Készült: 2024.09.21.01:05:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 211. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS, a vizsgálóbizottság elnöke: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, hogy egy fordulóponthoz érkezett a kolontári vörösiszap-katasztrófa elmúlt 17 hónapjának története, illetve maga a katasztrófa és annak utóélete, hiszen első alkalommal dönthet egy testület, és nem más, mint a Magyar Köztársaság Országgyűlése, Magyarország Országgyűlése a felelősség kérdésében, hiszen a határozati javaslat egyértelműen tartalmazza a felelősségre vonatkozó megállapításokat és a jövőbeni katasztrófák megakadályozására vonatkozó utalásokat.

Nagyon remélem, hogy egy egységes döntés születik ma itt ebben az Országgyűlésben ebben a kérdésben, bár erre nincsenek igazából túlzottan nagy reményeim, hiszen a Magyar Szocialista Párt frakciója részéről az eddigiekben nem mutatkozott erre hajlandóság.

Hogy a vitában elhangzottakra néhány szóban válaszoljak, és ne húzzam sokáig a szót vagy az időt. Tállai államtitkár úr részéről hangzott el az a talán egyetlen érdemi kritikaként az ő részéről, hogy a határozati javaslatban mi a katasztrófavédelmi szerveket bíráltuk volna; ami nem egészen így volt, hiszen mi azt mondtuk, azt írtuk, hogy a településen élők egy ilyen katasztrófahelyzetre nem voltak felkészülve, mint ahogy nem is lehettek felkészülve, hiszen egyrészt soha nem történt Magyarországon hasonló katasztrófa, másrészt ilyen jellegű katasztrófára senki nem számított.

Ellentétben szeretnénk megköszönni a katasztrófavédelmen túl minden olyan, a katasztrófa mentésében részt vevő, konkrétan, fizikailag részt vevő tűzoltó és katona munkáját, akik az elhárításban és a mentésben részt vettek, hiszen tudjuk, hogy a munka oroszlánrésze, a fizikai munka, a veszély nekik jutott ki, mint ahogy mindig nekik jut ki.

Ezt ezúton még egyszer szeretnénk megköszönni, és természetesen az ő munkájukat soha senki nem bírálta, csak a köszönet szavai illethetik őket.

Ami kritika még elhangzott a jelentéssel kapcsolatban, és ez már kevésbé kapcsolódik magához tárgyszerűen a bizottsági javaslathoz és jelentéshez, az a Magyar Szocialista Párt részéről érkezett, mégpedig módosító javaslatok formájában is benyújtották azt az indítványukat, hogy az Országgyűlés, illetve maga a kormány vizsgálja a katasztrófa óta eltelt időszakban a kárenyhítésre és a kártalanításra fordított összegek felhasználását.

Anélkül, hogy most ebben állást foglalnánk, azt kell hogy mondjam, hogy a bizottság által elfogadott ügyrendben, mivel nem tartozik bele, ezért a bizottság nem fogadta el ezt a módosító javaslatot, nem támogatta, viszont már a bizottsági ülésen is elhangzott, hogy amennyiben egy bizottságot kívánnának létrehozni a Magyar Szocialista Párt képviselői vagy bárki az ellenzék soraiból, az minden bizonnyal egyöntetű ellenzéki támogatást élvezne a tekintetben, hogy bizony vizsgáljuk meg a katasztrófa óta eltelt időszakot, vizsgáljuk meg a pénzek felhasználását, vizsgáljuk meg a kártalanítás folyamatát, de mindez nem tartozik ennek a bizottságnak a vizsgálati körébe, ezért a módosító javaslatokat nem tudtuk a bizottsági ülésen támogatni.

Ellenben felmerült a gyanúja annak, hogy egy üres politikai fogás volt csupán az MSZP részéről ennek a vizsgálóbizottságnak a kezdeményezése, hiszem mint kiderült, egyetlen más pártot sem kerestek meg, tudván, hogy a Fidesz és a kormánypárt nyilván nem fogja aláírni az ő kezdeményezésüket és nyilván nem fog hozzájárulni. Sem a Jobbikot, tudomásom szerint, sem az LMP-t, de még mint azt Aradszki András képviselő úr a bizottsági ülésen elmondta, a KNDP-t sem keresték meg, tehát csak és kizárólag a Fideszhez fordultak.

Akkor is elmondtam, most nyilván bizottsági elnökként a vitában elhangzottakra reagálok, de engedjenek meg annyit, hogy a Jobbik-frakció mindig partner lesz egy ilyen kezdeményezésben, hogy ezt a részét is kivizsgáljuk, és mindenki tisztán lásson, és ne lehessen ezt még éveken keresztül politikai fegyverként felhasználni.

Mint elmondtam, tehát a bizottság egyéves munkája eredményesnek és sikeresnek mondható. Mondhatom ezt annál inkább, mert sok kritika érte a MAL Zrt. és a Magyar Szocialista Párt részéről is a jelentéstervezetben foglaltakat. Egyébként a kettő között elég nagy volt az összhang: a MAL Zrt. és a Magyar Szocialista Párt által elmondottakban. Elég sok kritika érte a jelentésben foglaltakat, mégis egyfajta elégtétel volt nekünk, akik végigdolgoztuk ezt az egy évet a bizottságban, hogy a sajtóban megjelent információk szerint a vádirat a katasztrófa fő okaként szinte szó szerint ugyanazt tartalmazza, ami a bizottsági jelentésben szerepel: a tározóban felhalmozott, túlzottan nagy mennyiségű és túlzottan lúgos folyadék váltotta ki mind a gát átszakadását, mind pedig a súlyos katasztrófát. Ez tehát egyfajta elégtételként szolgál nekünk, és nagyon reméljük, hogy most az Országgyűlés is rá fog bólintani erre az információra.

Engedjenek meg még nekem annyi személyes megjegyzést mint a bizottság elnökének, illetve nem is annyira személyes, hiszen a jövőben ez is nagyon fontos kérdés lehet: az Országgyűlésnek mindenképen szabályoznia kellene a vizsgálóbizottságok ügyrendjét, és a vizsgálóbizottságokról törvényt alkotni, mert egészen példátlannak tartom azt - és ez már más vizsgálóbizottságokban is előfordult -, hogy valaki nem jelenik meg egy országgyűlési vizsgálóbizottság előtt, és annak semmilyen következménye nincs. Sőt, mint ahogy azt Gyurcsány Ferenc tette, hogy arrogáns és cinikus levélben a Facebookon keresztül utasítja vissza egy parlamenti vizsgálóbizottság meghívását, invitálását, azt egészen komolytalannak tartom, és ezúton is visszautasítom. Mi szerettük volna feltárni az előző kormányzatok és miniszterelnök úr személyes kapcsolatát a magyar alumíniumiparhoz.

(17.50)

Ő ezt nem szerette volna, nyilván takargatnivalója van ezzel kapcsolatban, mert különben megjelent volna a bizottsági ülésen. Erről ennyit, nem szeretnék többet mondani, talán majd a jövő erre is választ ad.

Mindenesetre kérem az Országgyűlést, hogy támogassa ezt a határozati javaslatot és a jelentést igen szavazatával, és mondjuk ki mi a felelősség kérdésében elsőként, hogy bizony megkerülhetetlen a MAL Zrt. felelőssége a kolontári vörösiszap-katasztrófában; másodlagosan nem elhanyagolható egyrészt az ellenőrző és felügyelő hatóságok felelőssége, harmadrészt pedig az előző kormányok hibás és szakmailag pongyola jogszabályalkotása és -átültetése, itt az európai uniós jog hazai jogba történő átültetésére gondolok.

Kérem, erősítsék meg ezt szavazatukkal. Én megköszönöm mindenkinek, mind a bizottság tagjainak, mind szakértőinek, mind az összes munkatársának azt az egyéves megfeszített és kitartó munkát, amit végeztek.

Zárszóként nem mondhatok mást, mint hogy azt kívánom, hogy Magyarországon, amit már sokszor elmondtam, ilyen jellegű és semmilyen más jellegű ipari katasztrófa soha többé ne következzen be. A felelősöket pedig találjuk meg, és remélhetőleg az itteni felelősség kimondása után majd az egyéb hatóságok és bíróságok is ki fogják mondani a saját maguk által kiderített felelősséget, a felelősöket pedig bűnüknek megfelelően, arányosan meg fogják büntetni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai