Készült: 2024.04.26.08:00:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2015.06.29.), 378. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:  Előző  378  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az egyszerűség kedvéért akkor zárszót mondok, de természetesen inkább a vitához tartozik ez, amit Szilágyi képviselő úr feszegetett, mert számos pontatlanság volt abban, amit elmondott, de talán azért, mert a szervezőbizottság munkája meg az egész vizes vb előkészítése nem különösebben egyszerű folyamat.

Amikor a FINA döntött arról, hogy a ’17-es vb szervezési jogát átadja Magyarországnak, ’21-ről hoztuk előre, akkor aláírt a FINA, a Magyar Úszó Szövetség és a magyar kormány egy háromoldalú megállapodást, amiből egy példányt egyébként mindazon frakcióknak eljuttattunk, pontosabban a frakciók által megnevezett embernek, akiket ők megneveztek, akik az előzetes egyeztetésben benne voltak, hogy értsék, hogy mi fog történni.

A szerződésnek megfelelően haladunk. A helyzet az, hogy a szervezőbizottság még nem alakult meg. Arról volt szó, hogy a szervezőbizottságba a frakciók egy-egy küldöttet delegálnak, amiről kiderült ‑ miután sajnos elvált az egyeztetés, mert én, akit a Magyar Úszó Szövetség még 2013-ban lejelentett, mint a budapesti vizes vb szervezőbizottsági elnökét, ez benne van a szerződésben, hogy azt meg kell nevezni a szerződés aláírásakor; és azért esett rám a választás, mert szervezőbizottsági elnökként két vizes világeseményt szerveztem már Debrecenben, amikor a szervezőbizottság helyi elnöke voltam, egy rövidpályás úszó-Európa-bajnokságot és egy hosszúpályás úszó-Európa-bajnokságot. Ezért a LEN, illetőleg a FINA azonnal elfogadott engem. Gyárfás Tamást azért nem lehetett nevezni, mert Gyárfás Tamás időközben a FINA-nak a treasurerje lett, tehát az a pénztárnoka, aki aláírja a magyar kormánnyal és a szervezőbizottsággal a szerződéseket a FINA nevében, tehát önmagával nem tud szerződni.

A helyzet az, hogy a szervezőbizottságot egy kormányhatározat fogja létrehozni. A szervezőbizottság munkájának az ellenőrzésébe lehetne bevonni az előzetes frakciómegállapodás alapján azokat az embereket, akiket a frakciók delegáltak, mínusz LMP, mert az LMP eleve az alaptörvényt sem támogatta. Ugyanakkor, miután már szerződéses kötelezettségeket kell vállalni, és a szervezőbizottság nem jogi személy, nem is tud szerződést kötni, ezért a magyar kormány a FINA-val kötött háromoldalú szerződés alapján létrehozta azt a nonprofit kft.-t, amiről a képviselőtársam most úgy beszélt, mint egy jövőben megalakítandó cégről, de az már létrejött egy kormányhatározattal, az a Közlönyben meg is jelent. Azért is ül itt Fónagy úr, mert hozzájuk tartozik, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő hozta létre, őalá tartozik, a vezetője egy Borók György nevű úr, aki egyébként Boros Anita állami vagyonkezelésért felelős helyettes államtitkár vagyonkezelési főosztályvezetője volt. Azért választottuk ezt a konstrukciót, mert ez egy államháztartási körben gazdálkodó vállalat, és teljesen tisztában kell lenni azzal, hogy államháztartási körben mi a működés rendje.

(23.40)

Ennek a kft.-nek viszont van felügyelőbizottsága, és Bánki Erik úr említette, hogy a mai ötpárti egyeztetésen ‑ ahol talán Szőlősi (sic!) úr is ott volt a Jobbik részéről ‑ vetődött fel, hogy az ellenőrzés végett a felügyelőbizottságot bővítsük ki; amire egyébként sort lehet keríteni nyugodtan, sőt még talán erre kormányhatározat sem kell, mert azt Seszták úr már mint felügyelő miniszter meg tudja tenni, és akkor abba a cégbe, aki konkrétan a szerződéseket írja alá… ‑ mert azt kell ellenőrizni. Hát a szervezőbizottság iránymutatása alapján a konkrét felelősségvállalást, a szervezeti lépéseket a cég fogja végezni, most év végéig 60 fővel, aztán, amikor a vizes vb lesz, akkor legalább 300 főre kell ezt felhúzni, mert annyi feladat van; és a felügyelőbizottságba azokat a frakciókat, akik delegálnak oda tagot, ezt én abszolút mértékben tudom támogatni, mert ott tudnak mindenre rálátni.

Maga az egyeztetés szintén nagyon fontos. Hozzáteszem, hogy az idő nem nekünk dolgozik, tehát itt egy sor olyan döntést már kellett hozni, aminek kapcsán most pillanatnyilag a saját érdekeinkért küzdünk. Ugyanis például az a vita, hogy a host broadcaster-feladatokat ki lássa el. Tehát aki a közvetítés jelét kiadja a világban, és tőle kell megvásárolni, az egy nagyon nagy vita, mert összesen egy 7 millió dolláros megbízásról van szó. Ezt a FINA is szeretné magának, hogy ő bízzon meg valakit ‑ az EBU-t akarja megbízni ‑, viszont ezt azért teszi, mert a kazanyi vb, ami most lesz, ott az oroszok nem vállalták el ezt a feladatot, tehát az orosz állami tévé, és ezért az EBU-t bízták meg vele ‑ ez a European Broadcasting Union rövidítése ‑, mi meg ezt nem akarjuk, mert szerintünk a magyar tévé erre alkalmas. De itt nagyon sok pénzről van szó, majd szívesen tájékoztatom a részletekről az érdeklődőket, mert majd a cégnek kell szerződni, a szervezőbizottsági cégnek arra, hogy a host broadcaster-fela­datokat ki látja el.

Ezekben nem hoztunk döntést, de pozíciót kellett fogni. A múlt héten volt a Marculescu úr vezetésével a FINA-delegáció ellenőrizni a munkálatokat, és ott jeleztük, hogy mi nem akarjuk ezt adni. Kifizetjük az EBU-nak a 200 ezer dollárt, ha kell, mert egyébként annyiba kerül az EBU kiváltása, de azt gondoljuk, hogy a 7 millió dollárból a magyar tévé fel tud készülni arra, hogy ellássa ezt a feladatot. Nem egyszerű, 4,6 milliárd nézője volt a legutóbbi vizes világbajnokságnak a FINA hivatalos adatai szerint, ami nyilván azt jelenti, hogy 4 milliárd 600 millió kapcsolat jött létre. Nyilván ebben az ismétlések benne vannak, tehát ténylegesen 2 milliárdnál nem volt több ember, aki nézte, de 4,6 milliárdszor. Ilyen nyilvánossága a fővárosnak nem lesz még egyszer a közeljövőben.

Tehát ezekre nagyon oda kell figyelni, mert nem teljesen mindegy, hogy amikor a host broadcaster a jelet kiadja, akkor mi az az öt másodperc, ami a világon minden tévénézőnek minden csatornán ugyanúgy látszik. Ez kulcskérdés, mert szerintem a fővárost kell mutatni, nem is kérdés.

Maga a javaslat, amiről most beszélünk… ‑ mert itt most egy sor dologról beszéltem, ami nem közvetlenül idetartozik, de azokat a frakciókat, akik az együttműködésben részt vesznek, ebbe nagyon szívesen bevonjuk, majd ebben egyezzünk meg, és akkor természetesen betartva az összeférhetetlenségi szabályokat, mindenki javasoljon valakit, aki részt vesz ebben a munkában és az ellenőrzést végzi. Tényleg nincsen mit takargatni. Sőt, nem is baj, ha a frakciók belelátnak ebbe a munkába, mert ha Magyarország az olimpiát meg akarja rendezni, akkor egyáltalán nem baj, hogy a frakciók rendelkeznek azzal a tudással, amivel egyébként ezt a közös erőfeszítést meg lehet csinálni. Nem önmagában kormánypárti vagy ellenzéki ügy egy ilyen vizes világbajnokság sem, ez egy abszolút magyar ügy.

A mostani javaslat azért került a Ház elé, mert az eredeti javaslat kizárólag a beruházási kérdéseket fogalmazta meg, Balatonfüred nélkül. Most ebbe bejött Balatonfüred, és amikorra már kiadtuk államigazgatási körözésre, akkor a kormánybiztos, Fürjes Balázs úr jelezte, hogy neki még néhány pontosítási javaslata van, ezeket bevettük. De én jeleztem neki, hogy ezeknek egy része túlterjeszkedő lesz, tehát ezt nem így kell csinálni. Nincsen bennük semmi, egyébként korábban is meglévő javaslatokat pontosított. Ebből a legfontosabb az, hogy a beépítési százalék meghatározásánál az ideiglenes lelátót nem kell figyelembe venni az engedélyek meghatározásánál, hiszen azt egyébként szeptemberben úgyis elbontjuk. Tehát ez nem egy nagy etvasz.

A helyrajzi számok esetén a pontosításra pedig a következők miatt került sor; én se értettem egyébként, csak beadtam a derekamat. Az történt, hogy a XIII. kerület ‑ mint tudjuk, szocialista vezetésű kerülete a fővárosnak ‑ jelezte, hogy bizonyos helyrajzi számokkal nem ért egyet. A szocialisták jelezték, hogy amennyiben ezek nem kerülnek törlésre, akkor kő kövön nem marad, és ők nem támogatják. Megkérdeztem Fürjes urat, hogy egyébként a beruházás kapcsán a konkrét helyrajzi számok kellenek-e, azt mondta nem, a szervezőbizottságnak végképp nem kellenek, azt mondta, hogy húzzuk ki. Hát, ha a szocialistáknak ez fáj, akkor hadd tegyünk már valamifajta gesztust, amiről kiderült utólag, hogy értelmetlen egyébként természetesen, mert bár azt mondták, hogy ha ez kikerül, akkor a XIII. kerületnek ez volt a fontos. Nem mondták meg miért egyébként, mert bár ellenőriztük a helyrajzi számokat, én nem értettem pontosan, hogy miért, de kikerült. Most meg nem támogatják. Nem csodálkozom, csak sajnálom egy kicsit a dolgot, de ez a rejtélye a helyrajzi számoknak. Egyébként valóban Fürjes Balázs úrnál, illetőleg most már nálunk is megvan az összesnek az indoklása, hogy mire miért van szükség.

Kérném a frakciókat, hogy ezt támogassák, és akkor az egyeztetést folytassuk Bánki Erik úr vezetésével, és nyitottak vagyunk természetesen. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  378  Következő    Ülésnap adatai