Készült: 2024.04.26.10:45:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2012.11.26.), 282. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:58


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Rendkívüli cinizmusnak tartom azt, ahogy a kormány kezeit mosva távol marad ettől a vitától, mondván, a médiára nincs ráhatása, holott dehogy nincs, az első átfogó terület volt, amihez a jelenlegi kormányzat hozzányúlt a kormányváltás után, felrúgva a korábbi, akár olyan közmegegyezésen nyugvó alapvetéseket, miszerint a médiát ellenőrző legfontosabb testületben, korábban az ORTT-ben, illetve most jogutódjában, a Médiatanácsban, normális esetben minden parlamenti pártnak van delegáltja. Így volt ez tehát a korábbi időszakokban. Ezzel szemben most már a médiát ellenőrző legfontosabb testületben csak a Fidesz tagjai kaptak helyet.

És bizony ezt el kell mondanunk azért is, mert a Médiaszolgáltatást Támogató és Vagyonkezelő Alap gazdálkodása továbbra is teljességgel átláthatatlan, pusztán kormánypárti felügyelet alatt álló működése pedig elfogadhatatlan.

(20.40)

Lehet, hogy önök el tudják fogadni, sőt megelégednek vele, sőt önök nevezték ki az MTVA vezérigazgatójává azt a III/III-as spicli Böröcz Istvánt, aki Nádasdi fedőnéven működött, sőt idézem a 6-os kartonjáról, a kuruc.info hírportálról, amíg lehet, amíg be nem tiltják és elérhetetlenné nem teszik Magyarországról, hogy "a beszervezés alapja anyagi érdekeltség". Ezek után, az anyagi érdekeltség alapján való ügynöki munkavállalás után önök a közmédiumok több tízmilliárd forintját tulajdonképpen egy személyben rábízzák, ő bábáskodhat a közmédiumok teljes költségvetése felett, és ahogy Alföldi Róbert esetében is azt mondják, hogy a kultúrába sem szólnak bele, úgy tűnik, hogy a közmédiumokat is szabadjára engedik, úgy garázdálkodhatnak szabadon, akár ilyen nézhetetlen Marslakók című szappanoperára költve adófizetői milliárdokat, ahogy csak akarnak. Ezzel szemben a Jobbik Magyarországért Mozgalom álláspontja szerint az alap hatékony működéséhez a közszolgálati közalapítvány irányítása alá kellene térnie, amely az MTVA működése körüli kétségek javát eloszlathatná, s a felügyeletét olcsóbban és hatékonyabban tudná ellátni. Hiszen ezt a közszolgálati közalapítványt igazi hatáskör nélkül tulajdonképpen azért hozták létre, hogy elmondhassák, van itt azért egy olyan testület, ahol az ellenzéki pártok is bepillantást kaptak, csak éppen ez a szervezet hatáskört nem kap, ezért azt gondolom, hogy indokolt lenne végre valódi hatáskörrel, tartalommal feltölteni a közszolgálati közalapítványt.

A költségvetéssel kapcsolatban komoly probléma, hogy nincs részletes költségvetés, nem látunk bele, hogy mire megy el pontosan ez az óriási összeg. De ha már, mint egy állam az államban, külön költségvetést készítenek a média területére - Nyikos László képviselőtársam nyilván majd részletesebben el fogja mondani, miért sérelmezi szakpolitikusként, hogy két költségvetése van Magyarországnak, és az állami költségvetésnek ez nem része -, de ezen túlmenően, tehát ha már előttünk van egy költségvetés, szeretnénk tudni, hogy ezek az elképesztő milliárdok pontosan mire mennek. De ezt nem látjuk, továbbra sem látunk tisztán, az átláthatóság elemi feltételeit sem biztosítják, pedig nagyon jó lenne tudni, mert továbbra is nagyon kevés például az úgynevezett fikciós tartalom, tehát a saját gyártású tévéfilmek, sorozatok, sőt aggasztó módon kezd a sport- és a revüműsorok felé elfordulni a közmédia is, mivel nyilván csak ezek hoznak nagyon komoly gyorsasággal nézettséget. Amikor pedig komolyabb fikciós műsortartalomra költenek, akkor olyan nézhetetlen förmedvények születnek, mint például a Marslakók című szappanopera.

Mindemellett régóta elmarad, pedig óriási szükség volna rá, egy gyermek- és ifjúsági csatornává átprofilírozott M2-re. Ennek kapcsán is mindig a nem elegendő forrásokra panaszkodnak, miközben forrás van szinte korlátlanul. Érdemi lépés azonban még mindig nem történt az M2 ügyében sem a bejelentéseken túlmutatóan. És a Duna TV-vel is párhuzamosan hasonló gondok vannak. Az elvileg a külhoni magyarságot megcélzó csatornán mára gyakorlatilag nem maradt fenn kifejezetten a határon túliaknak szóló műsor. Persze a hivatalos indokolás az, hogy inkább az egyéb tartalmakba raknak több külhonit, de azért ez továbbra is sovány magyarázat.

A székházbotrány pedig folytatódik. Nem tudjuk, hogy miért volt szükség 63 milliárd forintos hitelt felvenni. November 7-én jelentették be, és a bizottsági ülésen is próbáltak magyarázkodni a Kunigunda úti székház és gyártóbázisa megvételére, adósságállomány-törlesztésre és műszaki fejlesztésre, csakhogy a tranzakció a tavaly nyári szerződések szerint mindössze 40 milliárd forintba került volna, de - legalábbis az Index cikkében - az MTVA nem árulta el, hogy mi okozza a 23 milliárd forintos különbözetet. Pedig ez a kérdés azért jogosan feltehető minden magyar állampolgár és különösen általunk, a nemzeti ellenzék felelős képviselői által.

Azt pedig egészen egyszerűen pofátlannak tartom, hogy az NMHH 35 milliárd forintos költségvetéséből 12 milliárdos tartalékot képez, ahelyett, hogy ezt az alap számára különítené el, és ezzel csökkentené a költségvetési hozzájárulás mértékét. Miközben tehát mindenhonnan elvonnak, sorozatosan megszorítanak, ez a szektor annyi pénzt kap, hogy - szó szerint - el sem tudja költeni több mint a harmadát.

A jelenlegi kormány megszorításai előtt, még a Gyurcsány-kormány alatt 53 milliárd forintból gazdálkodhatott az MTV, a Duna TV, a Magyar Rádió és a Magyar Távirati Iroda, az idén viszont már több mint 77 milliárdot kapnak a korábbi 53 milliárddal szemben, és ennek ellenére veszik fel még a 60 milliárd forintos bankhitelt is. Azt gondolom, ezek után joggal várjuk, hogy felelősségre vonások történjenek a székházbotrány ügyében, amely rendkívül régóta húzódik, de érdemi lépés ezen a területen sajnos még nem történt, sőt úgy tűnik, hogy ezt a botrányt folytatják, és újabb hatalmas, megmagyarázhatatlanul nagy hitelt vesznek fel, miközben a költségvetés is rendkívüli forrásokat biztosít számukra, olyan nagy forrásokat, hogy tulajdonképpen nem is tudják elkölteni értelmesen, de még értelmetlenül sem. Zárásként megint csak ezt a nézhetetlen szappanoperát, az egyik legkirívóbb és legközismertebb botrányt, a Marslakókat kell idéznem.

Valóban fájó számunkra, hogy értelmes, saját gyártású tévéfilmek, sorozatok nem készülnek, pedig nagyon sokszor lobbiztunk már, sok bizottsági és plenáris ülésen a történelmi tematikájú fikciós műsorgyártás kapcsán, azért, hogy saját gyártásban készüljenek akár sorozatok, akár tévéfilmek, mert ez indokolt lehetne, mint ahogy a korábbi kormányzatok, sőt még a Horn-kormány idején is készült egy jó témaválasztású Koltay-film, mert a Honfoglalás akkor készült, a kilencvenes évek közepén. Ehhez képest a jelenlegi kormányzat az egész területtel adós. Úgy tűnik, hogy holokausztfilmre persze van pénz, mint azt láthattuk, meg egyéb sci-fikre, no meg elkészül a Filmalap első öt komoly, egészestés játékfilmjének egyikeként Magyarország első homokosfilmje. Ilyenre, ilyenfajta propagandára természetesen van pénz, azonban a nemzettudatot is tápláló, egyébként pedig színvonalas szórakoztatást nyújtó történelmi játék- vagy akciófilmekre - hogy kedvencemre, a Rongyos Gárdára is tegyek ismét egy utalást - sajnos továbbra sem látunk példát, pedig a költségvetési keret megvolna rá, csak rá kellene mutatni és ennek a III/III-as Böröcznek feladatul szabni, ha már önök rábízzák ezt a sok tíz milliárd forintot, hogy egy ilyet elvár tőle a kormányzat.

Tehát ne szabadon garázdálkodhassanak, hanem ennél egy kicsit részletesebb költségvetésre volna szükség, mert különben botrányt botrányra fognak csak halmozni, az elszámoltatás tekintetében pedig sajnos se a székházbotrány, se a többi esetében nem látunk semmiféle eredményt.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai