Készült: 2024.09.20.03:37:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2020.06.02.), 192. felszólalás
Felszólaló Törő Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÖRŐ GÁBOR, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. május 28-án tartott ülésén megtárgyalta az egyes törvényeknek a fegyverek megszerzésének és tartásának ellenőrzésére vonatkozó európai uniós jogi szabályozás módosításával összefüggő jogharmonizációs célú módosításáról szóló T/10310. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 26 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 6 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A tárgyalt törvényjavaslat célja a fegyverek megszerzésének és tartásának ellenőrzéséről szóló 1991. június 1-jei 91/477/EKG tanácsi irányelv módosításából adódó jogharmonizációs kötelezettségnek való megfelelés. Ennek érdekében a javaslat alapvető változtatásokat vezet be a lőfegyverekről és a lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvényben, és ezekkel összhangban módosítja a szabálysértési törvényt és a Btk.-t is. Az uniós követelményeknek megfelelően a tűzfegyverek körébe bekerülnek a hatástalanított lőfegyverek is, így rájuk szigorúbb szabályok vonatkoznak majd a megszerzés, tartás, tárolás szempontjából.

2023. január 1-jétől csak szigorúbb technikai kritériumoknak megfelelő gáz- és riasztófegyvereket lehet majd szabadon forgalomba hozni, így a gumilövedék kilövésére is alkalmas önvédelmi fegyvereket már nem. Szintén szigorodnak a fegyvertartási engedélyek kiadási és felülvizsgálati szabályai, illetve a fegyverszerzési szabályok az engedélyezett maximális tárkapacitás, továbbá az életkor vonatkozásában. A kereskedelem biztonságának növelése érdekében az új szabályok szerint a kereskedőknek hatósági jelentési kötelezettsége keletkezik, ha jellegüknél vagy nagyságrendjüknél fogva gyanús fegyvertranzakciókat észlelnek, illetve konkrét érintettség esetén egyoldalúan visszautasíthatják az ilyennek ítélhető ügyletek teljesítését.

Nem sorolom tovább a tervezett változtatásokat. A javaslat egészét tekintve látható, hogy az előterjesztő az uniós irányelveknek csak azokat a részleteit ülteti át a hazai jogrendbe, amit a szabályozás a tagállamoktól feltétlenül megkövetel. Látszik az igyekezet abban az irányban, hogy a kötelezettségeknek mértéktartóan és a lehetőségekhez mérten a jelenlegi szabályokat minél csekélyebb mértékben módosítva tegyünk eleget, hiszen a jelenlegi szabályozási keretek megfelelőek, kifejezetten jól szolgálják a lakosság biztonságát, hiszen kellő egyensúlyt teremtenek a fegyvertartás iránti különféle igények és a közbiztonság megkívánta korlátozások viszonyrendszerében.

Az EU által megkívánt szigorítások mértéktartó bevezetése mindenképpen növelni fogja az illegális átalakításokkal az emberi élet kioltására alkalmassá tett fegyverekkel szembeni védelmünket és a legális fegyverkereskedelem biztonságát, anélkül, hogy túlzottan leszűkítené a fegyverbirtoklás és -használat lehetőségeit az önvédelem, a sportlövészet vagy akár a színház- és filmművészet területein.

Tisztelt Ház! Az elhangzott érvekre tekintettel a benyújtott törvényjavaslat támogatandó. Köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai