Készült: 2024.09.19.22:23:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Egyes ellenzéki politikusokat hallgatva azt gondolhatná az ember, hogy nem ugyanabban az országban él, azt gondolhatná, hogy az országban megállt a fejlődés, nincsenek építkezések, nem épülnek autópályák, nem létesülnek új munkahelyek, pedig aki nyitott szemmel jár az országban, tapasztalhatja, hogy ennek éppen az ellenkezője igaz.

Egyes politikusok kedvenc állítása, hogy a hivatalban lévő kormány nem fordít kellő figyelmet az ország egyes térségeire, köztük a hátrányos helyzetű térségekre. A tények e tekintetben is mást mutatnak.

 

(13.30)

 

Az elmúlt napokban elkészült egy olyan összefoglaló kimutatás, amely településenként, kistérségenként, megyénként és régiónként tartalmazza az elmúlt két év költségvetési támogatási adatainak jelentős részét, azt, hogy az egyes tárcák, a regionális fejlesztési tanácsok, valamint a megyei fejlesztési tanácsok hány pályázatot milyen összeggel támogattak. Túl azon, tisztelt képviselőtársaim, hogy először készült ilyen adattár, amely minden korábbinál megalapozottabbá teheti a döntés-előkészítő munkát, az adatok, a tények igen beszédesek, világosan mutatják, hogy ez a kormány elkötelezett a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatását, támogatását illetően.

Nézzünk néhány példát! Az észak-alföldi régióban PHARE-támogatásokkal együtt Szabolcs-Szatmár-Bereg megye több mint 30 milliárd forint forráshoz juthatott, Hajdú-Bihar megye és Jász-Nagykun-Szolnok megye közel 20-20 milliárd forintot kapott, az észak-alföldi régió így csaknem 70 milliárd forint forrással számolhatott. Borsod megye több mint 26 milliárd forintra, Pest megye 23 milliárd forintra, Bács-Kiskun megye 21 milliárd forintra, Békés megye csaknem 18 milliárd forintra, Csongrád megye több mint 15 milliárd forintra, Nógrád megye 13 milliárd forintra, Somogy megye 12,5 milliárd forintra számíthatott, és a sort tovább folytathatnám. A már említett észak-alföldi régión túl így az észak-magyarországi régió több mint 51 milliárd forint támogatásban részesült, a dél-alföldi több mint 54 milliárdban, a dél-dunántúli több mint 36 milliárdban. Azért ezt a négyet említem, mert közismert, hogy ez a négy régió az ország négy hátrányos helyzetű régiója.

Ezek az adatok nem tartalmazzák azoknak a gazdáknak, családi gazdaságoknak, társas vállalkozásoknak nyújtott agrártámogatásokat, mint a területalapú támogatások, az elemi károk mérséklésével kapcsolatos támogatások, és amelyek az állattartással, a piacra jutással és a családi gazdaságok külön támogatásával függnek össze, ezek együttesen a két évben meghaladták a 200 milliárd forintot. És természetesen nem tartalmazzák az autópályák és gyorsforgalmi utak építésére és az egyedi nagyberuházásokra fordított összegeket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezek az adatok nem arról tanúskodnak, amit néhány ellenzéki politikus el akar hitetni az emberekkel, ellenkezőleg, azt mutatják, hogy ez a kormány az Európa-terv keretében kiemelt figyelmet tanúsít a vidék, a nehéz helyzetű térségek gondjai iránt.

Természetes dolog, képviselőtársaim, hogy a többpárti parlamenti demokrácia a pártok versenyéről szól. A verseny azonban folyhat tiszta és folyhat tisztátalan eszközökkel. Normális körülmények között elemi követelmény az igazmondás, és ez mindenkire érvényes. Már csak azért is, mert egyébként (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) valószínűleg közbekiabáló képviselőtársam nem ismeri azt az amerikai mondást, miszerint nehéz valakit meggyőzni arról, hogy igazat mondunk, ha ő a mi helyünkben bizonyosan hazudna. (Moraj a Fidesz soraiban.)

Ez a kormány az államháztartás lehetőségeihez mérten decentralizálja a forrásokat, ez a kormány rendkívül nagy lemaradást pótolva létrehozta azt az intézményrendszert, amely segíti a településeket, a vállalkozásokat, a kistérségeket, hogy hatékonyan tudják felhasználni az uniós forrásokat. Erre utal az is, hogy az Európa-terv helyi közösségekért programjára, az úgynevezett regionális operatív programra eddig 132 pályázatot nyújtottak be. Az emberek, az önkormányzatok, a vállalkozások tehát terveznek, formálják saját jelenüket és jövőjüket.

Kedves fideszes Képviselők! Ha segíteni akarnak, akkor ne vegyék el az emberek kedvét, ne keltsenek alaptalanul rossz hangulatot, inkább menjenek oda az önkormányzatokhoz, a vállalkozókhoz, és segítsenek nekik, ösztönözzék őket, hogy pályázzanak. Ez sokkal fáradságosabb, de hasznosabb, mint az emberek riogatása (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), félretájékoztatása.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai