Készült: 2024.09.26.19:01:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2020.06.03.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:20


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az már elhangzott előttem szólók által is, egy salátatörvényt tárgyalunk, amely nyolc törvény módosítását tartalmazza. A salátatörvénnyel mint olyannal kapcsolatos problémáink, aggályaink ellenzéki oldalról pedig ismertek, ezeket számtalanszor elmondtuk. Az a helyzet, hogy nagyon nehéz egy-egy salátatörvényt megítélni három gomb között való döntés lehetőségével. Nyilván, sokszor a salátatörvényeken belüli törvények egy jelentős része támogatható akár az ellenzéki oldal számára is, de tartalmaznak olyan előterjesztéseket is legtöbbször ezek a salátatörvények, amelyek nem támogathatóak, és ebből vannak aztán később politikai viták és konfliktusok. Talán nem ez a salátatörvény az, amely a legnagyobb indulatokat és vitát fogja kiváltani itt a Ház előtt, ugyanakkor ezt mégis fontosnak tartottam elmondani.

Szerintem lehetne technikai lehetőséget találni a Háznak arra, hogy egyébként a salátatörvények esetében is adott esetben külön szavazásokon dönthessenek a képviselők az egyes jogszabályokról, ha nem függenek össze nagyon szorosan az egyes módosítások.

Nagyon sokan elmondták, és nagyon részletesen beszélt államtitkár úr is nyilván az expozéjában, én ezeket nem kívánom ilyen értelemben részletekbe menően megismételni. A javaslat a közjegyzőkről szóló törvényt is módosítja. Itt egyébként ez egy mulasztásban megnyilvánuló alaptörvény-ellenességet is kezel, de a bírósági végrehajtásról szóló szabályoktól kezdve a jogi segítségnyújtásról szóló szabályokon át az igazságügyi alkalmazottakról szóló törvényt, az ügyészségről szóló törvényt, a nemzetközi magánjogról szóló törvényt, a bírósági polgári nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokról, valamint az egyes bírósági nemperes eljárásokról szóló törvényt is módosítja. Tehát elhangoztak, azt gondolom, viszonylag részletesen, hogy milyen irányúak ezek a módosítási javaslatok.

Azt szeretném viszont mondani, hogy három területen tennék észrevételeket, és nyilván ehhez képest a végső normaszöveget majd áttekintjük, és ennek megfelelően alakítjuk ki a szavazási magatartásunkat.

Az első talán az, hogy sokszor ezeket a salátákat nemhogy a képviselők tudják ilyen értelemben nehezen feldolgozni, pláne azért, mert nagyon sokszor jönnek be ettől a tárcától ilyen saláták egyes igazságügyi tárgyú törvények módosítása kapcsán, szerintem itt a tavaszi ülésszakon is többször tárgyaltunk ilyen típusú salátákat, ezért nagyon nehéz az érintetteknek is sokszor ezt a fordulatszámot felvenni, követni. Tehát figyelni kellene arra is talán, hogy kevesebb számú, tényleg fontos és lekövethető csomagok szülessenek.

Másrészt, amikor a bírósági végrehajtásról szóló törvény módosításra kerül, még akkor is, ha most beépítették a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar észrevételeit, és akkor is, ha sok pozitív elemet is tartalmaz ez a javaslat, mindig el kell hogy mondjuk: a végrehajtás kapcsán átfogó szabályozás szükséges. Újra kell gondolni a végrehajtás szabályait akkor, amikor adósságcsapdában vergődik több százezer magyar család, akkor, amikor az alapvető létfenntartáshoz szükséges körülmények nem biztosíthatók több magyar család számára sem. Újra kell szerintem definiálni az Országgyűlésnek azt, hogy mit jelent az emberi élet minimuma, mi a tisztességes emberi élethez való minimum; szerintem ezt újra kell gondolnia az Országgyűlésnek. Olyan letiltások, olyan végrehajtások vannak egyes családok esetében, amelyek tényleg a létezéshez, az emberi élethez való minimumot sem teszik lehetővé ezeknek a családoknak, minimális jövedelmet hagynak ezeknek a családoknak a pénztárcájában, és az ebből való kitörés sem látszik sok tízezer magyar családnak. Tehát ez egy olyan perspektíva, amely egy szörnyű adósrabszolgaság, ezt nem lehet hagyni. Az ebben való állami szerepvállalást is újra kell gondolni, és ennek megfelelően kell szerintem újragondolni átfogóan, önállóan a bírósági végrehajtásról szóló szabályokat is.

Harmadikként említeném meg még itt az észrevételek sorában, hogy nagyon nehéz időket élünk. Az a helyzet, amiről beszéltem, most súlyosbodik egy újabb válsággal, itt a koronavírus-járvány kapcsán kialakuló gazdasági és társadalmi válsággal. Ennek kapcsán értem a szándékot, meg biztos volt mögötte egyeztetés is, hogy több helyen itt ilyen fegyelmi kérdésekben is hoz be akár az ügyészség tekintetében, akár az igazságügyi alkalmazottak tekintetében javaslatokat az előterjesztés, azonban az illetménycsökkentéssel fenyegető szankciók lehetőségét, különösen az igazságügyi alkalmazottak esetében, ezekben a nehéz időkben talán nem a legidőszerűbb bevezetni. Ennek az újragondolását, túl a szakmai célokon, javaslom a tárcának.

Mindent egybevetve tehát az a tapasztalatunk, hogy mind a szakbizottságban, mind később aztán a Törvényalkotási bizottságban az ilyen típusú salátatörvényeknek a szövege sokszor jelentős terjedelemben és érdemben még szokott változni, tehát a végleges magatartását az MSZP-frakció ezeknek a változásoknak a függvényében, a végleges normaszöveg ismeretében fogja kialakítani. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai