Készült: 2024.09.22.05:25:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

146. ülésnap (2016.04.27.), 108. felszólalás
Felszólaló Hornung Ágnes Anna
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORNUNG ÁGNES ANNA nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Sok minden elhangzott az előbb, amire röviden szeretnék reagálni. Azt hiszem azonban, a felszólalások alapvetően a fogyasztóvédelem témakörét érintették.

Ahogy az előbb elmondtam én is, illetve Witz­mann úr is, a mostani javaslat legfőbb elemei alap­­vetően a fogyasztóvédelem köré csoportosulnak, tehát számos olyan rendelkezést tartalmaznak, amely a fogyasztóvédelmi szabályokat, a befektetők, illet­ve a fogyasztók érdekeit elősegítik.

Ez a pénzügyi szolgáltatási rendszer teljes területén megfigyelhető, a nyugdíjbiztosítóktól a befek­tető­védelmi szervezetekig, közvetítőkig, gépjármű-fe­lelősségbiztosítás, azt gondolom, hogy minden területen történnek olyan előrelépések, amelyek ezt a célt, az önök által is kritizált célt fogják szolgálni. Ez az egyik pillér, amiről mindenképpen szerettem volna megemlékezni.

A másik, hogy nem alkothatunk a mai európai uniós szabályrendszerben olyan szabályokat, ami elő­reszalad az európai uniós szabályrendszerben, hi­szen akkor lenne egy olyan átmeneti időszak, amely jogbizonytalanságot eredményezne. Ugyanezen célt szolgálja egy európai uniós jogszabály megalkotása, a prospektus irányelv. Már a nevében is benne van, hogy a prospektus egy olyan tájékoztatási rendszer, amely majd az ügyfeleknek szolgál széles körű tájékoztatással.

Ez mindenre ki fog terjedni, ugyancsak a mai törvényjavaslatban felsorolt területek legnagyobb részére kiterjed majd. Ez a szabályozás az Unióban már a vége felé közeledik, tehát várhatóan nyáron elfogadásra kerül. Ma olyan szabályt alkotni, ami ezt ennyire megelőzné, azt gondolom, hogy nem lenne értelme. Ezt a szabályt megvárva, azt a hazai jogba implementálva ezekre a kérdésekre, amiket ma felsoroltak, részben választ fogunk tudni kapni.

A harmadik dolog, amire szeretnék reagálni: a bankokkal való viszony, illetve, hogy a bankok milyen tájékoztatást nyújtanak. Folyamatos tárgyalásban vagyunk a bankokkal, ami a bankrendszerrel kap­csolatos viszonyok normalizálásához vezet. Ez egyrészről a bankszektor-kormányzat, ez nyilván a fogyasztókat kevésbé érinti, azonban ezáltal olyan meg­egyezéseket kötünk a bankrendszerrel, amely majd várhatóan s vélhetően majd a fogyasztókra is ki tud hatni, pozitív hatással tud lenni. Azt azonban, hogy egy bank milyen tájékoztatási rendszert nyújt a fogyasztóknak, konkrétan nem; nyilván irányelvekbe, szabályokba lehet foglalni, azonban ezeket majd ők fogják tudni meghatározni.

Annyit szeretnék még elmondani, hogy számos olyan rendelkezés született az elmúlt évben, amely a befektetők érdekeit szolgálta. Volt kártalanítás, a forintosítás után megszülettek a fairbanki törvények, ezek mind-mind a fogyasztók megelégedését szolgálták, illetve, hogy minél nagyobb megtérülést érhessenek el.

A jövőben is tervezünk ilyenfajta módosításokat, olyan számlacsomagok létrehozását, amelyek pont az ilyen igényeket szolgálják. Azok a tartalmak legyenek benne, amik a fogyasztóknak általában szükségesek, modern körülmények között, megfelelő feltételekkel. Nagyon bízom benne, hogy ezeket sikerül elérni a jövőben, és ezek akkor nem adnak majd alapot ezekhez a beszélgetésekhez.

Jelen jogszabálycsomagban én azt gondolom ismételten, hogy egy olyan előremutató jogszabálycsomagról van szó, amely a teljes pénzügyi közvetítőrendszert érinti. Ezzel zárnám a mostani beszédet, és köszönöm ismét támogatásukat a jogszabálycsomagot illetően. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai