Készült: 2024.09.20.03:17:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (1999.03.02.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Martonyi János
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen Csapody Miklós hozzászólását. Ez alkalmat ad nekem arra, hogy röviden összefoglaljam azt, hogy a kormány miben látja a harmadik magyar-magyar csúcs eredményeit. Ezek az eredmények egyébként azonosak azokkal a célkitűzésekkel, amelyek jegyében ennek a találkozónak a megrendezésére sor került.

Az első eredmény az, hogy a parlamentben képviselt hazai magyar pártok között egyetértés jött létre a nemzetpolitika legfontosabb kérdéseiben. Voltak viták a résztvevők köréről, a múltról, de a jövő alapvető kérdéseiben, a nemzetpolitika meghatározó elemeiben konszenzus volt. Amennyire igaz az, hogy minden sikeres és erőteljes külpolitika mögött nemzeti egyetértés kell hogy álljon, legalább annyira igaz ez a nemzetpolitikára. A kormány nagy megelégedéssel nyugtázza azt, hogy ez az egyetértés itt most adva volt.

A második eredményt abban látjuk, hogy egyetértés jött létre a nemzetstratégia legfontosabb kérdéseiben nemcsak a hazai parlamenti pártok, hanem valamennyi határon túli magyar szervezet képviselői között. Eltérő helyzetben él a határon túli magyar kisebbség, különböző gondjaik és feszültségeik vannak - szóltak erről is -, de ismétlem, a nemzetstratégia alapvető kérdéseiben egyetértés jött létre, és ezt az egyetértést tükrözi a konferencián elfogadott nyilatkozat.

E konferencia harmadik jelentős eredményét abban látjuk, hogy egyértelműen és egyetértéssel leszögeztük, hogy az euro-atlanti integráció az összmagyarság érdeke; érdeke az anyaországnak, és érdeke a határon túl élő magyar kisebbségeknek egyaránt. Vonatkozik ez a NATO-csatlakozásra és természetszerűen az Európai Unióhoz történő csatlakozásra is. Az alaptételen túl azt is látjuk, hogy lehetnek gondjaink, problémáink, ezért határoztuk el azt, hogy ezeknek a problémáknak a megoldásáról közösen fogunk gondolkodni, és közösen keressük a megoldásokat.

E találkozó negyedik eredményét abban látjuk, hogy egység jött létre a legfontosabb nemzetpolitikai és a legfontosabb szomszédpolitikai célkitűzések között, hogy egyetértés volt abban, hogy nagyon fontos nemzetstratégiai cél is az, hogy a szomszédos országokkal a gazdasági és jólétbéli különbségek ne növekedjenek, hanem lehetőleg csökkenjenek. Az is nagyon fontos, hogy ezt az üzenetet a szomszédos országokhoz eljuttassuk és velük megértessük. Ez megtörtént. Zárójelben jegyzem meg, hogy az elmúlt hét végén részt vettem egy varsói - lényegében magánjellegű - konferencián, ahol talán a leglényegesebb, legfontosabb közép-európai politikusok és értelmiségiek voltak jelen, és ez is meggyőzött arról, hogy ezt az üzenetet sikerült közvetíteni, semmifajta aggodalmat vagy nyugtalanságot nem váltott ki ez a találkozó; éppen ellenkezőleg, találkozott a szomszédos országok célkitűzéseivel.

Az ötödik legfontosabb eredményét abban látom a találkozónak - és ez összefügg a harmadik és a negyedik eredménnyel -, hogy ez alkalommal létrejött és tökéletesen érvényesült a magyar külpolitika hármas célkitűzésének az egysége, ezek kölcsönhatása. Egység van tehát az euro-atlanti célkitűzéseink, a szomszédpolitikai célkitűzéseink és az alapvető nemzetpolitikai célkitűzéseink között.

E találkozó hatodik eredménye pedig az, hogy a magyar-magyar kapcsolatokat intézményesítettük, megteremtettük azt a fórumot - a Magyar Állandó Értekezletet -, amely folyamatosan biztosítani fogja a kapcsolattartást, biztosítja azt, hogy ezekről az alapvető nemzetstratégiai kérdésekről és minden azzal összefüggő problémáról közösen gondolkozzunk politikai és szakértői szinten egyaránt. Szakértői bizottságok is létrejönnek, és azt hiszem, hogy a létrehozott intézményi keret biztosítja a folyamat további sikerét.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai