Készült: 2024.04.26.13:47:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2001.10.15.), 136-138. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:  Előző  136 - 138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy ránézésre ez egy mechanikus javaslat. Van egy törvényi kötelezettsége az Országgyűlésnek, hogy erről a két összegről határozzon. Mit tehet a kormány? A kormány benyújtja a javaslatot. Mit tehet az Országgyűlés? Rábólint.

Én mégis szeretnék itt egy érdemi kérdést felvetni, és bevallom, hogy annak a megfontolásnak az alapján, amelyet felvetek, bizony hajlok arra, hogy ez egy rossz javaslat, amit nem helyes támogatni és nem helyes elfogadni.

A következőre gondolok: mit tartalmaz ez a két szám? Itt két számról van szó. Egyfelől azt mondja a határozati javaslat, hogy 6,4 milliárd forint legyen az az összeg, amibe a választások lebonyolítása kerül. Másfelől azt mondja a javaslat, hogy 100 millió forint legyen az az összeg, amit a költségvetés a kampányra ad. Azt is elmondta itt az államtitkár úr nagyon helyénvaló módon, hogy ugyanennyi volt négy évvel ezelőtt is, és akkor egy jelöltre 25 ezer forint jutott.

Tudunk azonban még egy számot, ha jól emlékszem, akkor a választási eljárási törvény 1 millióban maximálja azt az összeget, amit egy egyéni választókerületben a kampányra lehet fordítani; tehát 1 millió és 25 ezer. Honnan van a többi, tisztelt képviselőtársaim? Még azt is hozzáteszem, hogy mindenki tudja, hogy a jelöltek egy számottevő része ennél a bevallott 1 milliónál többet is szokott ráfordítani, többek között azáltal, hogy a választási kampány különböző ráfordításainak egy része nem készpénzkiadásként, hanem ingyen vagy kedvezményesen nyújtott szolgáltatásként jelenik meg a kampányt támogató különböző intézményektől, szervektől, vállalkozóktól és a többi.

Azt is tudjuk azonban, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kettő közötti különbséget, ami minimum 975 ezer forint, valahonnan vennie kell annak, aki a kampányban eredményesen részt akar venni. Nekem azért nem elfogadható ez a megoldás, mert ez egy álszent megoldás, nem vesz tudomást arról, hogy a választási kampány a jelölteknek és a jelölő szervezetnek irgalmatlanul sok pénzébe kerül, és ennek az irgalmatlanul sok pénznek a megszerzésére ma Magyarországon nincs legális csatorna, nincs legális mód, és ezért Magyarországon az egymást követő kampányokban a pártok és a jelöltek különféle féllegális, el nem fogadható megoldásokra kényszerülnek, ami Magyarországon a politikai korrupció első számú forrása.

Tudjuk mindnyájan, akik pártfinanszírozással foglalkozunk, hogy a pártok folyó működésére, tehát két választás közötti működésére az az összeg, amit a költségvetésből a pártok kapnak, és amihez képest egy kis rész az, amit tagdíjból összeszednek, lényegében véve elegendő - hangsúlyozom: lényegében véve -, és a választási kampány legális finanszírozására semmiféle megoldás ma Magyarországon nincsen.

Én több mint két évvel ezelőtt benyújtottam az Országgyűlésnek egy javaslatot a pártfinanszírozási rendszer átalakítására. Az volt és az maradt ugyanis a véleményem, hogy ez a helyzet tarthatatlan. Az én javaslatom az volt akkor, hogy nem először radikálisan korlátozni, meg kell szüntetni azt a helyzetet, hogy a pártok mindenfelől adományokat gyűjtenek. Azért kell ezt megszüntetni, mert ez az adománygyűjtés számos esetben átmegy abba, hogy az adományt közvetlenül valamilyen magánszervezettől, magánintézménytől szerzik, de a magánszervezethez, magánintézményhez valahogy közpénzt juttatnak el. Tehát a közpénz magánintézmény, magánszervezet, magánvállalkozó közvetítésével jut vissza a pártokhoz, olyan párthoz vagy pártokhoz, amelyek erről a közpénzről valamilyen csatornán keresztül rendelkezni tudnak. Ez a politikai korrupció lényege ma Magyarországon.

 

 

(19.30)

 

Akkor az én javaslatomat valamilyen csoda folytán a számvevőszéki bizottság tárgysorozatba vette, majd mind a két érintett bizottság, a költségvetési és a számvevőszéki, általános vitára... (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Öt perc van összesen?

 

ELNÖK: Igen, öt perc, képviselő úr, de kérem, fejezze be a mondatát.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tehát az Országgyűlés ezt a javaslatot nem tárgyalta, és az Országgyűlés fenntartja azt a helyzetet, hogy a pártok rá vannak kényszerítve a fekete pénzszerzésre. Ez a javaslat is ezzel van összhangban, és ezért tartom ezt a javaslatot nem elfogadhatónak.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  136 - 138  Következő    Ülésnap adatai