás egészítette ki, többek között rendezték az ezen vállalkozások keretében munkát végző magyar munkavállalók társadalombiztosítási helyzetét is.

A Németországban tevékenykedő magyar vállalkozók tömegesen hozzám eljuttatott tájékoztatása alapján állíthatom, hogy Németországban az idei tavasztól tendenciózus, szinte mondhatni, koncepciós eljárássorozat vette kezdetét, melynek célja a magyar munkavállalók kiszorítása a német piacról, és ezzel feltehetőleg a német belpolitikában is jelentős problémát okozó munkanélküliség egyfajta speciális kezelése. Sajnos, ezek a tendenciózus és nagyszámú hivatalos eljárások bonyolult, követhetetlen és vitatható jogi állásfoglalások környezetében játszódnak, mely eljárások külön és külön, de együttesen is hatalmas károkat okoznak vagy okozhatnak a magyar vállalkozóknak.

Az eljárások során Németországban, de Magyarországon is a magyar rendőrség közreműködésével tömeges házkutatások, iratlefoglalások történtek.

(16.00)

Ennek következményeként a magyar vállalkozások üzletmenete jelentősen megnehezült, gazdasági, üzleti kilátásai elbizonytalanodtak, és mindez összességében több mint 6 ezer, családtagjaikon keresztül akár 30-40 ezer magyar állampolgárt érint. Úgy ítélem meg, hogy mindazon magyar munkavállalók, akik a magyar állam és a Német Szövetségi Köztársaság államközi megállapodásában bízva tisztességgel, jogszabályok alapján munkát végeztek Németországban, és értékteremtő munkájukkal hozzájárultak a német gazdaság erősödéséhez, joggal számíthatnak arra, hogy a magyar kormány - ragaszkodva az államközi szerződések betűjéhez és szelleméhez - megvédi vagy legalábbis kísérletet tesz megvédeni a magyar munkavállalók érdekeit.

Tudom, hogy megváltozott a világ, tudom, hogy a korábban oly sikeres német gazdaság is a lassulás problémájával küzd (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ez sem elég magyarázat ehhez a támadáshoz.

ELNÖK: Bocsánat, kettő perc áll rendelkezésére, képviselő úr.

DR. DÁVID GYULA (MSZP): Köszönöm szépen. Ez volt a kérdésem lényege. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  104 - 106  Következő    Ülésnap adatai