Készült: 2024.09.23.10:05:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (1999.04.13.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Szentgyörgyvölgyi Péter (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati és rendészeti bizottság megtárgyalta az 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló T/997. számú előterjesztést, illetékességből első helyen. Azért illetékességből, mert nyilvánvaló, szoros kapcsolat áll fenn a közoktatás és az önkormányzatok között. Az önkormányzati törvény 8. §-a a települési önkormányzatok kötelező feladatává teszi az óvodai és az általános iskolai oktatást, a 70. § (4) bekezdése pedig a megyei önkormányzatok kötelező feladatává teszi a középfokú oktatás, a szakoktatás és a kollégiumi ellátás körüli teendőket, melyeket a 61. § alapján a megyei jogú városok saját területükön átvállalhatnak. Éppen ebből eredően az önkormányzati és rendészeti bizottságban a legtöbb vitát az váltotta ki, hogy vajon az önkormányzatok fogják-e tudni viselni azokat a pluszköltségeket, amelyeket a törvénymódosítás esetlegesen létrehoz.

Más, ugyancsak anyagi vonatkozású kétség merült fel az önkormányzati és rendészeti bizottság vitája során, mégpedig, hogy vajon a nemzeti alaptanterv - amely a kisebbségi vélemények alapján háttérbe szorul - kidolgozására fordított milliók nem vesznek-e ezért kárba.

További kétség merült fel és vita volt, hogy vajon a minőség és annak ellenőrzése miatt kiépített centrális szerv és irányítási mód vajon nem csorbítja-e az önkormányzatok önállóságát. A többség azon a véleményen volt, hogy a NAT, tehát a nemzeti alaptanterv nem szűnik meg. A NAT és a helyi tantervek közé iktatódik ugyan a kerettanterv, de ezzel annak léte nem szűnik meg, vagyis nem vesztek kárba azok a milliók, amelyeket erre fordítottak.

 

(11.50)

Úgyszintén megnyugtatónak tűnik a költségvetési törvény bizonyos módosításával az esetleges pluszfeladatok ellátásának finanszírozása. Harmadsorban pedig még csak ki sem olvasható a törvény módosításából az, hogy a minőség ellenőrzése milyen formában csorbítaná az önkormányzatok önállóságát. Ellenkezőleg, a többség véleménye az volt, hogy ez az ellenőrzés kifejezetten nemzeti érdek.

A kisebbségi vélemények mások voltak, de a többség elfogadhatónak tekintette az előterjesztést, és tartózkodás nélkül, 11 nemmel, 17 igennel az előterjesztést általános vitára alkalmasnak tartotta. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai