Készült: 2024.05.11.15:27:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2015.06.29.), 384. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  384  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A magyar nemzetgazdaság egyik kiemelten fontos területe a turizmus. Mindazoknak, akik ebből az ágazatból élnek, létkérdés, hogy miként alakul a turisztikai ágazat helyzete Magyarországon.

Ma hazánkban mintegy félmillió munkahely függ a turizmustól, a szektor pedig több mint 2000 milliárd forint értékben veszi ki a részesedését a nemzetgazdaságból. Balatoni emberként, a siófoki körzet országgyűlési képviselőjeként magam is kiemelt figyelmet fordítok ennek a gazdasági szegmensnek az alakulására.

Tisztelt Képviselőtársaim! A KSH legutóbbi adatait vizsgálva jó okunk van arra, hogy megnyugtassuk és biztassuk mindazokat, akik a turizmusban találták meg számításukat. A KSH legfrissebb adatai szerint ugyanis 2015 áprilisában az eltöltött vendégéjszakák száma a külföldi vendégek esetében 2,5, a belföldi vendégek esetében pedig mintegy 7,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. A külföldi vendégek összesen 1 millió 19 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk pedig 7,5 százalékkal haladta meg az előző évi adatot.

Örvendetes az a tény is, hogy a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma a kilenc turisztikai régióból öt esetében is emelkedett. A belföldi vendégek számában 12 százalékos növekedés tapasztalható. A KSH adatai szerint a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma esetükben mintegy 793 ezerre tehető. A turizmus erősödését mutatja az a tény is, hogy a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák alapján mért vendégforgalom a kilenc turisztikai régióból hét régió esetében is növekedni tudott.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az országos adatok ismertetése után kérem, engedjék meg, hogy figyelmünket a Balaton-régióra irányítsuk, amely Budapest után az ország második legfontosabb turisztikai célpontja.

2014-ben 1 millió 445 ezer ember 4 millió 887 ezer vendégéjszakát töltött el a balatoni kereskedelmi szálláshelyeken. Ezen belül a belföldi vendégéjszakák alakulásában mintegy 4 százalékos emelkedés mutatható ki. A Balatonhoz látogató belföldi vendégek száma megközelítette az 1 millió 100 ezret, míg a külföldieké majd’ 360 ezer főt tett ki. Ezen számok tükrében nyugodtan kijelenthetjük, hogy a belföldi vendégek tekintetében az ország első számú turisztikai desztinációja a Balaton.

Ha mindezt települési szintre lebontva nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy a Balatonnál eltöltött vendégéjszakák rangsorában az első tíz település között három az általam képviselt siófoki választókerülethez tartozik: úgymint a Balaton-régiós összesítésben második helyen álló Siófok több mint 700 ezer, majd az ötödik helyen szereplő Zamárdi közel 250 ezer és a hatodik helyen álló Balatonszemes közel 170 ezer eltöltött vendégéjszakával.

Azt is pozitív eredményként kell elkönyvelnünk, hogy a hagyományos küldőországok ‑ mint Németország, Ausztria vagy Oroszország ‑ mellett Szlovákiából 2 ezerrel, Csehországból 3 ezerrel, Lengyelországból pedig mintegy 4500-zal több vendég érkezett hozzánk. Mindez a vendégéjszakák tekintetében a lengyel vendégek részéről 38 százalékos, a szlovákok esetében közel 14 százalékos, míg a cseh turisták tekintetében 11 százalékos növekedést jelent. Fontos kiemelni azt is, hogy Európán kívülről ‑ például Kínából ‑ 2014-ben 1600 fővel többen látogattak el a Balatonhoz, mint egy évvel korábban.

A magyar turizmus kapcsán fontos megemlíteni, hogy a második Orbán-kormány által bevezetett Széchenyi-pihenőkártyát ma már a működő balatoni szálláshelyek mintegy 80 százaléka elfogadja, s ezeknél a szálláshelyeknél az összes szállásdíj egynegyede ezzel a fizetési eszközzel került kiegyenlítésre, mintegy 4,2 milliárd forint értékben.

A turisztikai termékek és infrastruktúra tudatos fejlesztésének köszönhetően lassan elmondhatjuk azt is, hogy a Balaton immáron mind a négy évszakban minőségi és vonzó ajánlatokkal képes megjelenni a piacon.

A Balaton turisztikai vonzerejét jelentősen növelheti azon területek erősítése, amelyek a korábbi időszakokban nem kaptak megfelelő publicitást, illetve a fejlesztési források hiánya miatt nem kerülhetett sor a bennük rejlő lehetőségek széles körű kiaknázására. Ilyen területek lehetnek a balatoni bor és gasztrokultúra, a kerékpáros lehetőségek, a konferencia- vagy akár a vallási turizmus erősítése egyaránt. Szerencsére a közelmúlt fejlesztései révén már ezen területek esetében is komoly előrelépésekről tudunk beszámolni térségünkben.

Tisztelt Képviselőtársaim! A turizmus erősítése és egy még sikeresebb, vonzóbb Balaton nemcsak az ott élők, hanem az egész ország érdeke is egyben. Ezért is fontos, hogy tisztában legyünk lehetőségeinkkel, és mindent elkövessünk azok fejlesztéséért. Bízom benne, hogy az utóbbi években a turizmusban tapasztalt pozitív változások tovább folytatódnak a jövőben is, és ezáltal olyan turisztikai övezetek, mint például a Balaton és környéke, biztos megélhetést és kiszámítható jövőt kínálhat az ott élő embereknek és családjaiknak egyaránt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  384  Következő    Ülésnap adatai