Készült: 2024.04.26.05:19:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 124. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE (KDNP): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! 4 évvel és 11 nappal ezelőtt ünnepélyes körülmények között avatták fel a városligeti időkereket, amely az idő előrehaladtával a Pénzügyminisztérium alá tartozó Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonába, kezelésébe került. Akkor úgy tűnt, azt ígérték, hogy ezzel a 350 millió forintos beruházással egy igazi turistakuriózum jön létre Magyarországon, amely gyönyörű jelképévé is válhat az európai uniós csatlakozásunknak.

Azóta talán az időkerék története és a magyar állampolgároknak az Európai Unióhoz való viszonya párhuzamba állítható, hiszen ahogy az elhagyatottá vált, úgy csökkent felére az embereknek is az Európai Unió iránti elkötelezettsége.

Mint mondottam volt, 350 millió forintot költöttünk erre az emlékműre, azóta havonta körülbelül 1-1,5 millió forintot a fenntartására. A környezete teljesen dicstelen állapotba került, ezt ön az irodájából nap mint nap láthatta is az előző években. Lekoptak az idegen nyelvű feliratok, vicces is szerintem valamelyest, hogy az európai uniós emlékműre nincs kiírva olvashatóan angolul, hogy az tulajdonképpen egy európai uniós csatlakozásra vonatkozó emlékmű. És folyamatosan gazdát kerestek neki. Odaadták volna pár millió forintért egy taxitársaságnak, volt egy város, amely ingyenesen bejelentkezett, hogy elvinné onnan. Volt arra is az utóbbi időkben kísérlet, hogy azt a 350 millió forintba került időkereket 250 ezer forintért adja oda az állam. Egész egyszerűen látszódik, hogy sem ingyen, sem pénzért senkinek sem kell.

Azt kérdezném a tisztelt miniszter úrtól, hogy egyrészről a jogi helyzetét tisztázottnak látja-e, hiszen sokszor kiderült már, hogy az hiúsította meg ennek az emlékműnek a hasznosítását, hogy egész egyszerűen kusza szerződési háttere van.

A Kronosz Alapítvány kezében vannak a különböző szellemi jogok, és maga a vas, a gránit, a homok pedig az állam tulajdonában. Éppen ezért nem lehet senkinek sem odaadni tisztán, hiszen különböző egyéb egyezségeket kellene kötni ezzel az alapítvánnyal.

Ez egy tipikus magyar történet, homályos szándékokkal a háttérben, egy hirtelen döntés nyomán, nekiveselkedésből, félbehagyva, utána egy összevissza állapot jött létre.

Mi a kormányzat terve a továbbiakban ezzel a 350 millió forintos tárggyal? (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai