Készült: 2024.09.19.11:29:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2010.06.14.), 459. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  459  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A 6. pontban Schiffer képviselő úr javaslatához, illetve az ahhoz kapcsolódó, az általam és képviselőtársaim által benyújtott kapcsolódó módosító javaslathoz szeretnék hozzászólni.

Az alkotmányügyi bizottság vitája során is azt emelte ki az előterjesztő egyik képviselője, amit most Gaudi-Nagy Tamás képviselő úr kiemelt Schiffer András javaslatával kapcsolatban, hogy 45 főről 18 főre csökkenti a bizottság létszámát. Én ott is elmondtam, elmondom most is, hogy nagy tévedés, bár talán Schiffer képviselő úr meg tud ebben erősíteni, hogy ennek a javaslatnak ez a lényege. Ennek a javaslatnak az a lényege, hogy a képviselő úr paritásos bizottságot kezdeményez, nem pedig kétharmad-egyharmados arányú bizottságot kezdeményez, mármint ami az eredeti javaslatban szerepel.

Úgy hiszem, és nem ismétlem magam, de ha társadalmi vitáról beszélünk, ha konszenzusról beszélünk, hogyha arról beszélünk, ami az általános vitában tőlem és másoktól is elhangzott, hogy az alkotmánynak nem egy politikai nézetet valló társadalmi csoportot, még ha az oly nagy is, kell képviselnie, az alkotmány nem jobboldali emberek, nem jobboldali politikusok és nem jobboldali szavazók alaptörvénye, hanem minden magyar alaptörvénye. Az alkotmányban tehát meg kell jelennie a jobb- és baloldali értékrendnek egyaránt, a liberális értékrendnek és még egy sor értéknek, amit nem képviselnek egyedül a fideszes és KDNP-s képviselők. Ha ezt vesszük alapul, akkor úgy hiszem, hogy ehhez a konszenzushoz az járul jobban és inkább hozzá, hogyha paritásos ez a bizottság, főleg akkor, ha kiveszi a Fidesz azt az ominózus négyötödös szabályt, amiről már oly sok szó esett itt a plenáris ülésen. Tehát ezt tartjuk leginkább jó megoldásnak.

De ha ezt a javaslatot nem fogadja el a Fidesz képviselőcsoportja, akkor letettünk az asztalra egy másik alternatívát, amelyik megtartja a kétharmad-egyharmados arányt, megtartja az eredeti javaslat szerint a 45 főt, azonban kiegészíti azzal, hogy a pártok szabadon dönthetnek arról, hogy a számukra meghatározott kvótájukat országgyűlési képviselőkkel, szakértőkkel töltik-e fel, illetve ezek milyen arányával. Magyarán: a pártoknak joguk lenne a meghatározott kvótaszám alapján szakértőket is delegálni a bizottságba. Ha jól értettem, akkor Gaudi-Nagy képviselőtársam erről beszélt, úgyhogy vélhetően akkor majd joggal számíthatunk a Jobbik támogató szavazataira is a kapcsolódó módosító javaslat alapján.

Természetesen a javaslat benyújtásának az az oka, hogy a társadalmi párbeszédet szeretnénk hangsúlyozni, a széles körű társadalmi és szakmai egyeztetés szükségességét kívánjuk kifejezni ezzel a javaslattal, legalább itt, a bizottságban, és a szakmai egyeztetés valamilyen szintje meg tud jelenni.

Mindezek alapján, tisztelt Országgyűlés, kérem azt a kormánypárti képviselőktől is, hogy legalább valamelyik javaslatot, vagy a 6. ajánlási pontban megfogalmazott LMP-s javaslatot, vagy az ahhoz kapcsolódó szocialista javaslatot megfontolni és támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  459  Következő    Ülésnap adatai