Készült: 2024.09.19.00:39:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (1999.05.03.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Szentgyörgyvölgyi Péter (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A közúti közlekedés nyilvántartásáról szóló törvényjavaslatot, amelyet a parlament T/1086. számú előterjesztése tartalmaz, az önkormányzati és rendészeti bizottság megtárgyalta, egyetértett a közúti közlekedés biztonsága és a tulajdon védelme érdekében bevezetendő új nyilvántartással. Ezekkel a célokkal egyetértett, mégpedig azért, mert a közúti közlekedés biztonsága megkívánja azt, hogy olyan nyilvántartás álljon a hatóság rendelkezésére, amelyből gyorsan, naprakészen és hitelt érdemlően tudja megállapítani egyrészt a forgalomban részt vevő gépkocsik adatait, másrészt pedig azt, hogy a gépkocsit vezető személy valóban jogosult-e a vezetésre.

A másik cél, amely ezt a nyilvántartást szükségessé teszi, a tulajdon védelmét szolgálja. Napjainkban rendkívül gyakori, és sajnálatos módon elharapózott a gépkocsilopás. Ma már az, akinek személygépkocsija van, és új személygépkocsija van, milliomosnak mondható, mert hiszen majdnem minden új gépkocsi több mint egymillió forint.

(15.20)

Tehát igenis fontos érdek fűződik ahhoz, hogy a tulajdon megfelelő védelemben részesüljön e nagy értéket tekintve. Tehát ezen a téren nem volt vita az önkormányzati bizottságban.

Vita bontakozott ki azonban abban az irányban, hogy a nyilvántartás kezelése és az adatszolgáltatás részben önkormányzati feladat, mégpedig a törvény szerint az önkormányzatok közül 240 önkormányzat lesz kijelölve arra, hogy az adott térségekben ezeket a feladatokat ellássa. Ez nyilvánvalóan pénzbe kerül, egyrészt, mert megfelelő módon gépesíteni kell a nyilvántartást, az adatszolgáltatást, másrészt pedig ki kell a személyzetet, tehát a közigazgatási dolgozókat képezni erre a feladatra, és ez is pénzbe kerül. A törvénytervezetben viszont erről nincs szó, tehát nem olvasható ki az előterjesztésből, hogy ezek a költségek vajon miből lesznek majd kifizetve. Tehát a vita lényegében erre alapozódott.

A bizottsági ülésen megjelent a kormány képviselője, a Belügyminisztérium jogtanácsosa, és arra hivatkozott - és ez egyébként a törvény zárórendelkezéséből is kiderül -, hogy maga a törvény alapvetően csak 2001-es hatállyal, több időpontban lép érvénybe, de a legfontosabb rendelkezései 2001. január 1-jétől vezetődnek be, vagyis a jövő évben. Tehát amennyiben lenne is ennek anyagi fedezete, azt nyilvánvalóan a 2000-es költségvetésnek kell majd tartalmaznia. Következésképpen ebben az előterjesztésben, ebben a törvényjavaslatban erre nem is történhetett utalás. Az önkormányzati és rendészeti bizottság többségét megnyugtatta ez a válasz, nevezetesen, hogy majd a 2000-es költségvetésben tárgyalni fogunk arról, hogy vajon az önkormányzatok, illetőleg az a 240 önkormányzat, amelyeknek ez feladatuk lesz, milyen költségekből fogják viselni a rájuk hárult feladatot. És miután a többség megnyugtatónak találta a választ, illetőleg a törvénytervezet zárórendelkezését, 4 nemmel, 5 tartózkodással és 18 igennel az előterjesztést és a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai