Készült: 2024.04.26.07:15:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2012.07.02.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Bármilyen szép szólamokat is hallhattunk az imént a munkahelyek védelméről, én a napirend előttimben azzal szeretnék foglalkozni, amit a kormánypártok az elmúlt két évben letettek az asztalra, és ez pedig az új munka törvénykönyve, amelynek a szomorú aktualitását az adja, hogy tegnap hatályba lépett.

Ez az új munka törvénykönyve a dolgozó emberek számára egy szép új világ ígéretét tartalmazza, hiszen kevesebb pénzért fognak többet dolgozni, viszont könnyebben felmondhatnak nekik, kevesebb lesz a szabadságuk, és véleménynyilvánításért a személyiségi jogaikban is korlátozni fogják őket a jogszabály tartalma szerint. Úgyhogy akármennyire is irtóznak a kormánypártok attól a kifejezéstől, hogy kiszolgáltatottság, ezt a munka törvénykönyvét lehetetlenség anélkül értékelni, hogy egy kicsit szóba hozzuk azt, hogy milyen szemlélettel vezették be ezt a kormánypártok.

Az új munka törvénykönyve ugyanis azt tükrözi, hogy a kormánypártok egész egyszerűen nem vesznek tudomást arról a különbségről, amely a munkavállaló és a fölötte lévő munkáltató között egy egyensúlytalanságban jön létre. Ahhoz, hogy ez a függőségi viszony ne fajulhasson kizsákmányolássá, egyértelmű, hogy az államnak a munkavállaló oldalán kell beavatkozni, és törvényi garanciákat kell teremtenie. Önök ezt tagadják meg akkor, amikor olyan szellemiségben hoznak törvényeket, mint az új munka törvénykönyve. Ráadásul a helyzetet az is súlyosbítja, hogy mindezt egy olyan országban teszik, ahol már a korábbi munka törvénykönyve sem adott kifejezetten erős munkavállalói jogokat a dolgozó emberek számára. Önök egész egyszerűen ehhez a rossz gyakorlathoz igazították az aktuális szabályozást, vagyis úgy gondolkodtak, hogy ha már nem tudták megvédeni a munkavállalói jogokat, akkor nemes egyszerűséggel szentesítették ezt a rossz gyakorlatot. Ez, tisztelt képviselőtársaim, egész egyszerűen elfogadhatatlan. Ráadásul az indoklás is felháborító, hiszen önök állítólag a foglalkoztatás növeléséért teszik mindezt. Önök szerint a munkahelyteremtést leginkább az olcsóbb és könnyebben cserélhetővé tett munkavállalókkal lehet ösztönözni, és nem átallják azt állítani, hogy így versenyképesebbé lehet tenni ezt az országot.

Az új munka törvénykönyve ugyanis azt tükrözi, hogy önök arról ábrándoznak, hogy ha könnyebben lecserélhetővé, olcsóbbá teszik a munkavállalókat és letörik a munkavállalói jogokat, és ezzel párhuzamosan a szociális jogokat leépítik, akkor a munka világában majd a munkáltatók meg a munkavállalók könnyebben fognak egymásra találni. Ennek a gondolkodásnak a jegyében csökkentették Európa-szerte példátlan szintre az álláskeresési ellátás időtartamát. Ennek a szellemében csökkentették a segély összegét a korábbi törvényességi minimum alá, és ennek jegyében üresítették ki a munkavállalói jogokat egy az egyben ebben az országban; holott minden egyes országban, gazdaságban, ahol válság volt, mindig azt láttuk, hogy azok a modellek voltak válságállóak és sikeresek, amelyek a munkavállalókat megerősítették a jogaikban, és egészen egyszerűen befektettek az emberi tőkébe, és nem abba, amely gyakorlatilag az embereket mint munkavállalókat ellehetetlenítette. A rugalmasságot és a biztonsági rendszert kellett volna önöknek egyszerre garantálni, önök ehelyett bevezették a rugalmasságot, és a biztonságot egy az egyben kidobták. Ez, kérem szépen, elfogadhatatlan és nagyon kontraproduktív is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük konkrétan, hogy mit hoztak ezek az új szabályok! Önök beszélnek itt a kétkezi munka becsületéről, amikor világosan látható, hogy mit csináltak a pótlékok rendszerével? Megszüntették a délutáni műszakpótlékot, és a munkáltató 30 százalékos pótlékot csak 18 és 6 óra közti munkára lesz köteles fizetni. Rosszul járnak tehát azok, akik mondjuk, reggel 9-től 19 óráig dolgoznak, hiába vannak délután is munkarendben, ráadásul a bérpótlékot is csak azok számára fogják kifizetni, akik mindig más munkakezdéssel dolgoznak; akik például rendszeresen éjszaka dolgoznak, azok nem fognak ilyen pótlékot kapni. Ráadásul a bér mellett többet kell dolgozni, hiszen megváltoztatták a szabadságolások rendszerét is január 1-jétől, eddig háromévenként nőtt, most ötévenként fog nőni, és nem 45, hanem majd 50 éves kortól jár a maximális 30 napos szabadság. De túlórázni bezzeg lehet, mert az önök aktív közreműködésének köszönhetően a jelenlegi 200-ról 250-re növelték a túlóra éves korlátját, de kollektív szerződésben akár 300 órát is ki lehet kötni. Viszont az látható, hogy egy ilyen munkarendben könnyebben el fognak használódni a dolgozók, de semmi probléma, hiszen az önök aktív közreműködésével őket majd könnyebben ki lehet rúgni. A munkavállalónak ráadásul különböző homályos magatartási elvárásoknak kell megfelelnie, ez is elfogadhatatlan, és a technikai ellenőrzés szintén elfogadhatatlan.

Tisztelt Ház! Ezek az új szabályok nem fognak változtatni azon, hogy Magyarországon nagyon kevés ember dolgozik rengeteget. Bár egyes jobboldaliak nem átallnak elkényelmesedett, ellustult dolgozókról beszélni, a tények mást mutatnak. OECD-szinten is, Európa-szinten is, minden téren a magyar munkavállalók, kiváltképpen a nők rengeteget dolgoznak. Miért akarnak önök újabb (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) bőröket lehúzni ezekről az emberekről? Kinek tettek önök szívességet már megint?

Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai