Készült: 2024.09.19.09:21:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 26. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Idézettel szeretném kezdeni: “Magyarország 2008. január 1-jétől bevezeti az eurót. Az euró bevezetése nemzeti ügy, minden magyar közös ügye. A magyar euró bevezetése új munkahelyeket, alacsony inflációt, gazdasági növekedést eredményez; nincsenek többet másodrendű magyar állampolgárok. 2008-ig ezzel összhangban alakítottuk ki a gazdaságpolitika fő vonulatait. Az euró bevezetése jelkép.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! Medgyessy Pétert idéztem, egészen pontosan a tíz hónappal ezelőtt, 2003. július 16-án elhangzott mondatait. Igaza van miniszterelnök úrnak, az euró bevezetése jelkép, a bizonytalanság, a hiteltelenség, a sodródás jelképe. Joggal tehetnénk fel most a kérdést: mi történt tíz hónap alatt, hogy a miniszterelnök nem tudja tartani a szavát? Joggal kérdezhetnénk: már akkor is tudta, hogy félrevezeti az embereket, vagy erre csak most jött rá? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Járai!) Megkérdezhetnénk, (Közbeszólás az MSZP soraiból: Zsiga!) érez-e felelősséget amiatt (Közbeszólás az MSZP soraiból: Járait kérdezd meg!), hogy kormánya rossz gazdaságpolitikája két évvel távolabb tolta az euró bevezetését. Megkérdezhetnénk, ha Medgyessy Péter itt lenne a parlamentben (Közbeszólás az MSZP soraiból: Mindjárt jön! - Közbeszólások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.), de nincs itt.

De nem is erről az oldalról szeretnék most beszélni, van ugyanis egy másik része ennek a múlt heti bejelentésnek, amire viszont rá kell kérdeznünk. A kormány bejelentése szerint ugyanis a következő négy évben 2 ezer milliárd forinttal csökkentik az állami kiadásokat. Ez azt jelenti, hogy évente mintegy 500 milliárd forinttal kell csökkenteni a beruházásokra, oktatásra, egészségügyre fordított állami kiadásokat. Nos, azt már tudjuk, ha megszorításokról kell dönteni, a Medgyessy-kormány eddig sem volt tétlen: 2003-ban három alkalommal jelentettek be megszorító intézkedéseket. És 2004 sem alakult eddig másként: a Medgyessy-kabinet februárban döntött egy 180 milliárdos csomagról, majd áprilisban újabb 13 milliárdos megszorító csomag érkezett. Ez eddig ebben az évben közel 200 milliárdos megszorítást jelent, és ha ehhez hozzávesszük a sajtóhíreket a júniusi választások után készülő további 300 milliárdos csomagról, akkor, úgy tűnik, Medgyessy Péter már az idén is 500 milliárdos megszorítást akar.

A kérdéseink tehát arra vonatkoznak, mit jelent a következő négy év 2 ezer milliárdos megszorítása az emberek számára. Azt jelenti, hogy további szigorítás lesz a már jelentősen megnyirbált otthonteremtési támogatásokon? Azt jelenti, hogy az eddigieknél is kevesebb jut az önkormányzatok működésére? Jól értjük-e, hogy ez a reálbérek tartós befagyasztását jelenti? Az elmúlt két évben ugyanis a közszférában dolgozó köztisztviselők és közalkalmazottak béremelése az infláció növekedése, az áremelkedésekkel szemben történt, ezek pedig elvitték az emelést. Ez várható a következő években is? Mit jelent ez a nyugdíjasok számára? Azt jelenti, hogy jövőre is ők hiteleznek a kormánynak? Idén januárban 6,3 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, csakhogy az áremelkedések mértéke 7 százalék feletti volt. Kérdezzük: a nyugdíjasok lesznek továbbra is a kormány hitelezői?

Azt kérjük Medgyessy Pétertől, mondja meg őszintén (Közbeszólások a kormánypártok soraiból. - Az elnök csenget.), kedves Kuncze Gábor, mire számíthatunk a kampány elmúltával. Hogyan érinti az évi 500 milliárdos megszorítás az útépítéseket? Milyen hatása lesz ennek a beruházásokra? Lesz-e ennek hatása a közszférában? Várhatók-e létszámleépítések, elbocsátások?

Vagy megkérdezhetnénk azt is Medgyessy Pétertől, ha itt lenne, melyek azok a választási ígéretek, amelyek már egészen biztosan nem valósulnak meg. Az ápolónők hűségjutalma? A tízezer új kollégiumi férőhely? A 400 ezer új munkahely? A 800 kilométer autópálya? Vagy a parlagfűmentes Magyarország?

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az euró bevezetése, a most bejelentett, következő évekre szóló 2 ezer milliárdos megszorítás kérdések sorát veti fel. Az embereket az foglalkoztatja, mi lesz velük, mi lesz 2005-ben és tovább. Az emberek már megtapasztalták, hogy Medgyessy Péter ígéreteiben nincs hiány, most szeretnének választ kapni a kérdéseikre.

Miniszterelnök úr, miért hallgat? (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai