Készült: 2024.09.24.11:25:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2011.03.23.), 134. felszólalás
Felszólaló Berényi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERÉNYI LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! "Ígérjük, hogy megőrizzük az elmúlt évszázad viharaiban részekre szakadt nemzetünk szellemi és lelki egységét. A Magyarországon élő nemzetiségeket és népcsoportokat a magyar nemzet részének tekintjük." Úgy vélem, hogy nemzeti összetartozásunk deklarációja nem kerülhet megfelelőbb helyre, mint az új preambulumba, a Nemzeti hitvallásba. Külön öröm számomra, hogy a hazai nemzetiségi önkormányzatok és más szervezetek kérései az alkotmányozás folyamatában nyitott fülekre találtak, és alaptörvényünkben e kérdésnek megfelelően sehol sem szerepel a "kisebbség" mint degradáló kifejezés, helyette a sokkal inkább helyénvaló és méltányosabb "nemzetiség" és "népcsoport" megjelöléssel találkozunk.

A magam részéről az előzőekből is következően határozottan állítom, hogy a parlamenti alkotmányozási folyamatot igenis széles körű társadalmi egyeztetés veszi körül, méghozzá érdemi egyeztetés, ahogy a nemzetiségek kezelésének ügye is ezt mutatja. Szeretném megragadni az alkalmat, és roma honfitársaim közül megköszönni azoknak, akik részt vettek ebben a folyamatban, és visszaküldték az új alkotmányunkkal kapcsolatos kérdőívet. Én személyesen is ismerek jó néhányat közülük, ők azok, akik az idézett deklarációt komolyan veszik, és a nemzet részeként tekintenek magukra és családjukra, méghozzá felelősségteljesen.

Nem érzem felelősségét, és sajnálattal tapasztaltam az alkotmányozás kapcsán, hogy az MSZP-s és LMP-s képviselőtársaim viszont nem tartották fontosnak azt, hogy nemzetiségi és etnikai kérdésben az alkotmányozás során részt vegyenek a munkában, és ezzel is hangot adjanak annak, hogy a nemzetiségek, a közösségek részesei a magyar nemzetnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az emberi jogi bizottság tagjaként külön ki szeretnék térni készülő alaptörvényünk nemzetiségekkel foglalkozó részeire.

(16.10)

Az Alaptörvény H. cikkéből idézve: Magyarország tiszteletben tartja a hazai nemzetiségek és népcsoportok nyelvét. Valamint a XXVII. cikk a következőképpen rendelkezik: "A Magyarországon élő nemzetiségek és népcsoportok államalkotó tényezők. Minden, valamely nemzetiséghez vagy népcsoporthoz tartozó magyar állampolgárnak joga van önazonossága szabad vállalásához. A nemzetiségeknek és népcsoportoknak joguk van az anyanyelvhasználathoz, a saját nyelven való egyéni névhasználathoz, saját kultúrájuk ápolásához és az anyanyelvű oktatáshoz. A hazai nemzetiségek és népcsoportok helyi és országos önkormányzatokat hozhatnak létre."

Ahogyan az alkotmánykoncepció vitájában is elmondtam, úgy vélem, valamely nemzetiséghez tartozó vagy magát annak valló egyén, állampolgár kizárólagos és elidegeníthetetlen joga kell legyen, hogy melyik nemzetiséghez tartozik. Viszont ennek gyakorlásához, hogy a nyilatkozatot megtegye, a közösségi jogok gyakorlásának az elismeréséhez feltétlen szükséges, hogy nyilatkozatot tegyen.

Az alaptörvény a közösségi jogokat garantálja. Kollektív jogunk a közéletben olvasatom szerint a jövőben akár tovább is szélesíthető. A nemzeti önkormányzatiság rendszerén túl az új alaptörvényünk lehetővé teszi, hogy 2014-től a hazai nemzetiségek bizonyos számú parlamenti képviselethez jussanak. Egyébként ez igény, hogy rögzíteni kell a nemzetiségek országgyűlési képviseletét. Számos beérkezett javaslatban megtalálható, és ezen kérés meghallgatásra is talált. Alaptörvényünk 2. cikke kimondja: "A Magyarországon élő nemzetiségek és népcsoportok részvételét az Országgyűlés munkájában sarkalatos törvény szabályozza."

Tisztelt Országgyűlés! Kultúránk ápolásának joga kapcsán szeretném megjegyezni, hogy a nemzetiségek kultúrája, így a roma kultúra is a magyar kultúra integráns része, azt gazdagabbá, sokszínűbbé teszi. Ennek fényében engedjék meg, hogy a gondolataimat a Nemzeti hitvallás azon szakaszával fejezzem be, amely kimondja: "Hisszük, hogy nemzeti kultúránk gazdag hozzájárulás az európai egység sokszínűségéhez."

A jövő reményében tiszta szívvel ajánlom az alaptörvény elfogadását képviselőtársaimnak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai