Készült: 2024.04.26.10:37:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2018.11.27.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Elnézést szeretnék kérni, hogy egy olyan témával hozakodok itt elő, ami majd napirendre fog kerülni a törvény tárgyalása során az általános vitában is. De egy olyan fontos kérdésről van szó, amit, azt gondolom, mindenképpen ismételni kell és többször is el kell mondani, ez pedig a következő.A KSH a 2021-es népszámlálásnál azt tervezi, hogy hosszú idő után ismételten pontos névvel végzi el az adatfelvételt. Felmerül a kérdés, hogy vajon miért tervezi ezt, hiszen a 2001-es és a 2011-es népszámlálás sikeresen lebonyolódott úgy, hogy nem volt szükség arra, hogy nevet is vegyenek föl. A hivatalos indoklás szerint a KSH négy fontos dolgot említ, hogy miért van erre szükség.

Az egyik pont az, hogy így jobban lehet hasznosítani az adatokat, hiszen össze lehet kapcsolni a különféle adminisztratív adatbázisokat, és ez komoly előnyöket fog jelenteni. Ez kétségkívül így van, de csak abban az esetben, ha ilyen adminisztratív adatbázisok rendelkezésre állnak. Sajnálatos módon azonban ezek nincsenek meg, tehát hiába lesz név szerinti fölvétel, nem lesz mit igazából összekapcsolni.

A másik érv az, hogy az önkitöltés esetén így majd az emberek komolyan veszik a kérdőívek kitöltését, és megfelelő adatokat fognak közölni, hiszen a korábbiakban volt rá példa, hogy fals adatokat közöltek. Azt gondolom azonban, hogy a szoftverek módosításával, illetve a lakcím alapján ezt a kérdést is megfelelően lehet kezelni, tehát rá lehet venni az embereket arra, hogy ne fals adatokat adjanak meg.

A harmadik érvük az, hogy több európai országban is név szerinti népszámlálási fölvétel van, tehát van rá nemzetközi gyakorlat. Ez kétségkívül így van, de olyan országokról van szó, amely országokban régóta demokrácia van, ahol a fékek és ellensúlyok rendszere jól működik, ahol az állam működése átlátható, ahol tehát megfelelő bizalom van az emberekben, hogy az államhoz juttatott adatok nem kerülnek rossz kezekbe és rossz felhasználásra.

Végül a negyedik az érvként, hogy az adatrögzítés pillanatában automatikus módon elvégzi az adatok álnevesítését; ez van benne a törvényben. Szeretném fölhívni az önök figyelmét, hogy itt nem egy pillanatról van szó, hiszen az adatfölvételtől az adat feldolgozásáig hónapok fognak eltelni. Vajon ez idő alatt ki és hogyan, milyen módon juthat hozzá az adatokhoz? Másrészt pedig az álnevesítést egyébként az igazi név kikerülésével is meg lehet tenni, hiszen akár a lakcímből is lehet generálni álneveket, amelyek azonosításra alkalmasak, ahogy ez a korábbiakban is történt.

Mik azok a veszélyforrások, amelyek miatt azt gondolom, hogy nem lenne szabad ezt a törvényt így semmiképpen sem elfogadni? Az első dolog az, hogy ha nevet is fognak kérni, akkor sokan majd meg fogják tagadni a szenzitív kérdésekre a választ. Hiszen vannak olyan kérdések, amelyekre nem kötelező a válaszadás, például nemzetiségi hovatartozás, vallási hovatartozás vagy az egészségügyi helyzet. Tehát egy olyan adatfelvétel lesz, amely bizony nem fogja mutatni a tényleges helyzetet.

A másik dolog az, hogy a feldolgozás időszakában kiszivároghatnak adatok. Ez annál is inkább elképzelhető, mert a Statisztikai Hivatal azt tervezi, hogy elemző kft.-t fog létrehozni, ami az adatok előkészítését, feldolgozását és közzétételét fogja végezni. Csodálkozom ezen, mert hiszen legjobb tudomásom szerint emberemlékezet óta létezik a népszámlálási főosztály a KSH-ban. Akkor a népszámlálási főosztály egyébként mit fog tenni? Valószínűleg azért van erre szükség, mert így könnyebben ki lehet majd az adatokat játszani.

És végül hadd említsek valamit. Van nekünk egy nagyon-nagyon rossz történelmi tapasztalatunk. Az 1941-es népszámlálás adataival ugyanis a politika nagyon durván visszaélt. Bizonyos társadalmi csoportokat üldözött ennek alapján és rendelte el a kitelepítéseket. Ugye, 1944-45-46-ról beszélek.

Arra szeretném kérni önöket, hogy ne adjuk meg a lehetőségét annak, hogy ilyen felvétel legyen. Legyen továbbra is név nélküli az adatfelvétel, mert nagy a csábítás. Azt gondolom, biztonságosabban tudunk aludni akkor, ha a régi módszer szerint történik majd a népszámlálási fölvétel.

Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai