Készült: 2024.05.10.21:05:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2015.06.29.), 218. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Feltétlenül! Tisztelt Ház! Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Ha valaki esetleg nem tudná, muszáj elmondanom, hogy azt egyébként nem törvényjavaslatnak, ahogy mondta ezt kedves képviselőtársam, Bangóné Borbély Ildikó, hanem parlamenti határozati javaslatnak hívják. Tudja, mégiscsak a törvényalkotás házában vagyunk, nem árt pontosan fogalmazni. (Bangóné Borbély Ildikó közbeszól. ‑ Dr. Józsa István: Gyáva vagy! Miért nem a vitában mondtad?! ‑ Az elnök csenget.)

(18.20)

A bújtatott pártfinanszírozás megelőzéséről és az Európai Unió intézményei iránti bizalom megóvásáról szól ez a határozati javaslat.

A vitában elhangzottakkal kapcsolatban a következőt szeretném mondani. Az ellenzék szófordulata, szóhasználata tulajdonképpen most már mindennapossá tette azt, ami alapján teljesen jogosan jelenthetem ki: kedves képviselőtársak, a Novák házaspár eddig 120 millió forintot lopott a magyar néptől. (Zaj, derültség, közbeszólások a Jobbik, az MSZP és az LMP soraiból.)Egyébként hozzáteszem, csak a jobbikos logikát alkalmaztam, mert ők egész egyszerűen, ha egy parlamenti képviselő fizetést vesz fel és az kormánypárti, azt egyszerű lopásnak titulálják. (Dr. Schiffer András: Ne csúsztass!) Egyébként csak annyi történt, hogy az elmúlt öt évben a Novák házaspár 120 millió forintot keresett összesen a magyar parlamenttől. Én ezt nem gondolom lopásnak (Dr. Schiffer András: Költségtérítés.), csak azért szeretném ezt hangsúlyozni, mert a Jobbik szóhasználatában igazából ma, ha egy áram­szolgáltató szolgáltat és azért pénzt kér attól, akinek az áramot szállítja, az is lopás, de minimum kaszálás. (Dr. Schiffer András közbeszól.) Én azt gondolom, hogy ez nem jogos, csak szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy természetesen a Lázár Jánosra vonatkozó javaslatokat, vagyis megfogalmazásokat is csak így kell… (Dr. Schiffer András közbeszól.) Schiffer úr, a helyzet az, hogy én nem is szóltam egy szót sem, csak néztem önt, és ezt úgy vette, mintha én nem tudom, mit bekiabáltam volna. Tegye már azt meg nekem, hogy nem kiabál be a vitába, hanem egyszerűen… Nem kell, hogy engem nézzen, csak hallgasson, ha már volt türelmem kivárni azt a sok égbekiáltó marhaságot, amit itt összehordtak egyébként a vitában.

Merthogy a vitát ‑ és még egyszer hang­súlyozom, szerintem a Novák házaspár 120 millió forintot az elmúlt öt évben nem lopott, hanem ennyit kerestek parlamenti képviselőként. Hozzá­teszem, egyébként a Jobbik által oly gyakran hangoztatott politikus-álláshalmozás közben beléptek abba a rendkívül előkelő és zártkörű körbe, amelybe a Torgyán házaspár, a Balogh házaspár, a Kónya házaspár, a Veres házaspár és a Novák házaspár tartozik, a magyar parlament történetében a rendszerváltás óta öt házaspárt köszönthettünk a parlamentben (Zaj, közbeszólások az ellenzéki oldalról.), mintegy a családi álláshalmozás kere­tében.

Ezt csak arra mondom, hogy egyébként nagyon sokszor a vitában tetten érhető volt az, hogy amit az illető képviselők másoknak felróttak, azt egyébként pont saját maguknak nem rótták fel. Hiszen a Jobbik is volt abban ludas, hogy diplomata-útlevélhez juttatott egyébként (Közbeszólás az ellenzéki oldalról.) nyilvánvalóan KGB-ügynök embert (Közbeszólások a Jobbik soraiból.), aki ráadásul nem is nagyon bújtatva, hanem nyíltan finanszírozta a Jobbikot mint pártot, és ezt a Jobbik egyébként európai parlamenti képviselői hellyel jutalmazta.

Ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, hogy teljes mértékben összekeverték, és egyébként ezt Schiffer képviselőtársam is összekeverte, pedig ő hajlamos arra, hogy világosan különbséget tudjon tenni dolgok között, aközött, hogy valaki egy politikát támogat vagy finanszíroz. Az nagy különbség! (Dr. Schiffer András közbeszól.) Ugyanis a helyzet az, hogy önök rendkívül gyakran összekeverik ezt a kettőt. A magyarországi pártok finanszírozására rendkívül szoros és következetes törvények vonatkoznak. Egyébként azt igazán adott esetben, ha már a bújtatott pártfinanszírozásról van szó, akár a javunkra is írhatták volna… ‑ nem kell egyébként, mert természetesen sok mindenre vár az ember, de az ellenzék hálájára a legkevésbé sem; ahogy ezt egy nagyon neves amerikai politikus mondta, hogyha hálára vágyik egy politikus, akkor tartson kutyát, mert az biztos hálás lesz, az ellenzék a legkevésbé. (Közbekiáltások az ellenzéki oldalról.)

De akár meg is dicsérhettek volna annyiban bennünket, hogy az általunk megvalósított pártfinanszírozási szabályrendszer egyébként lehetővé teszi minden… (Dr. Schiffer András: Kampány­finanszírozás.) Igaza van, és kampány­finanszírozási rendszer lehetővé teszi minden parlamenti párt számára, hogy eséllyel vívja meg a választási küzdelmet, de ezért semmiképp sem kell hálásnak lenni, még csak méltányosnak sem, és természetesen lehet dobálózni ellopott százmilliárdokkal vagy éppen ezermilliárdokkal, nem is értem, miért álltunk meg százmilliárdnál. Bár szeretném csak úgy még egyszer mondani, hogy nagy fogyatékossága az embernek, ha semmi humorérzék nem szorult bele, mert ha egyébként beleszorult volna egy pici, akkor értené, hogy mi a különbség egy komolyan veendő kijelentés meg az ironikus megjegyzés között. Mert természetesen, ha valaki vissszakeresi a parlamenti jegyzőkönyvet, akkor láthatja, hogy az „ezer­milliárdokat lopott el a Fidesz” típusú mondatra semmilyen más értelemes módon nem lehet reagálni, csak ironikusan, közbeveti az ember, hogy ez biztos becsült összeg, mert ki számolta meg. De ez nem azt jelenti, hogy igazolják a támadót, hanem ez az iróniának az az eszköze ‑ majd olvassanak esetleg erről tanulmányokat, hogy mi az irónia lényege. Kár, hogy ezt nem értették meg az MSZP-s képvi­selőtársaim, de ez van.

Mindenesetre az általunk benyújtott javaslat azokból az egyszerű állításokból indul ki, amit maga Gyurcsány Ferenc fogalmazott meg. Ő maga mondta azt többször a sajtóban, hogy a Demokratikus Koalíciót az Altus vállalkozásban megkeresett pénzből finanszírozta ‑ ezt mondta, képzeljék el. Mondott mást is, ha emlékeznek rá, például többször hangsúlyozta, amikor szocialista párti elnök volt, mert tudják, valamikor az önök elnöke volt Gyurcsány Ferenc, akkor arra az időre vetítve mondta azt, hogy bizony folytak itt be mindenféle pénzek, jobb, ha nem kérdezzük meg és nem vizsgáljuk, hogy honnan voltak azok a pénzek. (Dr. Schiffer András: Miért nem kérdeztétek meg?) Többször megkérdezték Gyurcsány Ferencet természetesen, hiszen a bíróság előtt is eskü alatt kellett neki tanúként megjelenni, ha emlékszik rá. (Dr. Schiffer András közbeszól.) A kecskeméti bíróságon, amikor a Zuschlag-ügyben meghívták tanúnak, és arról kérdezték, hogy vajon a Zuschlag-pénzek egyébként folytak-e be az MSZP pártfinanszírozási kasszájába. Kiderült, hogy folytak egyébként, ha áttételesen is, az MSZP ifjúsági tagozatába. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az általunk benyújtott javaslat arra az egészen elképesztő ügyre reflektál, amit az Európai Unió, aki előszeretettel hivatkozik az átláthatóságra, az összeférhetetlenség kizárására és a lukrativitásra, a dolgok tiszta feltételek közötti mene­tére, hogy világos legyen, hogy miről beszé­lünk… ‑ benézte vagy elnézte azt az elképesztő helyzetet, hogy egy volt miniszterelnök családtagjának a cége nyert egy olyan pályázaton, ahol egyébként az a dolga, hogy elvileg a jelenlegi kormány által megvalósított, pontosabban: a jelenlegi kormány által kiírt és felhasznált európai uniós pályázatok megvalósítása vajon helyénvaló-e vagy sem. Nyilvánvaló az összeférhetetlenség mindenki szá­mára, még az Európai Unió sem győzött egyébként kéztördelve és szemlesütve közepesen semmitmondó mondatokat mondani arról, hogy körültekintően jártak-e el, mert nyilvánvaló, hogy nem jártak el körültekintően. Ennél jóval kevesebb össze­férhetet­lenségi problémát jelentő esetekben is meghátrált az Unió.

Azt gondolom, függetlenül attól, hogy egyébként az ügyhöz amúgy nem tartozó módosító indítványokat, ha nem is fogadja el a parlament, mert természetesen senkit nem gátol meg a házszabály abban, hogyha egyéb kérdéseket fontosnak tartanak, akár a Jobbik, akár pedig az MSZP ezt felvesse, de ebben az egészen konkrét ügyben helyes, ha felhívjuk az Európai Unió figyelmét arra, hogy amit csinálnak, az nem helyes; amit csinálnak, az elfogadhatatlan; az, amit csinálnak, minden általuk fontosnak tartott elvvel ellenkezik.

Ezért én nagy tisztelettel arra kérem az MSZP-s képviselőtársaimat, a jobbikos képviselőtársainkat, az LMP-s képviselőtársainkat, hogy támogassák ezt a javaslatot. Ezt a javaslatot ne keverjük össze azzal, ami itt előjött a vitában, az összes vessző­paripájukkal, amit ilyenkor el szoktak mondani, de lépjünk ebben az egyben közösen, és hívjuk fel az Európai Unió figyelmét arra, hogy amit csinálnak, az elfogadhatatlan. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(18.30)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai