Készült: 2024.04.26.05:52:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2017.11.13.), 74. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szögezzük le, hogy a kormány semmilyen bírósági ügybe nem kíván beleszólni, nem kíván véleményt nyilvánítani. De önök se befolyásolják az igazságszolgáltatás munkáját, amikor félinformációkkal, alaptalan kijelentésekkel próbálják politikai alapon pártjukat nyilván a következő parlamenti ciklusra az Országgyűlésbe benyomni.

Éppen önre gondolok, hiszen ön az, aki hétről hétre itt félinformációkkal, kamuinfókkal árasztja el a parlamentet, a nyilvánosságot, amelyekről aztán kiderül, hogy közük sincs az igazsághoz, a valósághoz. És ne haragudjon, az sem igaz, hogy én megtagadtam öntől bármilyen választ. A 11 munkanapos határidőn belül válaszoltam önnek. Az, hogy önnek ez nem tetszik, mert a politikai céljait nem szolgálta a válaszom, ne haragudjon, akkor sem mondhatja azt, hogy erre nem válaszoltam! Úgyhogy azt gondolom, ez így nem igaz.

Tisztelt Képviselő Úr! A támogatási konstrukciókra vonatkozó általános következtetések levonását alaptalannak látjuk. A szociális szövetkezetek létrehozásával a kormánynak az a célja, hogy a hátrányos helyzetű regisztrált álláskeresők és a közfoglalkoztatottak munkalehetőséget kapjanak, és a foglalkozta­tás­helyettesítő támogatáshoz képest többletjuttatásban részesüljenek.

Az interpellációban említett TÁMOP-os felhívásról szeretnék néhány mondatot szólni. Az EMMI tájékoztatása alapján közel 7,5 milliárd forintból megvalósuló „A szociális gazdaság fejlesztése, a konvergencia a régiókban” című felhívással azt fogjuk elérni, hogy erősítsük a társadalmi változások gazdasági tevékenységét, támogassuk a szociális szövetkezetek humánerőforrás-fejlesztését és a hátrányos helyzetben élők munkalehetőségeinek bővítését. A felhívásra új alapítású és működő szociális szövetkezetek egyaránt pályázhatnak.

El szeretném mondani továbbá, hogy a kormány minden dolgozni akaró embernek munkát kíván adni. Hogy jól dolgozunk és a magyar emberek is dolgozni akarnak, éppen a számok mutatják. Hónapról hónapra nő a foglalkoztatottság. A 2017. július-szeptemberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 451 ezer fő volt, 60 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A 15 és 64 évesek foglalkoztatási rátája 68,7 százalékra emelkedett. A munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest 38 ezer fővel 189 ezer főre csökkent, ami 4,1 százalékot jelent.

Képviselő Úr! Ami a nyugdíjas-szövetkezetek létrehozásával kapcsolatos megjegyzését illeti, mivel az ország egyes vidékein a munkaerőpiacon munkaerőhiány tapasztalható, itt szükség van olyan új és lehetőség szerint többfajta eszköz, illetve szabályozási modell bevezetésére és működtetésére, amely a foglalkoztatási, a szociálpolitikai jellegű kihívások megoldását hivatott elősegíteni. A közérdekű nyugdíjas-szövetkezet közvetetten járul hozzá ahhoz, hogy az öregségi nyugdíjban részesülő személyeknél felhalmozott tudás, szakmai tapasztalat, élettapasztalat ne vesszen kárba, hanem valamilyen módon hasznosításra kerüljön a gazdaságban, a szolgáltatások területén.

Egyben lehetőséget teremt az idősebb korosztály számára is, hogy aktív pályafutásuk befejeződésével új formát találjanak önmegvalósításukra, tudásuk, szakmai tapasztalatuk hasznosítására, egyben jövedelmük kiegészítésére. Tisztelettel kérem önt, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjen. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(15.20)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai