Készült: 2024.05.10.07:21:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (1999.10.20.), 234. felszólalás
Felszólaló Kovács Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:48


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Kedves Hölgyek! Tisztelt Urak! Képviselőtársaim! Egy ország költségvetése, ezen belül pedig egy-egy szakmai csoport költségvetése a többitől nem vonatkoztatható el. Ez igazán a turizmusra, a vendégforgalomra a legérvényesebb. Az 1999. évi gazdasági mutatók, a statisztikai jelentések azt bizonyítják, hogy mint a nálunk szerencsésebb körülmények között élő országokban, így hazánkban is az egyik legerősebb gazdasági tényezővé vált a vendégforgalom, a vendéglátás.

A polgári kormányzat lehetőségeihez képest évről évre növekvő költségvetési támogatást próbál meg biztosítani a magyarországi vendégforgalom támogatási rendszereiben. Ha szigorúan csak a Gazdasági Minisztérium adatai között szereplő számokat tekintjük, már akkor is látható, a korábbi évekhez képest sokkal fajsúlyosabb a támogatás. A költségvetést átolvasva engedjék meg, hogy ismertessek önökkel más minisztériumok költségvetési tételei között is szereplő és közvetlenül a vendégforgalmat, a turizmus szolgáltatásait szorgalmazó támogatásokat.

A 2000. évi költségvetésben például az FMV keretében a vadgazdálkodási tevékenységek támogatására nyújtandó 600 millió forint közvetve az idegenforgalmi bevételek között fog jelentkezni. De ugyanígy elmondható ez például az erdei kisvasutak esetében is, ahol az 1998. évi, a Horn-kormány által biztosított állami támogatásnak majdnem a dupláját biztosítjuk a működésre. Ugyanide sorolható gyakorlatilag az Ifjúsági és Sportminisztérium által a Forma 1 támogatására biztosított pénz, valamint a millenniumi rendezvénysorozat keretén belül felújítandó műemlék épületek sora, amelyek közül külön kiemelném a Budai Várbazár felújítását, amely során egy 500 fős kongresszusi központ kialakítása is megtörténik.

Az ország területét érintő kommunális beruházások, út- és vasútfejlesztések szintén fontosak a turizmus szempontjából is. Nagyon lényeges, hogy a közbiztonságra, a rendőrség és a belügyi szervek megerősítésére nagyon komoly gazdasági, illetve az ország lehetőségeihez képest komolyabb gazdasági erőket próbál összpontosítani a kormányzat.

Fontos hazánk bűnözési helyzetének a javítása. Bár ellenzéki képviselőtársaim szerint a statisztikák kicsit csalhatnak, ennek ellenére büszkén vállalhatjuk, hogy a bűnözés jelentősen csökkent. Itt azért el kell mondanom, hogy aki egy bűncselekmény ártatlan áldozata lesz, azt a nagy statisztikai számok javulása nem nagyon vigasztalja meg. Fontos, hogy hazánkról külföldön olyan kép alakuljon ki, hogy közbiztonság szempontjából Európa egyik legbiztonságosabb államának tekintsenek bennünket. Nem mellékes, hogy ezt mi, magyar állampolgárok is így érezzük.

A kis- és középvállalkozásokról szóló törvénytervezetet a napokban tárgyalja a parlament. Közismert, hogy a nagy turisztikai, vendégforgalmi és kereskedelmi szolgáltatások nagy többsége a kis- és középvállalatok feladata. Ezen vállalkozások versenyképességének növelése érdekében az európai konform minőségbiztosítási és környezetirányítási rendszer támogatására a Gazdasági Minisztérium egyik kiemelt költségvetési eleme szolgál.

A Gazdasági Minisztérium 2000. évi költségvetési támogatási előirányzata 46 milliárd 763,5 millió forint, amely 11,4 százalékkal haladja meg az 1999. évi előirányzatot. Ezen belül közel 3,9 milliárd forinttal - megközelítőleg 14,5 százalékkal - nő a támogatási célprogramok alakulása. Ezek közül kiemelést érdemel - mint már az előbb is említettem - a kis- és középvállalkozások támogatása, amely az 1990. évi forrás duplája. Ennek az összege 7,3 milliárd forint.

A belföldi turizmus fellendülése nélkül azonban elképzelhetetlen e fenti gazdasági ágazat egészséges, dinamikus fejlődése. Nagy örömömre szolgál, hogy tegnap az esti szavazások során a parlament majdnem egyhangúlag támogatta az üdülési csekk összegének megduplázását.

Ugyanígy nagyon fontos tényezőnek tartom a Hannover 2000 Világkiállításon való részvételt. Egy-egy világkiállításon való sikeres megjelenésünk hosszú évekre meghatározhatja a hazánkról kialakított képet. A méltó és rangos szereplés jelentősen növelheti a hazánk iránti érdeklődést, és így közvetlenül is befolyásolhatja a beutazó turizmust.

A turizmusban az állam szerepvállalása elsősorban az alap-infrastrukturális beruházások támogatásában kell hogy jelentkezzen. Fontos az európai uniós csatlakozás előkészítése során gyógyfürdőink fejlesztésének támogatása. Egészen biztosan kijelenthető, hogy a gyógyfürdőkre fordított pénz többszörösen megtérül az ezekhez csatlakozó szolgáltatások adóbefizetési tételeiből.

 

(18.20)

A kihívás nagy, mert a határaink mentén a velünk együtt, egy időben függetlenné vált államok komoly vetélytársaink a gyógyturizmus piacán is. A minőségi vendéglátás, melynek hangsúlyozása egyre erőteljesebb, megkívánja olyan beruházások támogatását vagy akár állami beruházásban lévő szolgáltatások kivitelezését, melyek egy-egy régióra, térségre kiemelkedő hatást gyakorolhatnak. Ilyenek például a regionális repülőterek, kikötők és természetesen az úthálózat fejlesztése.

A turisztikai céltámogatások rendszere a vendégforgalom fejlesztésének fontos politikai eszköze. Jelentősen növekszik a 2000. évi költségvetésben; 1 milliárd 169 millió forinttal több jut rá, mint előző évben. A célelőirányzat 2000. évi felhasználásának fontosabb célkitűzései:

1. A nemzeti marketing- és propagandaminőség fejlesztése, a nonprofit információs tevékenység bővítése, javítása.

2. A turizmus-marketingmunka hatékonyságát megalapozó kutatómunka fejlesztése és támogatása.

3. A nemzetközi piaci megjelenés, a külképviseleti hálózat bővítése, a külföldön végzett marketingtevékenység bővítése, a határainkon túli promóció hatékonyságának növelése.

4. Az ország turisztikai adottságainak jobb kihasználása, a turizmus minőségi fejlesztése.

5. A vendégforgalom fejlesztési stratégiájának megvalósítása érdekében szakmai képzés és az oktatás segítése, mely nélkül elképzelhetetlen a kívánatos minőségi változások elérése.

Ezen célok megvalósítására a 2000. évben 8 milliárd 180 millió forintot biztosít a kormányzat. Jövőre a marketingkeret jelentősen növekszik, amely összefügg az új képviseletek, az izraeli és a spanyolországi kereskedelmi képviselet megnyitásával.

A megszűnő Regionális Idegenforgalmi Bizottságok titkárságainak feladatait a Magyar Turisztikai Szolgálat Rt. veszi át. A RIB munkaszervezetének finanszírozása a turisztikai célelőirányzatból történik. A rendezvények támogatására és a turisztikai termékek fejlesztésére tervezett összeg 2 milliárd 600 millió forint, mely a millenniummal kapcsolatos turisztikai programkínálat jelentős bővülését, illetve a szolgáltatási kínálat minőségi fejlesztését támogatja.

Az idegenforgalmi bizottság kezdeményezte, hogy a hazánkban működő kastélyszállók a minőségi turizmus szolgálatába álljanak. A kezdeményezés célja, hogy a kastélyokban, a várakban működő szálláshelyek a mai osztályba sorolási rendszer alapján minimum a 3 csillagos besorolást érjék el.

Úgy érzem, el kell mondanom, hogy a folyamatban lévő tárgyalások után fontos és jelentős változás következhet be a hazai kastélyok életében. A franciaországi FIPE egyesület kezdeményezésére remény van a "közép-európai kastélyok útja" elnevezésű nemzetközi kastélyturisztikai program megvalósítására.

A kastélyturizmus fejlesztésére a jelenleg még üres kastélyok magas színvonalú kulturális-idegenforgalmi hasznosításával államilag támogatott, de alapvetően vállalkozói forrásokra épülő, nemzetközileg összehangolt program készült. A koordinátor javaslata alapján Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország venne a programban részt. A program előkészítettsége már az érintett épületek kijelölésénél tart. Nagy remény van rá, hogy még az idén novemberben mind az együttműködési szerződés, mind pedig a beruházási projekt elkezdődhet.

A fenti kastélyszálloda-program mellett egy másik, szintén kastélyokat érintő, európai uniós támogatásban részesülő program is előkészítés alatt áll. A közelmúltban írták alá Brüsszelben az első ilyen támogatást, melynek során, egyelőre csak Magyarország részéről, az Alpok-Adria regionális együttműködés rendszerében működő megyék, tartományok és országok vesznek részt. Ezek a megyék, tartományok és országok jelentős összegű támogatást kapnak az ingatlanok felmérésére és a programok előkészítésére.

Sajnálattal kell megállapítanom azonban, hogy a turizmus talán még soha nem volt gazdasági jelentőségének és erejének megfelelően, kellő hangsúllyal támogatva. Mivel azonban ismerjük hazánk és a költségvetés lehetőségeit, magam, az idegenforgalmi bizottság, és azt hiszem, az egész turizmusszakma nevében azt azért örömmel tapasztalhatjuk és tapasztalom, hogy az Orbán-kormány az előző kormányzatoknál jóval nagyobb költségvetési támogatást biztosít e célra. A feladatunk nekünk, képviselőknek most már az, hogy a jövőben még nagyobb támogatást szerezzünk szakmánknak, és emellett, nem mellékes tényezőként, alkossuk meg a magyarországi turizmustörvényt.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai