Készült: 2024.09.20.03:48:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2002.07.16.), 371. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:38


Felszólalások:  Előző  371  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A közelmúltban a pápai képviselő-testület erősen vitatható személyi döntést hozott, amelynek viharai nem csillapodnak a városban, ezért úgy tartottam jónak, hogy a parlament nyilvánosságát is felhasználom arra, hogy bemutassam, hogyan élnek vissza politikusok az őket városi képviselőknek megválasztók bizalmával.

A városi képviselő-testület elmúlt ülésén két középiskola igazgatói pályázatáról döntött. A két érintett iskolavezető tagja a helyi önkormányzatnak. A képviselők egyhangú szavazással hosszabbították meg a jobboldali frakcióban politizáló Takács Pál mandátumát. A döntést a helyben ellenzékben lévő szocialista és szabad demokrata képviselők is támogatták. Ezzel szemben a Fidesz uralta többség nem fogadta el dr. Karaszi Mihály pályázatát. Karaszi Mihály 12 éve önkormányzati képviselő, a szocialisták frakcióvezetője, 1997-ig a helyi MSZP-szervezet elnöke, akit öt évvel ezelőtt a jelenlegivel szinte teljesen megegyező összetételű testület emelt a közgazdasági szakközépiskola élére. A pártelnökségről megválasztásakor azért mondott le, hogy kerülje az intézményben a direkt pártpolitikát. A város közvéleménye joggal várhatta el, hogy ebben a kérdésben is szakmai döntés születik, de nem így történt.

Dr. Karaszi Mihály pályázatát már az illetékes önkormányzati bizottság sem támogatta - két igen, három tartózkodás mellett -, annak ellenére, hogy a munkáját ért kicsinyes bírálatokat az igazgató tételesen megcáfolta.

Az ülésen gyors döntésre készült a jobboldal, hisz nehezen akarták a bizottsági kifogásokat felsorolni, tudva, hogy képtelenek komoly szakmai kritikát megfogalmazni. Azzal summázták a véleményüket, hogy az igazgató kiváló pedagógus ugyan, de az ő értékrendjük szerint nem megfelelő intézményvezető. Jellemző, hogy kifogásaikat csak hosszas ellenzéki unszolásra fejtették ki a testület ülésén. Mint azt elmondták, az igazgató legnagyobb bűne az volt, hogy nem méltó módon ünnepelte meg az iskola a kommunizmus áldozatainak emléknapját; úgy gondolták, hogy ez egy jó fogás lehet a baloldali érzelmű iskolavezetőn. Mint kiderült, ez a vád sem volt igaz, ellenkezőleg: az igazgató egy erősen jobboldali beállítottságú pedagógusra bízta az iskolában az ünnepség lebonyolítását, amelyet ő színvonalasan elvégzett. Igaz, később reklamálta, hogy az ünnepség keretében levetítették "A tanú" című filmet, és nagyon meglepődött, amikor az igazgató megmutatta neki a Fidesz-kormány oktatási miniszterének ajánlását, amelyben a film az első helyen szerepelt.

Az MSZP és az SZDSZ képviselői tételesen felsorolták az iskola eredményeit, és jövőbe mutatónak tartották az igazgató pályázatát. Elmondták, hogy az iskolába 30 százalékos a túljelentkezés, a tanulók az országos tanulmányi versenyeken rendszeresen az élmezőnyben végeznek, kiváló a légkör, magas szintű a szakmai együttműködés az egyetemekkel és a továbbképző központokkal. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy dr. Karaszi Mihály négy nappal a testületi ülés előtt kapta meg a veszprémi egyetem címzetes egyetemi docense kitüntető címet.

A fenti érvek nem hatották meg a fideszes többséget, és a pályázatot a tartózkodás sunyi köntöse mögé bújva elutasították. Az igazgató pitiáner politikai bosszú áldozata lett. Az ellenzéki frakciók tagjai a döntés miatti felháborodásukat demonstrálva kivonultak a teremből.

A döntés súlyosan sérti az iskola autonómiáját, hisz a tantestület, a szülők és a diákok egyértelműen a kinevezést támogatták, és a határozat megváltoztatása érdekében tiltakozó nyilatkozatot juttattak el a polgármesterhez. A fideszes városvezetés ezt figyelmeztetésnek is szánta. Tanulság Pápán: lehet valaki bármilyen jó szakember, ha nem áll be a sorba, kitörik a nyakát.

Tisztában vagyok vele, hogy a döntés megmásíthatatlan, de a történetet azért kívántam a szélesebb közvéleménnyel is megosztani, hogy rávilágítsak, hogy egy városvezető hogyan tiporhatja sárba a demokrácia alapértékeit, felhasználva ehhez a neki teljesen behódoló testületi tagokat.

Tiltakozásunknak már meglett az első jól látható eredménye, hiszen ismeretlenek a hétvégén feltételezhetően csúzlival kilőtték az MSZP helyi irodájának ablakait. Az is elgondolkodtató, hogy mindez közvetlenül a helyi polgári körök megalakulását követően történt.

Remélem, hogy a fentiekből minden józan gondolkodású ember levonja a tanulságot, és sehol nem szavaz bizalmat a jövőben az ilyen alantas döntésekre képes városvezetőknek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  371  Következő    Ülésnap adatai