Készült: 2024.09.26.21:59:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.),  130-138. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:16


Felszólalások:   122-130   130-138   138-146      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Révész Máriusz, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az oktatási miniszternek, "Mikor szűnik meg a költségtérítéses hallgatók kiszolgáltatottsága a felsőoktatásban?" címmel. Képviselő urat illeti a szó.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az egyetemeken, a főiskolákon az önköltséges képzésekkel kapcsolatosan számos etikai probléma vetődik fel. Ezek közül most eggyel szeretnék foglalkozni.

Több felsőoktatási intézményben a költségtérítést egyik évről a másikra az infláció többszörösével emelték fel. Néhány példát is mondanék. Az Államigazgatási Főiskolán például tavaly szeptemberben 50 ezer forint volt a tandíj, az idén szeptemberre ez 85 ezer forintra változott, ami 70 százalékos költségtérítés-emelkedésnek felel meg.

Az ELTE bölcsészkarán egyik félévről a másikra 66 százalékkal, 30 ezer forintról 50 ezer forintra emelték a költségtérítést. A példákat még hosszan lehetne sorolni.

Az ilyen eljárások sértik a jogbiztonság elvét, hiszen amikor a tanuló beiratkozik a főiskolára vagy egyetemre, akkor nem tudja kalkulálni a diploma megszerzésének költségeit. A hallgatók nem tehetnek semmit, teljesen kiszolgáltatottak, és semmi sem garantálja számukra azt, hogy a következő években-félévben nem ismétlődik meg ugyanez velük szemben. Még az is előfordulhat, hogy az utolsó félévben emelik fel a költségtérítést sokszorosára. Ebben az esetben a hallgató választhat aközött, hogy befizeti-e ezt a sokszoros pénzt, vagy többéves tanulmányát diploma nélkül veszni hagyja.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem ezért, mikor szűnik meg a költségtérítéses hallgatók kiszolgáltatottsága a felsőoktatásban. Mikor és milyen eszközökkel kívánja az Oktatási Minisztérium a hallgatók érdekében ezt a kérdést szabályozni?

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Pokorni Zoltán oktatási miniszter úr válaszol a feltett kérdésre.

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Ön a parlament oktatási bizottságának ülésén is felvetette ezt a kérdést, így aztán volt időm ennek alaposan utánanézni, sőt volt módom a jogszabály, a 144/96. számú miniszteri rendelet módosításának az előkészítéséről is rendelkezni. Valóban igazak azok a számok, amiket ön is ismertetett, jelesül az Államigazgatási Főiskola vagy akár az ELTE önköltséges hallgatók térítési díjára vonatkozó emelése fölötte van a kívánatosnak vagy megengedhetőnek nevezhető mértéknek. A probléma az, hogy ez a '96-os jogszabály nem rendelkezik erről a kérdésről.

(13.30)

Ezt dolgunk most módosítani, ezért még ebben az évben, '99-ben ezt a miniszteri rendeletet én módosítani fogom, az intézményekkel való egyeztetés után fogjuk kialakítani ennek a végleges módját. Az általunk javasolt módosítás lényege az, hogy az intézmény a felvételi tájékoztatóban előre adja meg az első év díját, mértékét, és vállaljon arra nézve kötelezettséget, hogy azt évente csak meghatározott mértékben növelheti. Ez a meghatározott mérték a mi javaslatunk szerint a miniszteri rendeletben a KSH által az előző évre regisztrált infláció mértéke. Ez az, ami az intézmény számára szükséges költségek fedezetének a növekedését jelenti, és amely talán nem hozza kiszolgáltatott helyzetbe a hallgatókat.

Egy dologra kell majd tekintettel lennünk: a 2000-2001-es évre vonatkozó felsőoktatási tájékoztató ezen a héten látott napvilágot, ezért erről egy külön kötetben rendelkeznek majd az intézmények. Az Oktatási Minisztérium ezt a külön kötetet az előzőhöz hasonló módon ki fogja adni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), és a jelentkezésre váró diákok számára el fogja juttatni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a választ, miniszter úr. A költségtérítéses képzésekkel kapcsolatban azonban több probléma is felvetődik, amit nem lehet egy rendeletben megoldani. Indokolható-e az, hogy ha valaki egy ponttal kevesebbet ér el a felvételin, az több százezer forinttal többet fizessen a tanulmányaiért, még akkor is, ha esetleg sokkal jobb tanulmányi eredményt ér el, mint ingyenes hallgatótársai? Elfogadható-e, hogy egy tankörben ülnek azok, akik fizetnek, és azok, akik ingyen járnak? Morálisan indokolható-e, ha egy hallgató családi okok miatt nappaliról levelező tagozatra kell hogy átmenjen, ezt csak úgy tehesse, ha ezzel vállalja a több százezer vagy több tízezer forintos költségtérítést félévente?

Tisztelt Miniszter Úr! Tudom, hogy a tisztességes szabályozás alapos előkészítő munkát igényel. A konkrét probléma azonban nem tűr halasztást, ezért szerintem ezt külön kell szabályozni. A költségtérítés emelkedését még ebben a félévben meg kell oldani. Szeretném (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), ha a minisztérium olyan rendeletet alkotna, amely már a következő félévben sem tenné lehetővé a térítés emelését azoknál az intézményeknél (Az elnök kikapcsolja a mikrofonját.), amelyek emelést terveztek.

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje. Viszontválasz illeti meg a miniszter urat.

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: (Nem működik a mikrofonja.) Válaszolnék, ha van rá mód. (Bekapcsolják a mikrofonját.) Amit a képviselő úr a második hozzászólásában felvetett, ezek nagyon nehezen megválaszolható, alapstruktúrát érintő kérdések. Egy tiszta modell nyilván úgy nézne ki, hogy vannak pénzért tanító magánintézmények, és vannak ingyenesen oktató állami intézmények.

Magyarországon nem ezen az úton indultunk el, hanem azon, hogy az állami intézmények képzési kapacitásuk egy részét, fennmaradó, államilag nem finanszírozott részét eladhatják, és így juttatnak hozzá többeket a kívánatos, elérendő diplomához. Ezt az alaphelyzetet kell tisztáznunk, és adott esetben a következő évben, 2001-ben soron lévő felsőoktatási törvény módosításának vitájánál tisztáznunk.

Valóban egyetértek azzal, hogy ettől külön kell választani azt, hogy akik most elindultak az önköltséges képzésben, számukra ne hozhasson létre kényszerhelyzetet egy intézmény sem, és ezt ebben az évben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) miniszteri rendelettel fogjuk lehetetlenné tenni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Herczog Edit, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdasági miniszternek: "Sóderparti (agyag-sóderbányászat)" tárgyában. A miniszter úr távollétében a képviselő asszony elfogadja-e államtitkár úr válaszát? (Herczog Edit: Elfogadom az államtitkár úr válaszát.) A képviselő asszonyt illeti a szó.




Felszólalások:   122-130   130-138   138-146      Ülésnap adatai