Készült: 2024.09.26.15:24:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2000.10.19.), 304. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Remélem, hogy nem megszokott választ hall tőlem, hiszen önálló problémának tekintek minden egyes kérdést, amit ön itt napirend után fölvet; próbálok rá válaszolni. (Bauer Tamás: Ehhez vagyok szokva.)

Ez a napirend utáni hozzászólása is azonban sajnos arról győzött meg, hogy nem érti a demokráciát. Ön egy olyan ultraliberális álláspontot képvisel nagyon sok gazdasági és társadalmi kérdésben, amely fölött, azt gondolom, hogy eljárt az idő, és ma már azok sem vallják talán, akik annak idején, valamikor az ötvenes-hatavanas években ezt kitalálták. Hogy konkrétabban is beszéljek: én azt gondolom, ön mindig elfelejtkezik arról, hogy a Magyar Köztársaság kormánya nem a Magyarország Részvénytársaság igazgatótanácsa, és a miniszterelnök pedig nem ennek a részvénytársaságnak az igazgatója vagy elnöke.

Én azt gondolom, nagyon sok dolga van egy kormánynak azon túl, hogy egy politikai választást követően megalakul. Vannak nagyon fontos gazdasági, társadalmi és egyéb teendői. És amelyik kormány nem tudja ezeket összehangolni, súlyos hibát követ el. Nagyon örülök, hogy ennek az országnak ma olyan kormánya van, amely tekintettel van nemcsak a puszta számszaki, gazdasági problémákra, hanem tekintettel van társadalmi folyamatokra is.

Nézzük ezek után azt a két ügyet - hiszen ön itt ebben a rövid hozzászólásában két ügyet vetett föl -, amelyet megemlített. Kezdjük az ominózus "jegybank elnökének politikai támadása" című dologgal. Azt kell mondanom, tisztelt képviselő úr, hogy szó sincs erről. Ön megint a tények szándékos vagy akaratlan elferdítéséből indul ki. Mint ön is bizonyára tapasztalja, a jegybank és a kormány vagy a jegybank és a Pénzügyminisztérium között a monetáris politika alakításában teljes összhang van. A legfontosabb kérdésekben mind a jegybank, mind a Pénzügyminisztérium egyetért. Nem értem, hol itt a politikai támadás.

Ön említette példaként a CW Bank ügyét. Tisztelt Képviselő Úr! Hadd tegyem föl önnek a kérdést: a jegybank jelenleg hivatalban lévő elnöke mióta is van hivatalban? 1995 - második hivatali idejét tölti. 1995 óta! Tegyük föl a kérdést, hogy vajon az elmúlt öt évben nem lett volna-e valamilyen mód vagy lehetőség arra, hogy a CW Bankban keletkező veszteséget megpróbálja korlátozni, megpróbálja rendezni... (Bauer Tamás: Mit mondott a felügyelőbizottság? Azt mondta, hogy...)

Tisztelt Képviselő Úr! Ön azt gondolja, hogy a tulajdonosi felelősséggel nem járnak következmények is? Ennek a CW Banknak a Magyar Nemzeti Bank a tulajdonosa. És ha ennek a banknak az elnöke nem volt tisztában azzal, hogy mi folyik ebben a leánybankban, akkor én azt problémának tartom, és legalább annyit megér az adófizetők pénze, hogy ezt egy független bizottság kivizsgálja. Nagyon örülök neki, hogy a parlament egy vizsgálóbizottságot hozott erre létre, és ez a bizottság hamarosan elkészíti a jelentését. Azt gondolom, hogy ebben politikai támadást feltételezni igazából nem lehet.

Nézzük a MOL dolgát! Nyilvánvaló tény, hogy a MOL üzleti érdekei nem esnek minden tekintetben egybe a kormány társadalompolitikai érdekeivel. Bizonyára képviselő úr egyetért velem abban, hogy nagyon sok olyan család van Magyarországon - a háztartások 40-45 százaléka ilyen -, amely gázzal fűt, és ezen családok egy jelentős része ezt a megemelkedett költséget nem bírta volna kifizetni. Tehát azt gondolom, a kormány helyesen járt el, amikor korlátozta ezeket az ártörekvéseket, és nemcsak a MOL - részben mint tulajdonos - üzleti érdekeire volt tekintettel, hanem a magyar családok érdekében korlátozta az áremelkedés nagyságát. Miközben korábban mindig azt követelték a kormányon, hogy valamilyen kompromisszumot találjon ebben kérdésben, amikor ez a kompromisszum megszületik, most úgy látszik, hogy ez a szálka egyes ellenzéki képviselők szemében. Ha van sapka rajta, az a baj, ha nincs rajta sapka, az a baj.

 

 

(20.10)

 

 

Tisztelt Képviselő Úr! Én tehát azt gondolom, hogy ez egy helyes kompromisszum, és ma nem lehet arra egzakt és pontos választ adni, hogy ez mennyi időre szól. Nem lehet erre választ adni, mert ez legalább olyan dolog, mintha egy pénzügyminiszter arról beszélne, hogy holnap vagy holnapután leértékelés lesz. Azt gondolom, ennek majd eljön a megfelelő ideje, a kormány ebben az ügyben dönteni fog, és megteszi a szükséges lépéseket.

Köszönöm a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai