Készült: 2024.09.24.14:08:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2012.02.13.), 216. felszólalás
Felszólaló Mile Lajos (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MILE LAJOS, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Nagykövet Úr! Kedves Képviselőtársaim! Először engedjék meg, hogy gratuláljak önöknek, mármint Horvátországnak, hiszen valóban, ahogy el is hangzott, egy 2005-ben elkezdődő folyamatnak a vége felé tartunk, és bizony, ez alatt az időszak alatt sok minden történt, egyrészt önöknél is, másrészt lássuk be, hogy maga a közösség, maga az Európai Unió is elég érdekes és elég - hogy mondjam - zaklatott utat járt be mind a mai napig. Tehát hogy ezt a folyamatot ilyen következetesen végig tudták vinni és ebbe a fázisba eljutottak, ez mindenféleképpen elismerést érdemel, és a Lehet Más a Politika nevében még egyszer gratulálok ehhez.

Elhangzott és ezzel is egyetértünk, hogy a magyar uniós elnökségnek fontos eredménye volt, kis pátosszal fogalmazva, történelmi eredménye volt, hogy Horvátország uniós csatlakozását egészen a június 30-ai eseményig el tudta vinni. De természetesen itt köszönettel tartozunk a magyar elnökséget megelőző elnökségeknek is, hiszen azt gondolom, hogy a magyar elnökséget megelőző időszakban is élvezhették a nemzetközi közösség támogatását és a különböző tagállami elnökségek támogatását is ebben a folyamatban.

A következő elem, amit szeretnék megemlíteni, habár itt már többen érintették, hogy valóban ez egy olyan különös, ritka eseménye volt a magyar politikának is, ahol teljes egységben volt a magyar politikai elit. Azt gondolom, egyrészt a diplomácia támogatásában is, másrészt belpolitikai üzenetekben, megfogalmazásokban sem érzékeltem olyan fokú és olyan tartalmú ellentmondást vagy diszharmóniát, ami mondjuk, lényeges lehetett volna. Tehát ez valóban még számunkra is egy kedvező helyzetet teremtett, mert élvezhettük azt a ritka pillanatot, amikor valódi együttműködés, valódi konszenzus van egy rendkívül fontos kérdésben.

A következő, ami szintén idetartozik: úgy fogalmaztuk annak idején, hogy Horvátország csatlakozása a bővítési folyamat jelentőségén, a szomszédságpolitikai kérdéseken vagy a kétoldalú kapcsolatokon túlmenően, beleértve még a nemzetbiztonsági vonzatokat is, egy nagyon fontos üzenet a Nyugat-Balkán egésze számára, hiszen egy sikeres horvát csatlakozás mindenféleképpen segíti ennek a térségnek az integrációját.

Nagyon reméljük, hogy valóban ez egy ilyen biztató üzenet lehet, mert valljuk be őszintén, hogy az Európai Unión érezhető már egy úgynevezett bővítési fáradtság. Nem vagyok korántsem biztos benne, hogy ha most tartanánk a végharcnál, az utolsó fázisnál, akkor talán sikerülne elérni a szerződés aláírását, hiszen érzékelhető, hogy felerősödött Európában is azoknak a hangja, akik a bővítési szándékot fenntartásokkal fogadják. Tehát valóban az utolsó pillanatban sikerült, de nagyon reméljük, hogy a most érzékelhető fáradtságon előbb-utóbb az Unió felülemelkedik, és valóban nem egy korszak lezárását jelenti, hanem egy folyamat elindítását jelenti a horvát csatlakozás, és a Nyugat-Balkán egészének az integrációját is köszönthetjük majd a belátható jövőn belül.

Arról most nem akarok részleteket elmondani, hogy milyen állapotban is van jelen pillanatban Európa, erről elég hosszan lehetne beszélni. Ami rendkívül fontos ebből a szempontból, azon kívül, hogy folyamatos válságkezelést tapasztalhatunk, és azt sem tudjuk még, hogy a válságnak melyik stádiumában vagyunk, és én sem akarok ünneprontó lenni, de közben tervezünk egy új hétéves költségvetési politikát is, és természetesen rendkívül fontos az is, hogy a növekedéssel és a foglalkoztatással kapcsolatos uniós elképzelések hogyan alakulnak.

Azt gondolom, hogy ebből a szempontból társra leltünk Horvátországban, hiszen mindannyian tudjuk, hogy Európa önmagát érdekközösségként, egységes érdekközösségként definiálja. Viszont azt látnunk kell, akár a válság jelenségeit figyelve is, hogy a regionális érdekek, a különböző országcsoportok érdekei is rendkívül nagy jelentőséggel bírnak.

(19.00)

Ebből a szempontból azt remélem, hogy egy szorosabb érdekközösségben partnerre találunk Horvátországban, hiszen például a kohéziós politika alakításában nagyon fontos, hogy ez a térség bővüljön, és olyan partnerekre, társakra leljen, akik hatékonyak tudnak lenni a közös érdekérvényesítésben, mert valljuk be őszintén, hogy ezen a politikai porondon ez is meghatározó lehet.

Tehát én nagyon bízom benne, hogy a mostani válság ellenére Horvátország egy olyan Európa kialakításában lesz majd mindenféleképpen alkotó, tevékeny társunk, amely egy igazságosabb Európa lesz, és egy olyan Európában, ahol a periféria és a központi államok közötti kiegyenlítődésnek lehetünk az alkotói és az elősegítői, és a periférián lévő államok felzárkózásának, felzárkóztatásának lehetünk a motorjai és remélhetőleg ennek haszonélvezői is.

Ehhez kívánok önöknek nagyon sok sikert, és a Lehet Más a Politika természetesen támogatni fogja ezt a csatlakozást. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai