Készült: 2024.09.23.05:54:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

282. ülésnap (2005.12.19.), 180. felszólalás
Felszólaló Balla Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:02


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A kormány a 2004. december 5-i népszavazáson a nemmel való szavazásra sarkallta az állampolgárokat. Riogattak, mint annak idején is tették a 23 millió román munkavállalóval, és milliárdos költségekkel dobálóztak az irigységre és a félelemre építve.

Sok minden elhangzott akkoriban útlevélügyben is: legyen, ne legyen, legyen, de legyen olyan, ne útlevél legyen, hanem speciális úti okmány. Majd később olyan útlevelet kívántak adni a határon túl élő magyarok számára, amellyel könnyebben léphették át a határt, mondjuk, rokonlátogatóban, tehát úti okmányt, amely mégsem azonos az útlevéllel. Vagyis állampolgárságot nem adott volna a kormány, de úti papírokkal ellátta volna azokat, akik nem saját államának polgárai.

A népszavazás után, látva az emberek csalódottságát, a kormány benyújtotta a Szülőföld Alapról és a szülőföldprogramról szóló törvényjavaslatait, bár a javaslatok mögött nem volt többletforrás vagy világos működési rend; kidolgozatlan ötletnek, olcsó kampányfogásnak tűntek. Azóta eltelt közel egy év, azonban a Szülőföld Alapba kevés pénz folyt be, és a kormány - ígéretével ellentétben - nem siet a maga hozzájárulásával kiegészíteni ezt az összeget. A szülőföldcsomag nem hozott sikert, mert semmilyen kézzelfogható támogatást nem jelent, mindössze a bankokon keresztül igényelhető hitelkonstrukciót, amivel csak nagyon kevesen tudnak élni.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elérkezett a számvetés ideje. Meg kellene kérdezni a határon túli magyar szervezeteket, hogyan látják ők az elmúlt egy év eredményeit, a szülőföldcsomagot és a Szülőföld Alapot, és mit várnak ők a magyar kormánytól; és ennek a párbeszédnek a helye a Magyar Állandó Értekezlet, amit a kormány immáron több mint egy éve nem volt hajlandó összehívni.

December 6-án az Országgyűlés külügyi bizottságában jártak a határon túli magyar szervezetek képviselői; Duray Miklós, Kasza József, Kelemen Hunor, az RMDSZ részéről, Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke egyaránt egyetértettek abban, hogy csak a MÁÉRT keretein belül lehet döntést hozni bármilyen olyan javaslatról, amely az ő sorsukat érinti.

Ezért is kérdezem a miniszter urat, mikor látják elérkezettnek az időt a konzultáció visszaállítására és a Magyar Állandó Értekezlet újbóli összehívására.

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai