Készült: 2024.05.07.01:27:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2020.03.24.), 84. felszólalás
Felszólaló Hollik István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:06


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Képviselőtársaim! Gyorsan az elején, csak hogy legalább ebben ne legyen véleménykülönbség közöttünk: itt Varga-Damm Andrea azt állította, hogy nincs szüksége a kormánynak az Országgyűlés felhatalmazására. Akkor most azt javaslom, hogy értelmezzük közösen az Alaptörvény szövegét, amely ezt mondja a veszélyhelyzetről szóló részben, a (3) bekezdésben: „A kormány (2) bekezdés szerinti rendelete tizenöt napig marad hatályban, kivéve, ha a kormány”  és itt jön a lényeges rész  „- az Országgyűlés felhatalmazása alapján  a rendelet hatályát meghosszabbítja.” (Közbeszólás a Jobbik soraiból: A kétharmados Fidesz felhatalmazásával!  Az elnök csenget.) Tehát az a helyzet, hogy az Országgyűlést ebből az Alaptörvény alapján nem lehet kihagyni. Tehát amikor Varga-Damm Andrea azt mondja, hogy a kormány magától meg tudja hosszabbítani a rendelet hatályát, akkor egyszerűen egy Alaptörvénnyel ellentétes állítást fogalmaz meg. Tehát legalább egyébként az Alaptörvény értelmezésében értsünk egyet! (Dr. Varga-Damm Andrea: Szövegértelmezés!)

Azt gondolom, az örvendetes, hogy néhány alapvető dologgal a koronavírus elleni küzdelem kapcsán egyetértünk: egyetértünk abban, hogy ez rendkívüli veszélyeket hordoz magában, és abban is egyetértünk, hogy mindent meg kell tennünk a védekezés érdekében. Azt láthatjuk, hogy a kormány a saját tapasztalatából, illetve más nemzetállamok tapasztalatából kiindulva helyesen, jó időben veszélyhelyzetet hirdetett ki, és ez a veszélyhelyzet hatalmazta fel arra a kormányt, hogy különleges intézkedéseket vezessen be, hiszen rendkívüli helyzetben rendkívüli intézkedések szükségesek. Itt már elhangzott jó néhány, emellé teszem még hozzá az egyetemi távoktatást, a rendezvények megtiltását, az önkéntes karantén elrendelését a külföldről hazatérőknek, vagy a boltok nyitvatartási idejének korlátozását. Most ezek a szükséges intézkedések kerülnek veszélybe azáltal, hogy önök tegnap nem szavazták meg a koronavírus-törvényt.

Tehát azt gondolom, abban nincsen közöttünk vita, hogy ezek szükséges és arányos intézkedések, és a jogi helyzet is, azt gondolom, teljesen világos: ahhoz, hogy a kormány folytatni tudja a megkezdett munkáját, az Alaptörvény alapján szüksége van az Országgyűlés felhatalmazására. Tehát összegzésszerűen azt tudjuk mondani, hogy kár szépíteni, de a tegnapi ellenszavazatukkal megnehezítették a koronavírus elleni védekezést.

Azt is látom, hogy vannak józanul gondolkodó olyan politikusok, egykori politikusok, akik nem értenek egyet önökkel; azért javaslom, őket is hallgassák meg. És itt kifejezetten a jobbikosokra nézek, hiszen az önök egykori pártelnöke is azt mondta, hogy ebben a helyzetben meg kellett volna szavazniuk ezt, és azt gondolom, Vona Gábornak van tapasztalata abban, hogy veszélyhelyzetben, amikor Magyarországot egy komoly és valódi veszély fenyegeti, akkor stratégiai döntéseket elhibáz. Ezt egyszer Vona Gábor megtette, amikor a betelepítési kvótáról szóló alkotmánymódosítás ellen szavazott, tehát ő tapasztalatból tudja azt, hogy ilyen fontos és súlyos döntéseknél nem szabad hibázni. Ezért azt gondolom, és azt javaslom a jobbikos képviselőtársainknak, hogy hallgassák meg az egykori elnöküket, és most még lehetőségük van javítani, jövő héten szavazzák meg ezt a törvényt.

De ettől függetlenül az teljesen természetes, hogy minden ellenzéki képviselő garanciákat kér és garanciákat szeretne. Az a kérdés, hogy ezek a garanciák rendelkezésre állnak-e. A mi egyértelmű álláspontunk szerint számtalan garancia rendelkezésre áll, hogy a rendkívüli jogrenddel ne lehessen visszaélni. Éppen ezért azt gondolom, hogy önök valami más indokból tették azt tegnap, amit tettek. Hogy miért, mivel most nem a pártpolitikai vitáknak van itt az ideje, azt én most nyitva is hagynám, és én a garanciákról szeretnék néhány szót mondani önöknek.

Nyilvánvalóan egy jogállamban a legfontosabb és alapvető garanciák a jogi garanciák kellenek hogy legyenek, de azért én hozzátennék még kettőt: a tényeken alapuló garanciákat, illetve a politikai garanciákat.

Ha megengedik, akkor először hadd szóljak néhány szót a tényeken alapuló garanciákról.

(15.00)

És erre azért van szükség, mert abban a szerencsés vagy szerencsétlen helyzetben van a Fidesz-KDNP-kormány, hogy néhány válságot már át kellett élnünk. Ezek között volt gazdasági természetű, volt ipari katasztrófa jellegű és volt árvíz, természeti katasztrófa, bevándorlási, tehát civilizációs természetű válság is. Én nem kérem önöket, hogy osztályozzák jelesre, mert senki nem dolgozik tökéletesen, amelyik ember dolgozik, az hibázik is, de abban talán egyetérthetünk, hogy ezeket a válsághelyzeteket a Fidesz-KDNP-kormány jól kezelte, a szükséges lépéseket hozta meg, a szükséges időben, arányosan és ráadásul a mindenkori alkotmányos kereteket betartva, azt soha nem átlépve.

Azt gondolom, hogy a jelenleg meghozott járványügyi és egészségügyi intézkedések tekintetében sincsen közöttünk véleménykülönbség, tehát azokkal önök, ellenzéki képviselők is egyetértenek. A gazdasági lépésekben csak annyi egyet nem értés van közöttünk, hogy önök  természetesen könnyedén  még több intézkedést várnak el a kormánytól, de a meghozott intézkedéseket nem kritizálják. Persze kérdés az, hogy mennyire hiteles, mondjuk, egy DK-s képviselőtől gazdasági javaslatokat elfogadni, mert abba azért bele se gondoljunk, hogy mi lenne akkor, ha ez a járványügyi helyzet olyan állapotban találta volna az országot, mint amilyenben volt, mondjuk, 2008-ban Magyarország. Akkor valószínűleg mi itt nem gazdaságvédelmi csomagokról, munkahelyvédelemről és a családok megsegítéséről beszélnénk, hanem megszorításokról meg arról, hogy az IMF milyen diktátumokat intézett Magyarország felé. De hála istennek, mivel az elmúlt években a kormány felelős gazdaságpolitikát folytatott és felelős költségvetési politikát folytatott, most volt mozgástere ahhoz, hogy ezeket a lépéseket megtegye. Tehát ebben is, azt gondolom, egyetértés van.

Tehát a tények mindig azt mutatják  és ez valamilyen garanciát mégiscsak kell jelentsen , hogy a válságokat a Fidesz-KDNP-kormány mindig kezelte és mindig megfelelően kezelte. De természetesen ott vannak a jogi garanciák is, ezek a legfontosabbak. Én azt gondolom, hogy önök lehetnek kényesek a jogi garanciákra, de az kissé álszent, amikor Karácsony Gergely bejelenti, hogy rendeleti úton kíván kormányozni, de ígéri  szeretném kihangsúlyozni: ígéri , hogy majd a többi frakcióval is egyeztet, akkor egyébként az ezzel szembeni garanciák tekintetében valahogy nem ilyen finnyásak.

Azt gondolom, hogy miniszter asszony expozéja is számos olyan érvvel szolgált önök számára, amely megnyugtathatja önöket, hogy ezzel a rendkívüli helyzettel  mert ha jól értem, az önök feltételezése, utalgatása arra vonatkozik, hogy ezzel majd a csúnya Fidesz-kormány, amelyik már évek óta diktatúrát akar bevezetni, vissza fog élni. De ez nem így van.

És a legfontosabb garanciát, tisztelt képviselő hölgyek és urak, maga az Alaptörvény jelenti, hiszen az Alaptörvényben egyértelműen benne van, hogy mi a kormánynak az alkotmányos kötelezettsége. Az van benne az 54. cikkben, hogy a különleges jogrendet a különleges jogrend bevezetésére jogosult szerv megszünteti, ha a kihirdetésének feltételei nem állnak fenn. És mivel a veszélyhelyzetet a kormánynak kell meghirdetnie, ezért alkotmányos kötelezettsége a kormánynak a veszélyhelyzetet megszüntetni, ha a járvány már nem áll fenn. Arról nem is beszélve egyébként, hogy az Alaptörvény 21. cikkének a (3) bekezdése azt is kimondja, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisíti az Alaptörvénnyel ellentétes jogszabályt vagy jogszabályi rendelkezést. Tehát ha valaki ezzel vissza szeretne élni, és teljesen egyértelműen megállapítható, hogy egy járvány már elmúlt, akkor természetesen ezt az Alkotmánybíróság megtenné.

Arról nem is beszélek most, mert erről már számos esetben szó volt, hogy a felhatalmazás, amit önök korlátlannak hívnak, az nem korlátlan sem terjedelmét, tárgyát illetően, sem időbeli hatályát illetően. De ezt frakcióvezető úr és miniszter asszony már említette.

És ott van harmadikként a politikai garancia. Ugye, önök azt nem gondolják komolyan, hogy a magyarok, akik most nagyon fegyelmezetten  köszönet érte nekik  betartják a hatóság utasításait, elviselnék egyetlen percig is azt, hogy bármilyen kormány hatalmi szempontok alapján indokolatlanul egy percnél is tovább a kihirdetett veszélyhelyzetet fenntartsa? Ha ezt bármelyik kormány megtenné, tudják, hogy mit tennének meg az emberek nagyon helyesen? Úgy küldenék el őket, mint ahogy Gyurcsány Ferencet küldték el, miután kiderült, hogy hazudott az egész országnak. Ezt tennék, nagyon helyesen.

És itt kell még egy szót ejtenem Jakab Péter megjegyzéséről, mert nem csak a parlamentben beszél államcsínyről és arról, hogy tulajdonképpen a Fidesz-KDNP célja most, hogy államcsínyt hajtson végre és hogy kiiktassa a ’22-es meg a ’26-os választásokat, ennek a jogi cáfolatát a miniszter asszony megadta, de az a helyzet, szeretném üzenni kedves jobbikos képviselőtársaimon keresztül Jakab Péter frakcióvezető úrnak, hogy aki ilyeneket állít, annak a számára az igazság pillanata, reméljük, nagyon hamarosan elérkezik. Ugyanis mi, magyarok összefogunk, ha ebben az összefogásban önök nem akarnak részt venni, akkor lelkük rajta, de mi összefogunk, és le fogjuk győzni a koronavírus-járványt. Nagyon sok válsághelyzetet túlélt már a magyar nép, nagyon sok tragédiát túlélt már a magyar nemzet, ezt is túl fogjuk élni, és akkor természetesen alkotmányos kötelezettségének megfelelően a kormány  ellentétben az önök minden alapot nélkülöző utalgatásaival és vádaskodásaival  a válsághelyzetet meg fogja szüntetni. Viszont azt ne felejtsék el  mi sem fogjuk , hogy akkor emlékeztetni fogjuk a magyar embereket arra, hogy önök a legnehezebb időben, a járvány elleni védekezés legnehezebb idejében mondvacsinált, minden alapot nélkülöző indokokra hivatkozva, hazugságok miatt tették nehezebbé a kormány számára a védekezést, amikor olyan hazugságokat fogalmaztak meg, hogy mi ki akarjuk iktatni a választásokat.

Én remélem, hogy ezek a garanciák, amelyeket felsoroltam, meggyőzik önöket, mert most valóban én is bízom abban, ahogy Kocsis Máté frakcióvezető úr, hogy annak ellenére, hogy tegnap úgy szavaztak, ahogy, azok az érvek, amelyeket felsorakoztattunk, miniszter asszony is elmondott, meggyőzik önöket, és belátják, hogy Vona Gábornak ebben az esetben igaza van (Közbeszólások a Jobbik soraiból.  Az elnök csenget.), és az ellenzéknek is oda kell állnia a kormány mellé, és ebben a helyzetben összefogást kell mutatnunk, ez Magyarország érdeke.

Természetesen a KDNP a szükséges felhatalmazást a kormánynak a jövő hét keddi szavazáson meg fogja adni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai