Készült: 2024.04.26.08:03:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.), 423. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóth János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  423  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓTH JÁNOS, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A Pedagógusok Szakszervezete által kezdeményezett, a 11/2001. november 12. OVB határozattal hitelesített országos népi kezdeményezés sikeres volt. A tárgyban összegyűjtött érvényes aláírások száma meghaladta az alkotmányban meghatározott szükséges mértéket. A Pedagógusok Szakszervezete H/598/2002. számon benyújtotta az Országgyűléshez kezdeményezését, melyben indítványozzák, hogy az Országgyűlés tűzze napirendre és tárgyalja meg azt a közalkalmazotti előmeneteli rendszert, amely igazodik a minimálbérhez és biztosítja az alkotmány 70/D. § (3) bekezdésében megfogalmazott, a végzett munka mennyiségével és minőségével arányos jövedelemhez való jog érvényesülését.

A Magyar Országgyűlés 2002. július 16-ai ülésén módosította a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló törvényt, amelyben garantálja az A1 fizetési fokozatban a minimálbérrel egyező 50 ezer forint összeget. A felsőfokú végzettségű közalkalmazottak legkisebb illetménye főiskolai végzettség esetén 100 ezer forint, egyetemi végzettség esetén 107 500 forint.

 

(21.30)

 

Így 2002. szeptember 1-jétől a közalkalmazotti illetményrendszerben garantált legkisebb illetmény azonos a minimálbérrel, és a törvény szerint a képzettség és a munkában eltöltött idő növekedésével fokozatosan emelkednek az illetmények garantált összegei. Mindez biztosítja a végzett munka mennyiségével és minőségével arányos jövedelemhez való alkotmányos jog érvényesülését.

Tisztelt Ház! Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága 2002. szeptember 23-ai ülésén foglalkozott a népi kezdeményezéssel, az erre költségvetési módosítás formájában adott parlamenti válasszal. A bizottság többségi és kisebbségi álláspontot, véleményt fogalmazott meg.

A kormánypárti többségi véleményt nyilvánítók, köztük én is, örömmel állapítjuk meg, hogy bizottságunk feladatkörébe tartozóan a rendszerváltást követően az első sikeres népi kezdeményezés működési területünkön valósult meg. A bizottsági ülésen részt vett a pedagógus-szakszervezet képviselője is. Kifejtette, hogy az előző kormány idején többször kezdeményezték a pedagógusbérek rendezését, de falakba ütköztek, teljes érzéketlenséget tapasztaltak, és így jutottak el a népi kezdeményezésig. Megállapította, hogy kezdeményezésük sikeres volt, mert igényeiket a költségvetés módosítása teljesítette. Kifejezte reményét, hogy kérésük hosszú távon is érvényesülni fog.

Disszonáns volt ezt követően Őry Csaba bizottsági alelnök úr véleménye, amelyet kisebbségi álláspontként a későbbiekben majd kifejt. Szerinte a pedagógusok kérése csak részben teljesült, majd később derül ki, hogy valóban teljesül-e, és ezért a kezdeményezés teljesítésének tárgyalását függesszük fel - ezt javasolta. Ha a régi harcos érdekvédő reinkarnálódik Őry képviselő úrban, az szép és nemes átalakulás. Csakhogy az elmúlt négy év munkavállaló-ellenes magatartása, amelyben komoly szerepe volt Őry Csaba politikai államtitkár úrnak, hitelteleníti ezt a munkavállalókért való aggódó magatartást. Különösen, ha figyelembe vesszük azt a tényt, amelyet Gúr Nándor alelnök úr is kifejtett, hogy az elmúlt évek gazdasági növekedése mögött rendre elmaradt a reálbérek növekedése, különösen a közszférában.

Megvolt a lehetősége az Orbán-kormánynak, hogy rendezze a közalkalmazottak, a pedagógusok felé a társadalom tartozását - nem tette. Most meg álszent módon aggódik azokért, akiket eddig semmibe vett.

Mi, a bizottság kormánypárti többsége nyugodt szívvel állítjuk, hogy megvalósult az az igény, amelyet a népi kezdeményezés tartalmazott. Ezt igazolják vissza a pedagógusokkal folytatott beszélgetések is. Mi hitelesen ajánljuk az Országgyűlésnek és a kormánynak, hogy az elkövetkezőkben is fordítson nagy figyelmet a pedagógusok életszínvonalának emelésére, a pedagógusi pálya presztízsének növelésére; kísérjék folyamatos figyelemmel a pedagógusbérek alakulását, valamint a megfelelő oktatási feltételek biztosítását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  423  Következő    Ülésnap adatai