Készült: 2024.09.25.11:18:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (1999.04.13.), 479. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  479  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt megcsonkított Országgyűlés! Mint tudják, csak háromhetente ülésezhetünk, és ezért napirend utánra marad olyan fontos kérdések tárgyalása, amelyeket normál esetben napirend előtt beszélhetnénk meg.

A fontos kérdés, amiről ma szólni akarok, egy három héttel ezelőtti azonnali kérdés, pontosabban nem az azonnali kérdés, hanem az azonnali válasz, hiszen a kormány képviselőjének válaszával szeretnék foglalkozni, de ahhoz, hogy a válaszról beszélhessek, röviden föl kell idéznem a kérdést is.

A kérdést a Magyar Igazság és Élet Pártjának egy képviselője tette föl, és kérdésében azzal foglalkozott, hogy az egyik budapesti egyetem egy docense egy publicisztikában szót ejtett, ahogy ő fogalmazott, a MIÉP újfasizmusáról, és a MIÉP-es képviselő ezt kifogásolta, amihez természetesen joga van. Joga van a budapesti docensnek így vélekedni, és joga van a MIÉP képviselőjének, hogy ez ne tessék neki. A MIÉP képviselője azonban azt a kérdést tette föl a minisztérium képviselőjének, a kormány képviselőjének, hogy tesz-e a minisztérium lépéseket György Péternek az egyetemről való eltávolítása céljából, illetve ha ezt nem teszi, mit tesz annak érdekében, hogy az ehhez hasonló nézetek, szélsőséges, nemzetellenes megnyilvánulások sehol se jussanak fel a katedrára. Tehát egy politikai álláspont kapcsán - amivel lehet egyetérteni, vagy nem egyetérteni, egy politikai álláspont kapcsán - lényegében egy foglalkoztatási tilalmat követelt a kormánytól.

Nos, de mondom, nem ez az érdekes, emiatt nem kértem volna szót, hanem a válasz miatt, amit a kormány képviselője adott, amiből csak röviden idézek: "elítélem azt, hogy minősítsünk embereket, oktatókat, véleményeket anélkül, hogy ezen vélemények pontos tartalmát ismernénk"; majd azt mondta: "azt gondolom, és remélem azonban, hogy a magyar szellemi élet, fogalmazzuk talán így, kiveti magából azokat, akik másokat érdemüknél rosszabbul ítélnek meg, szélsőségesnek ítélnek meg, amikor erre semmi okot nem szolgáltatnak".

Tisztelt Országgyűlés! Én nem tudom, hogy miből gondolja a fideszes politikai államtitkár, hogy aki a MIÉP-ről így vélekedik, ezt anélkül teszi, hogy kellő ismeretekkel rendelkezne azokról a nézetekről, hiszen bárki elolvashatja a MIÉP elnöke által szerkesztett hetilapot, hétről hétre én meg szoktam tenni, és ebből elég részletes képet alkothat magának azokról a nézetekről, amelyeket sokféleképpen lehet minősíteni.

Az azonban köztudott, hogy az európai sajtóban közhely, hogy a MIÉP-et a szélsőjobboldali vagy újfasiszta pártok között tartják számon. Ezzel lehet egyetérteni, és lehet nem egyetérteni, de ez egy közhely Európában, hogy ezt a pártot így minősítik. De nemcsak Nyugaton közhely ez. Például talán emlékszik rá mindenki, aki jelen van, hogy annak a bizonyos Csurka-dolgozatnak a megjelenése után Tom Lantos, magyar származású képviselő úr az amerikai képviselőházban egy hosszú, az enyémnél jóval hosszabb napirend előtti fölszólalásban szintén szélsőjobboldali, újfasiszta nézetként jellemezte a MIÉP nézeteit.

De hogyha nem külföldi álláspontokra kíváncsiak, talán arra is emlékeznek még, hogy egy olyan szerző, aki, mondjuk, a Magyar Nemzet rendszeres publicistája, talán nem áll távol a jelenlegi kormánykoalíciótól, annak idején komplett náci ideológiaként jellemezte a MIÉP elnökének ideológiáját.

Én szeretném hangsúlyozni, nem kell egyetérteni ezzel az állásponttal, ez mindenkinek szuverén joga. De vajon Tom Lantos vagy Debreczeni József nézetét ki kell vetnie magából a magyar szellemi életnek? Vajon Tom Lantos kaphatna-e katedrát a minisztérium képviselője szerint Magyarországon? Vajon Debreczeni József lehet egyetemi oktató ma Magyarországon, amikor a Fidesz-kormány felügyeli Magyarországon a felsőoktatást? Vajon európai viszony-e az, ami a Fideszt mint a jelenlegi kormány vezető pártját a MIÉP-hez mint egy Európa-szerte szélsőjobboldalinak tekintett politikai erőhöz fűzi?

Köszönöm szépen hogy meghallgattak. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  479  Következő    Ülésnap adatai