Készült: 2024.04.19.21:45:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2010.11.18.), 172. felszólalás
Felszólaló Szabó Timea (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én most egy egészen más témáról, az ombudsmani rendszerekről, illetve azok finanszírozásáról szeretnék szólni néhány szót.

Az LMP az elmúlt hónapokban többször is részletesen kifejtette már, hogy a jelenlegi parlament nem képes megfelelően ellenőrizni a végrehajtó hatalmat. Ezért úgy gondoljuk, hogy igenis szükség van a parlamenti ellenőrző szervek, a Számvevőszék és az ombudsmani rendszer megerősítésére és érzékenyítésére, amelynek egyik hatékony eszköze a forrásbővítés. Sajnálattal láttuk azonban, hogy ezen fontos ellenőrző feladatok ellátására a kormány nem kíván pluszforrásokat bevonni.

A joghoz való hozzáférés, a jogvédelem kiemelt feladat. A polgárok jól informált politikai részvételének és egyenlő méltóságuk tiszteletben tartásának egyaránt feltétele a joghoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, amely folyamatnak fontos szereplői az országgyűlési biztosok. Ez egyszerre indukálja a jogszabályokhoz, bírói döntésekhez való egyenlő hozzáférés elősegítését, a jogkereső szegények számára a jogi segítségnyújtást, az elfojtott, látensen maradó mindennapi jogsértések felszínre hozatalát. Ez utóbbiban kiemelkedő szerep jut az ombudsmanoknak.

Már országgyűlési programunkban is jeleztük, hogy az LMP szerint az országgyűlési biztosok intézményeinek jelenlegi kapacitása nem elég ahhoz, hogy egyszerre tegyenek javaslatokat a jogalkotók számára, és a hivatalhoz érkező panaszokat is megfelelően tudják kivizsgálni. Mindegyik biztos esetében az ügyek száma évek óta folyamatosan emelkedik, persze tudjuk azt, hogy közöttük az ügyteher nem feltétlenül oszlik meg arányosan, viszont az elmúlt években a források nem bővültek ehhez mérten. Ahhoz, hogy a hivatalok megfelelően el tudják látni a feladatukat, igenis szükség van a hivatalok költségvetésének megemelésére.

Szabó Máté a 2009-es beszámolójában a panaszok megemelkedett száma miatt a válságkezelés válságáról beszél. Egyre több a panasz, miközben azok okainak feltárására, kezelésére egyre kevesebb erőforrás jut.

Szabó Máté állásfoglalásai egyébként a mindennapi életünkben is megjelennek, arra jelentős hatással bírnak. Gondoljunk csak az elmúlt évek néhány kiemelkedő esetére, például, hogy ma már a BKV ellenőrei nem igazoltathatnak senkit, vagy hogy alkotmányos mulasztás, ha a kormány nem fejleszti a gyermekek napközbeni ellátását. De jelentősek a fogva tartottak helyzetének javítására tett erőfeszítései, és ő vizsgálta az APEH és a MÁK eljárásait is, segítve az állampolgárbarát ügyintézés kialakulását, nemcsak az említett hivatalokban, hanem a teljes magyar közigazgatásban. És akkor még nem beszéltem a Fidesz által is gyakran emlegetett, nagy sajtóvisszhangot kiváltott közterületi rendezvényekkel kapcsolatos vizsgálatokról.

Az adatvédelmi biztos a tavalyi beszámolója elején jelzi, hogy a korrupciós ügyek nyomán újragondolja az adatvédelem és az adatnyilvánosság viszonyát. Jelentésében a következőt írja: "Az új egyensúly lényege, hogy az adatvédelem - a törvényhozó eredeti szándékának megfelelően - mindenkor, mint a magánszféra-védelem fontos, az információs társadalom körülményei között hatékony eszköze érvényesüljön; ám ne váljon öncéllá, s különösen ne akadályozza az adatnyilvánossághoz fűződő legitim érdekeket."

Az információhoz való jog és az adatvédelem a mai tudásalapú társadalom sarokköve. Ahhoz, hogy az adatvédelmi biztos követni tudja mind a technikai változásokat, mind a megfelelő garanciák kidolgozásával javaslatot tudjon tenni a törvényhozásnak az adatvédelem és az információszabadság kérdésében, fontos, hogy elegendő számú és megfelelően képzett munkatárs dolgozzon a hivatalban, és biztosítottak legyenek a tárgyi feltételek is. Örömmel láttuk, hogy a hivatalnak 2009-ben sikerült az első informatikai vizsgálatokat is lefolytatni, és reméljük, ezek a vizsgálatok növekvő számban fognak megjelenni a jövőben.

Az LMP tehát fontosnak tartja az ombudsmani rendszer fejlesztését és érzékenyítését, mert az ma Magyarországon a jogállamiság alapvető garanciájának egyik kiemelkedő eleme.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiból. - Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai