Készült: 2024.09.21.12:30:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.), 262. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Nem vitatkozni kívánok Józsa képviselőtársammal, mert azt hiszem, magának az egész előterjesztésnek nem ez a hangsúlya és a lényege, hogy a mai magyar jogrendet ki, hogyan értelmezi, hanem ennek az egésznek valóban az a lényege, hogy Magyarország az elmúlt időszakban rálépett egy olyan irányra, amit valóban keleti nyitásnak lehet nevezni.

Ha itt Lezsák elnök úrnak a lakiteleki tevékenységét nézem, és mint részese is néha ennek az egész tevékenységnek, akkor hatalmas lépéseket tett és tettünk annak érdekében, hogy valóban a keleti nyitás igazi értelmében terjedelemmel és tartalommal is meg tudjon töltődni.

Azért is mondom ezt, mert nagyon sok országban Magyarországra úgy tekintenek, mint rokon nép vagy mint testvéri nép, és sajnos volt egy olyan időszaka ennek az országnak, amikor ezekben a kérdésekben egy fikarcnyit nem mozdultak előre a különböző esélyek, lehetőségek és azoknak a kihasználása és kiaknázása. Sőt mi több, valóban, az eredmények általában egy ilyen nyitás kapcsán és akár gazdasági, akár tudományos, kutatás-fejlesztés területén vagy akár az oktatás területén, tele zökkenőkkel, de lassan el tudnak indulni, adott esetben a fiatalok cseréje, a tanárok cseréje, és majd ebből tudnak kialakulni tényleg azok az impozáns kulturális együtthatók, amelyekkel egymás népeinek szokásait, kultúráját, akár sporttevékenységét vagy gazdasági tevékenységét is meg lehet ismerni.

Ezért is kell szorgalmazni, és ezért is bántott engem az előző vitánál, az európai uniós vitánál, a Tovaris- vagy Tavares-jelentésnél a magyar kormánynak azon törekvése, hogy nagyon sok olyan céggel köt hosszú távú megállapodást, amelyek mögött megtalálhatók az ázsiai vagy a keleti országok különböző cégbirodalmai is. Ezekkel a szorosabb kapcsolatépítés, gazdasági fejlődés, fejlesztés területén tényleg valóban hihetetlen, óriási perspektívák vannak, csak ezeket idáig nem kellőképpen használtuk és próbáltuk meg feltárni.

Bízom benne, hogy azok a lépések is, amelyek a kereskedőházak megnyitását indították el, azok is valóban a magyar és a keleti vagy adott esetben más országokbeli magyar gazdasági együttműködéseket fogják tudni erősíteni. Tényleg, valóban mindennek az alapja az, hogy egymás kultúráját kellőképpen tisztelve, megismerve próbáljunk meg úgy közelíteni egymáshoz, hogy ne csak a parlamenti képviselők vagy a kormány tagjai, hanem az egyszerű állampolgárok is, vagy a hazai kis- és középvállalkozások is be tudjanak ebbe a rendszerbe úgy kapcsolódni, hogy akár a kultúra, sport vagy egyéb más területén ebből gazdasági eredmények is minél hosszabb távon, de minél eredményesebben tudjanak kialakulni.

Ez Magyarország érdeke is, és bízom benne, hogy az elfogadása, a parlament által történő ratifikálása tovább fogja erősíteni azt a törekvést, azt a folyamatot, amelyet erőteljesebben próbáltunk megfogalmazni a keleti nyitás irányába. Itt értem mindazon országokat, amelyekkel az elmúlt időszakban Magyarország rendre megpróbált jó kapcsolatot kialakítani és az első lépéseket megtenni.

Mindig az első lépés a legnehezebb, mert amikor már az eredmények jönnek, azokra végső soron kellőképpen rá lehet ülni, de az első lépések a legnehezebbek, és ha korrekt közelítés van ezeken a területeken, a kultúra területén is, akkor azok tényleg, valóban olyan alapot adnak, amelyből hosszú távon, adott esetben mind a két nemzet kölcsönös szimpátiája alapján tulajdonképpen minél többet tud profitálni és egymástól is tanulni.

Maximálisan támogatom ezt az előterjesztést és annak az elfogadását és a ratifikálását is. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai